Kültür

Beykoz eserleri satışa çıkıyor !

Beykoz eserleri satışa çıkıyor !
2014.07.27 00:00
| | |
6831

Türk müzayedeciliğinde ilçemiz Beykoz’a ait değerler her zaman en ilgi çeken objeler olmuştur. Beykoz’a ait objelerin yer aldığı müzayedelerin birisi daha gerçekleşecek.

Özellikle ilçenin değişik mekânlarına ait yağlı boya tabloların en nadide koleksiyon eserleri arasında olduğu da meraklıları için bilinen bir gerçektir.

En dikkat çekici köşelerimiz ise Göksu ve Küçüksu Nehirleri, Küçüksu Kasrı, Küçüksu Çeşmesi olmakta. Birçok ressama ilham kaynağı olan bu köşeler halen aynı özelliğini devam ettirebilmekte.

Beykoz’a ait objelerin yer aldığı müzayedelerin birisi daha 12 Şubat Pazar Günü Saat 15.00 de gerçekleşecek. Ülkemizde müzayede sektöründe önemli bir konuma sahip olan Nişantaşı Müzayede tarafından düzenlenecek müzayedenin yapılacağı yer Nişantaşı semtindeki The Sofa Hotel.

Satışa sunulacak eserler arasında en dikkat çekici Beykoz çalışması Antoıne Ignace Mellıng imzalı ve orijinal ismi “Seconde Vuedu Bosphore prise a Kandilly” adlı tablo.... A.B. koleksiyonuna dahil eserin ölçüleri 47*90 cm ve başlangıç fiyatı ise 2000 Lira. Tabloda Kandilli sırtlarında Boğaziçi’ne bir bakış sunan tabloda Boğaziçi’nin her iki yanındaki Rumelihisarı ve Anadoluhisarı Kaleleri muhteşem bir şekilde yansıtılmış. Alman asıllı bir Mimar olan Mellıng Batılılaşma dönemi Osmanlı mimarisi içinde önemli bir yere sahip bir kişi olan sanatçı, Rus elçisi Bulgakov’un himayesinde 1784 yılında İstanbul’a gelir. Başlarda Rus elçiliği hizmet ve himayesinde olmak üzere 18 yıl süreyle İstanbul’da kalır. Melling’in Hatice Sultan Sarayı’ndaki çalışmalarından etkilenen III. Selim onu saray mimarlığına getirir. Osmanlı mimarisindeki biline ilk yabancı saray mimarı olan Melling, Sultanın Beşiktaş’taki yazlık Sarayı’nın yeniden düzenlenerek genişletilmesi için görevlendirilir. Satışa sunulan eserin Padişah III. Selim dönemindeki Beykoz’dan izler yansıtması bu çalışmanın Beykoz’a ait bilinen eski tablolardan biri konumuna sokar.

Müzayedelerin demirbaşı konumunda olan Osmanlı Dönemi Paşabahçe Cam Süsleme Sanatı’ndan izler yine ilgi çekecek gibi. 18.Yüzyıl sonu 19.yüzyıl başlarına ait eserler arasında Opalin çiçek ve elma desenli Gülabdanlar, Kesme Billur altın yaldızlı maydanoz dekorlu kapaklı şekerli (3500 Lira), Kesme Billur Altın yaldız maydanoz dekorlu Kallavi İbrik (2000 Lira), Ay yıldız desenli çifte ibrik (3000 Lira), Billur Altın yaldız maydanoz ve ay yıldız dekorlu 3 adet kavanoz (1500 Lira),Kesme Billur altı yaldız maydanoz dekorlu 2 adet sahleplik, iftariyelik ve gülsuyu şişesi (Takım halinde 2000 Lira),Beykoz İmalatı İstanbul işi güllerle dekorlu kapak tutamağı armut formunda opalin kahvedan ( 1000 Lira) satışa sunulan ürünler arasında yer almakta.

Müzayedeye sanatseverlerin ve özellikle Osmanlı Dönemi eserlerine koleksiyonlarında yer veren tanınmış ailelerin katılımı beklenmekte. Beykoz’a ait bu çalışmaları ise Beykozlular eline geçen müzayede kitapçıklarında ve rekor bir ücretle satılmaları halinde diğer medya organlarında görebilmekte.

Haber Merkezi

Anahtar Kelimeler: Küçüksu Çeşmesi, Küçüksu Kasrı, Beykoz, Göksu, Küçüksu Nehirleri, Müzayede

reklam
0 Yorum

Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı

Yorum yaz

DOST BEYKOZ

"Beykoz'un Hür Gazetesi"