Yaşam

Beykoz Elmalı'da A Tipi Yatılı Kur'an Kursu

Beykoz Elmalı'da A Tipi Yatılı Kur'an Kursu
2014.07.21 00:00
| | |
22126

Video galeri

Beykoz Müftülüğü, Elmalı Esmâ-i Hüsnâ Cami avlusunda, muhtar ve dernek başkanlarına iftar yemeği verdi.

Yemek öncesi Cami'nin hemen yanında yer alan ve A tipi olduğu belirtilen Beykoz Elmalı Yatılı Erkek Kur'an Kursu'nu gazetecilere gezdiren Müftü Hüseyin Demirtaş, Kursla ilgili bilgi de verdi: 150 yatak kapasiteli, 12 sınıflı Kur'an Kursu, yaklaşık 200 öğrenciye hizmet verecek. 300 kişilik konferans salonu, spor salonu, misafirhanesinin peşi sıra seyir teraslı bir yemekhanesi olan Yatılı Erkek Kur'an Kursu'nun Eylül ayında hizmete girmesi öngörülüyor. Elektrik, doğalgaz, yatak-baza, mutfak, halı, öğrenci sıra ve masaları gibi pek çok kalemde eksiklerin olduğunu anlatan Beykoz Müftüsü Hüseyin Demirtaş, "Yaklaşık toplam 800 bin Türk Lirası'na daha ihtiyacımız var. Biz bunu Beykozlulardan para olarak talep etmiyoruz! İstiyoruz ki, değerli çevre derneklerimiz mutfak teçhizatlarımızı, mahallemizin güzide muhtarları tanıdıklarıyla irtibata geçerek, sınıflarımızın masa ve diğer kalemlerini sahiplensinler" diye konuştu.

Elmalı Esmâ-i Hüsnâ Cami Avlusu'nda gerçekleştirilen iftar yemeğine, Beykoz Müftüsü Hüseyin Demirtaş'ın yanısıra Beykoz Belediyesi'nin AK Partili Meclis Üyesi Ahmet Soylu, Yalıköy Muhtarı Erol Mete, Zerzavat Mahallesi Muhtarı Mehmet Alaş, Çamlıbahçe Muhtarı Necmettin Kahveci, Çankırılılar Dernek Başkanı Bilal Karabacak ve Yönetim Kurulu Üyeleri, Beykozlu Giresunlular Dernek Başkanı Fuat Kuş, Beykoz Artvinliler Dernek Başkanı Mehmet Uzun ve Yönetim Kurulu Üyeleri ve Elmalıköy Erkek Kur'an Kursu Hocaları ila öğrencileri katıldı. İftar sonrası bir konuşma yapan Beykoz Müftüsü Hüseyin Demirtaş, "Çok teşekkür ediyorum halkımıza, milletimize. Vatandaşımız gerekli desteği veriyor hizmetlerimize inşallah. Burada en büyük emek, Beykoz Elmalı Kur'an Kursu Yaptırma ve Yaşatma Derneği. Büyük katkıları var. İnşallah inşaatın sonuna geliyoruz ve Eylül ayında burayı açmayı planlıyoruz" diye konuştu.

Elmalı Kur'an Kursu öğrencilerinden İsmail Yılmaz'ın Kur'an Tilaveti'yle başlayan iftar programı, ezanın okunması sonrası açılan oruçlarla birlikte devam etti. Kur'an Kursu Öğrencisi İsmail Yılmaz, Tevbe Sûresi'nin 111 ve 112. Ayetleri'ni okudu. Ayetlerin Diyanet İşleri Başkanlığı'na göre Türkçesi ise şu şekildeydi:

"Allah şüphesiz, Allah yolunda savaşıp, öldüren ve öldürülen müminlerin canlarını ve mallarını Tevrat, İncil ve Kuran'da söz verilmiş bir hak olarak cennete karşılık satın almıştır. Verdiği sözü Allah'tan daha çok tutan kim vardır? Öyleyse, yaptığınız alışverişe sevinin; bu büyük başarıdır. Allah'a tövbe eden, kullukta bulunan, O'nu öven, O'nun uğrunda gezen, rükû ve secde eden, uygun olanı buyurup fenalığı yasak eden ve Allah'ın yasalarını koruyan müminlere de müjdele."

Kur'an Tilaveti sonrası iftar yemeğine geçildi ve sonrasında ise Beykoz Müftülüğü tarafından hazırlanan slâyt gösterisi katılımcılara sunuldu. Yenilen yemeğin ardından misafirler, hep birlikte camiye geçerek teravih namazını eda etti.

Haber Merkezi

Anahtar Kelimeler: Beykoz, Elmalı, Kuran Kursu, Müftü, Hüseyin Demirtaş

reklam

DOST BEYKOZ

"Beykoz'un Hür Gazetesi"