Beykoz Eminönü'ne çıkarma yaptı

  • 2014.09.13 00:00
  • Güncelleme: 04.11.2021 13:39
  • Okunma: 11718 kez
  • Yorum: 0
Yürürlüğe giren 2B yasası sonrasında, Beykoz bölgesi için belirlenen rayiç bedelleri yüksek bulan Beykozlular, eylemlerine devam ediyor.
Beykoz Eminönü'ne çıkarma yaptı

Yürürlüğe giren 2B yasası sonrasında, Beykoz bölgesi için belirlenen rayiç bedelleri yüksek bulan Beykozlular, eylemlerine devam ediyor. Beykoz sahilinde toplanan yaklaşık 1500 kişi, gemilere binerek Eminönü’ndeki İstanbul İl Defterdarlığı’na gitti.

Beykoz'da faaliyet gösteren 15 Yöre Derneğinden oluşan Beykoz İl ve Bölge Dernekler Birliği tarafından organize edilen eyleme katılım yoğun oldu. Beykoz sahilinde toplanan yaklaşık 1500 kişilik grup, ellerinde, üzerinde “2B Sürgün yasası olmasın”, “2B Barınma hakkımızı istiyoruz” yazan pankartlar taşıyarak kendilerini Eminönü’ne götürecek olan gemilere bindi. İskeleye yanaşan 3 gemiyi dolduran Beykozlular, kemençe çalarak horon oynadı. Eyleme vatandaşların yanı sıra sivil toplum kuruluşları ve siyasi parti temsilcileri de destek verdi.

Organizasyonu düzenleyen Beykoz İl ve Bölge Dernekleri Birliği Başkanı Hasan Karakaya, Beykoz’da 2B rayiç fiyatlarının ciddi anlamda yüksek olduğunu ifade ederek, “Bir yıl önce de burada eylem yaparak bunu söyledik. 2010 rayiç bedellerinin daha altında bir bedel beklerken neredeyse yüzde 60 oranında daha yüksek bedeller açıklandı. Biz Beykoz’daki hak sahipleri ile rant sahiplerinin ayrılmasını istiyoruz. Bunun tespiti de çok basit. Bu çözümü de defalarca sunduk. Ama gelinen noktada maalesef uygulamalar böyle değil. Şuan da Beykoz’da geliri 700 ile 1500 lira arasında değişen vatandaşlarımızdan bu paraların ödenmesi isteniyor. Bu insanlar maaşlarını hiç harcamadan 300 yılda bu paraları ödeme şanları yok” dedi.
 
 
Vapurlarla Eminönü’ne geçen Beykozluların yürüyüşü sırasında polis, güzergahtaki yolları araç trafiğine kapattı. ‘Beykoz 2B hakkına sahip çıkıyor’, ‘Yüksek rayiçlerle halkı sürgüne zorlamayın’ ve ‘Biz işgalci değiliz’ yazılı dövizler taşıyan grup, İstanbul Defterdarlığı önünde basın açıklaması yaptı.
Açıklamanın ardından grubu temsil eden bir heyet taleplerini iletmek üzere Milli Emlak Müdürlüğü yetkilileriyle görüştü.
 
Grup adına basın açıklamasını okuyan Beykoz Yöre Dernekleri Dönem Başkanı Hasan Karakaya, 2B Kanunu’nun açıklanan rayiç bedellerle kendilerini perişan ettiğini iddia etti. Karakaya, Rayiç bedellerin belirlenmesinde emlak değerlerinin baz alınmasını istedi. Beykoz halkının işgalci olmadığını savunan Karakaya, yüksek rayiç bedellerle rantçılara fırsat doğduğunu öne sürdü.

Haber Merkezi