Beykoz Doğu Karadenizlilerin yabancı dil hassasiyeti

  • Güncelleme: 18.01.2019 13:35
  • Okunma: 3757 kez
  • Yorum: 0
Doğu Karadenizliler Derneği, Beykoz’da bir ilki gerçekleştirdi. Ücretsiz yabancı dil eğitimleri başladı.
Beykoz Doğu Karadenizlilerin yabancı dil hassasiyeti

Sınıfların 10’ar kişilik düzenlenmesi derneğin eğitime teşvik eden bir başka özelliği olurken, Beykozlu Doğu Karadenizliler Derneği Başkanı Emin Yavuz ve Yabancı Dil Eğitmeni Muhsin Ünal kurs ve projeler hakkında bilgi verdi.

Beykoz’da dertlerinin gelişimcilik olduğunu ve bunda en büyük payın yabancı dil eğitimine ait olduğunu ifade eden Emin Yavuz, Beykozlu Doğu Karadenizliler Derneği’nin projeleri ve etkinliklerini değerlendirdi.

"Buraya gelen insanlar çok şey bilebilir; yine de buradan edineceği kazanımlar muhakkak vardır" diyen Emin Yavuz,  "60 yaşındaki bir insan sırf oğlu ile İngilizce konuşabilmek için katılıyor" ifadelerine yer verdi.

"Derslerin işlenişinde Türk kültürüne ait yöresel temsiliyetleri konulara ve cümlelere dahil ettiklerini ifade eden Emin Yavuz, "Hocamız Muhsin Ünal büyük bir değer ve Hocamız gibi insanlar Beykoz’a kazandırılmalı. Hocamız Muhsin Ünal’ın motivasyon katan, insanın hayatında parçalar olan eğlence, filmler ve müzikler eşliğinde ders işlemesi başka bir kazanımdır" şeklinde konuştu.

Üstelik bununla yetinilmediğini, sosyal bilinç mesajları içeren filmler ve müzikler ile eğitimi desteklerini bildiren Başkan Yavuz, dernek olarak başka projeler ürettiklerini de söyledi.

Dernek Başkanı Emin Yavuz, son dönemde özellikle Artvin yöresine ait tuluma da büyük bir teveccüh var ve bilhassa gençler için müjdemiz olacak. Bu kazanımlar için hiçbir ayrım olmaksızın derdimiz gelişimciliktir" dedi.

Dersin ardından açıklamalarda bulunan Yabancı Dil eğitmeni Muhsin Ünal şunları ifade etti;

Dili kulak öğrenir

Dünyada Türkiye ve Mısır’ın yabancı dil öğretmekte sıkıntı çekiyor. Bu sıkıntının bu toplumlarda çok fazla gereksiz bilgi olmasından kaynaklanıyor. Konuşabilmek için bir kişinin dinlemeyi çok yapması gerekir. Dili kulak öğrenir. Bundan dolayı çalışmalarımıza kitabı ve ödevi dahil etmiyoruz. Kulak aşinalığı ile verimi arttırmayı tercih ediyoruz. Kursumuz iki ay sürüyor ve iki ay içerisinde herkes istediği yabancı dili öğrenebilir.  Her hafta muhakkak filmler izlenmeli, ödev yapmaya gerek yok. Ne kadar dinlersek o kadar öğreniriz. Bu konularda internette inanılmaz kaynaklar var. İlgi duyulan konular üzerinde çalışmalar olursa bu iş daha da kolaylaşır. Fenerbahçe Altyapısına ders veriyorum ve buralarda işlediğim konu Barselona, Real Madrid gibi takımlar üzerinden ilerliyor. Konuşmakta da önemli kısımlar var. Öncelikle kişi rahat olmalı. İkincisi; konuşurken kendisine zaman ayırmalı. Son olarak; hata yapmaktan korkmayacak. Hata yapmak bir nimettir. Bu nimet değerlendirilmeli. Kişi ne kadar hata yapıyorsa o kadar doğruya ulaşır demektir. Kişi şunu dememeli; hata yaparsam karşı taraf benimle dalga geçecek. Bunu görecek. Dil beyninde ne kadar hakim? Dünyada bir çok önemli ismin hayatlarını okudum ve bunların ortak özelliği; sabah erken kalkmaları ile yabancı dil öğrenmeleridir. Bunlar olduğu için de bütün kapılar ona açılıyor.

Kursların işleyişi hakkında da bilgi veren Eğitmen Muhsin Ünal, genel İngilizce eğitimi verdiklerini ve kur ayrımı olmayıp gelen herkesi sıfırdan kabul ettiklerini ifade etti. Ünal, “Gramer Bilgisi yeterli değil. Bir şarkıyı ve filmi anlayamıyorsa o zaman bizim için sıfırdır” şeklinde konuştu.

Kursların haftada bir sefer iki saat olduğu Beykozlu Doğu Karadenizliler Derneği’nin bütün kurslarının ücretsiz ve kayıtların devam ettiği bilgisi verildi.

Muhsin Ünal kimdir?

Emekli İngilizce öğretmeni. Almanca’da bilen Murat Ünal yurt dışı eğitim danışmanlığı, yatırım danışmanlığı, motivasyon ve girişimcilik konularında da uzman ve gezgindir. 60’tan fazla il ve dünyanın bir çok ülkesine seyahatler de bulundu. 1976 yılında İngiltere’de ardından Türkiye’de British Council’de çalıştı. Burada Türkiye’deki öğretmenlere İngilizcenin nasıl öğretileceğinin eğitimini verdi. Sanat dünyasından, basından ve iş adamları dünyasından bir çok kişiye eğitim vermiş olan Murat Ünal, İGDAŞ ve YEŞİLAY gibi kurumlara da eğitim verdi. İngilizlerle öğretim teknolojileri üzerine çalışan Murat Ünal, en kısa zamanda dilin sevdirilip öğretilmesi üzerine çalışmalarda bulundu. Çalışmalarının akabinde kendi sistemini geliştiren Ünal, eğitmen olarak yaşamını sürdürmekte.

Haber Merkezi

Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz