Yaşam

Beykoz Ensar ve Muhacir Platformu sığınmacıları ağırladı

Beykoz Ensar ve Muhacir Platformu sığınmacıları ağırladı
01.07.2016 00:53
| | |
7681

Foto galeri Video galeri

Beykoz Ensar Muhacir Dayanışma Platformu, Beykoz'da yaşayan Suriyeli sığınmacıları İBB Beykoz Korusu Sosyal Tesisleri'nde düzenlediği iftar yemeğinde ağırladı.

600'den fazla sığınmacının katıldığı iftar yemeğine; Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek ve Yardımcıları, Beykoz Kaymakamı Ahmet Katırcı, Beykoz Müftüsü Hüseyin Demirtaş, Ensar ve Muhacirler Platformu Başkanı Adem Sefer ve Ensar Vakfı Beykoz Şube Başkanı Deniz Soytemiz gibi isimler hazır bulundu.

İftar yemeği Kur'an-ı Kerim tilavetiyle başladı. Başkan Danışmanı Muhammed Küçükkonuklar’ın okuduğu ezanla oruçlar açıldı ve Beykoz Müftüsü Hüseyin Demirtaş'ın yaptığı dua ile eller semaya kalktı.

İftar yemeğinde konuşmalar Arapça tercüme edildi  

İftar yemeği sonrasında yapılan konuşmaları Suriyeli sığınmacıların anlayabilmesi için Arapça'ya da çevrildi. Ensar ve Muhacir Platformu Başkanı Adem Sefer'in, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a teşekkür ettiği sırada Suriyeli sığınmacılar uzun süre ayakta alkışladı.

Konuşmasına Atatürk Havaalanı'nda meydana gelen terör saldırısını lanetleyerek başlayan Sefer, şunları söyledi:

Ensar ve Muhacir Platformu Başkanı Adem Sefer: 'Rabbim bizlere Ensar olmayı nasip etsin'

"Biz sizleri ağırlamaktan büyük mutluluk duyuyoruz. Hepinize yerinizden yurdunuzdan oldunuz ve buralara gelmek için çok sıkıntılar çektiniz. Ama unutmayın ki Peygamber Efendimiz zamanında da Muhacir kardeşlerimiz vardı. Onlarda inançları ve özgürlükleri uğruna kendi yerlerini bırakarak Medine'ye göçmüşlerdi. Orada Ensar kardeşlerimiz onları kardeşleri olarak bağırlarına basmışlardı. İnşallah bizlere de Rabbim Ensar olarak bağrımıza basmayı nasip eder. Konuşmama son vermeden önce kendi adıma ve Türk milleti adına teşekkür etmek isterim. Türkiye'de sizlerin barınması adına ülkemizin kapılarını açan Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'a ayrıca teşekkür ediyorum."  Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek: 'Sizleri misafir etmekten mutluyuz'

Ensar ve Muhacir Platformu Başkanı Adem Sefer'in ardından konuşan Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek ise, Suriyeli sığınmacılara ev sahipliği yapmaktan dolayı mutlu olduklarını belirterek, "Biz Müslümanlar arasında ayrılık gayrilik yoktur. İnsanlar kaderlerine yazılanlarla baş başa kalırlar. Sizin kaderinizde de Muhacir olmak varmış. Gönlümüzden geçen şudur ki; 'En kısa zamanda biz nasıl anavatanımızdaysak sizlerinde en kısa zamanda anavatanınıza kavuşmanızdır.' Rabbim en kısa zamanda kendi vatanınızda hür ve bağımsız olarak Müslüman’ca yaşamayı nasip etsin" şeklinde konuştu.Beykoz Kaymakamı Ahmet Katırcı: 'Devletimiz her zaman sığınmacıların yanında olacak'

Beykoz Kaymakamı Ahmet Katırcı ise devletin tüm imkanlarıyla sığınmacıları yanında olduğunu belirterek, "İnsanların evinden, yurdundan ve vatanından uzak olması tabii ki çok kötü. Maalesef sizlerde bu şanssızlığı yaşayan insanlarsınız. Ancak sizler bir açıdan çok şanslısınız. Sizlerin Türkiye Cumhuriyeti gibi bir dostunuz, Türk milleti gibi kardeşleriniz var. Sizler başından beri bizim başımızın tacı oldunuz. Başkaları kaç tane sığınmacı alalım diye düşünürken, biz nasıl daha çok Suriyeli kardeşimizi misafir ederizin derdinde olduk. Beykoz'da sizlere ev sahipliği yapmaktan, sizlerin kardeşi olmaktan büyük mutluluk duyuyoruz." dedi.Yapılan protokol konuşmaları sonrası kürsüye gelen Suriyeli sığınmacı Ahmet El Rufai Abdüllatif, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a sınır kapılarını açık tutması ve sığınmacılara sahip çıkması nedeniyle teşekkür etti. 

Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek AA muhabirinin sorularını yanıtladı. TRT Arapça kanalının da canlı yayın yaptığı iftar yemeği sonrası sığınmacı çocuklara çikolata, şeker ve kitap hediye edildi.

Haber Merkezi

WhatsApp İhbar Hattı:
0 (541) 464 6673

Anahtar Kelimeler: Beykoz, Ensar, Muhacir, Platform, Adem Sefer, Sığınmacı, İftar

reklam
0 Yorum

Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı

Yorum yaz

DOST BEYKOZ

"Beykoz'un Hür Gazetesi"