Kültür

Beykoz Festivali’nden renkli kareler

Beykoz Festivali’nden renkli kareler
2014.07.27 00:00
| | |
6941

Beykoz Belediyesi tarafından düzenlenen Geleneksel Çayır Festivali bu yılda renkli görüntülere sahne oluyor.

Dost Beykoz Festival alanından özel kareler eşliğinde atmosferi görüntüledi.

Daha önceki senelerde yaşanan karmaşa protokol bölümünün oldukça geniş bir alana çekilmesi ve etrafının yüksel demir bariyerlerle çevrilmesiyle önlenmesi ve bunun sonucunda seyircinin sahneye uzak kalması tepkiyle karşılansa da organizasyona getirdiği düzen birçok sorunun önüne geçmiş durumda…

İlgi gün geçtikçe artıyor

Beykoz Çayır Festivali’ne gelecek izleyiciler için çok miktarda plastik sandalye ayrılmış durumda. Bu bölümün de etrafı ikinci bir bariyer içine alınmış. En dış nokta ki Ortaçeşme Camiine kadar olan alan ise; hem programları takip etmek, hem de ailece bir piknik ortamı düşünenlere kalmış durumda. Bu bölgede pek çok seyyar satıcı var ki Beykoz Belediyesi bu konuda esnekliğe gitmiş. Önceki senelerde daha çok standın olduğu, hatta alanın etrafını çepeçevre kapladığı düşünüldüğünde bu konuda kısıtlamaya gidilip stant sayısının düşürüldüğü gözlendi.

Festivallerin olmazsa olmaz olumsuzluğu ise çeşitli sivil toplum kuruluşlarına tahsis edilen stantlarda yiyecek-içecek satışlarını yoğunluğu. Hatta stant tanıtım yazısında bazı derneklerin yörelerine ait değerleri hiç yansıtmayıp kendilerine bırakılan alanı tamamen ticari amaçla kullanmaları hoş karşılanmıyor.

BİSK sporu anlatıyor

Bazı Sivil Toplum Kuruluşları kendilerine yer verilmediğinden dertli iken ve Beykoz Belediyesi’ne tepkilerini dile getirilerken bazı STK’lar ise ilk kez Bir Çayır Festival heyecanını yaşayıp hissetmekte. Bunlardan birisi de Beykoz İlçesi Amatör Spor Kulüpleri Destekleme Derneği (BİSK) stant alanının giriş noktalarından birinde bulunan yere davetli akını yaşanıyor desek pek de abartı olmaz. Çünkü Beykozluların futbola olan ilgileri malum.

Beykoz Denizciler Derneği de Çayır’da

BİSK standında yaşanan acemilik ileriki günlerde ortadan kalkacak ve Beykoz’daki sportif faaliyetleri içeren bir sergi de düzenlenecek. Yine ilk kez stant açan Beykoz Denizciler Derneği yönetimindeki bazı isimlerin değişik günlerde mesaileri sebebi ile normal olarak görevli değişimlerini yaşamakta. Burada sergilenen Denizcilik materyalleri oldukça ilginç bir çeşitlilik de yaratmış. Beykoz Cam işi ürünlerini satan ve tanıtan stantlar ise birkaç ayrı bölümde toplanmış. El emeği göz nuru cam ürünlerinin sıkı bir takipçisi ve müşterileri bulunmakta.

İSMEK Standı

Festival alanındaki stantlarda en fazla yorulan ve emek harcayanların bölümü ise İSMEK satandı olsa gerek. Bu kurumun eğitmen ve kursiyerleri ortaklaşa değişik dövmeleri isteklilerin vücutlarına işlerken çalışma halini dikkatle süzen ve yapıp-yaptırmakta kararsızlık yaşayanlar dikkatlerden kaçmıyor. Beykoz Müftülüğü de bu sene standını açmış. İlçenin değişik camilerinden gelen görevli isimler ve müftülük görevlileri festival süresince hoş sohbetlere imzalarını atacaklar gibi.

Kazan bitmeden kepçeyi bırakmıyor…

Festival alanında Beykoz Belediyesi belli saatte birçok noktadan çorba dağıtımını bu sene de büyük bir titizlikle sürdürüyor. Ancak, Beykoz ve Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyeleri ve bürokratlar da çorba dağıtımlarına katılsa da, Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek çorba kepçesini eline alınca kazanları bitirmeden kepçeyi kimseye vermiyor.

Eee, bol kepçeden çorba dağıtılınca yiyecek-içecek satışı gerçekleştirenler hasılat düşüklüğü mü yaşıyor derseniz her stant kendi nasibince satış yapıyor… Erzurum Cağ kebabından, Türk insanının demirbaş yiyeceği döner, çiğ köfte, kebap çeşitleri, ızgara çeşitleri, köfte ve ciğer ekmek, bazlama, gözleme ve diğer yöresel yemekler insanların iştahını çorbadan daha çok çekmekte.

Lunapark’ta var…

Gerek Festival alanında gerekse hemen yan tarafında bulunan Lunapark işletmesinde değişik oyun ve eğlence seçenekleri de insanları cezp etmekte. Bu arada en fazla ilgi çeken nokta ise defalarca alanda dolaşmamızda gördük ki lunaparkın at yarışı yansıtılan yeri. Kendine has bir sistemle topları hedeflenen bölgeden geçirenler aynı anda seçtikleri mini özel aksamlı atların özel parkurda yarışlarını heyecanla izlemekte. Asıl dikkat çeken ise hani At Yarışlarını sunan spikerler vardır ya onları hitap becerisi ile zorlayacak bir çığırtkanın spikerin bu yarışları sunuyor olması. Bu arada geleneksel Türk festival yansımalarını da görmek mümkün. Pamuk şekerci, macuncu, kağıt helvacı, kuruyemişçi ne ararsanız var.

Beykoz Çayır Festival etkinlikleri aynı anda internet ortamında yayın yapan Beykoz TV tarafından yansıtılmakta. Değişik anlarda spiker ve kameraların sorularına her an muhatap olabilir ekranlarda görülmesi için el sallayabilirsiniz!

Özel Haber / Talip Ercan

Anahtar Kelimeler: Beykoz, Festival 2012

reklam
0 Yorum

Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı

Yorum yaz

DOST BEYKOZ

"Beykoz'un Hür Gazetesi"