Son Dakika

Beykoz Devlet Hastanesinde Beyaz Kod toplantısı

  • 0
  • 6143
Beykoz Devlet Hastanesinde Beyaz Kod toplantısı

Sağlık Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığı, sağlık çalışanlarına yönelik şiddeti ortadan kaldırmak amacıyla Türkiye genelindeki kamu hastanelerinde değerlendirme toplantılarına başladı.

Ülke gündemini uzunca bir süredir meşgul eden sağlık çalışanlarına yönelik şiddet olaylarını değerlendirmek ve önleyici tedbirleri hayata geçirmek maksadıyla Beykoz Devlet Hastanesi’nde, Emniyet Genel Müdürlüğü’nden üst düzey yöneticilerin katıldığı Beyaz kod toplantısı yapıldı.

Hastane Başhekimi Op. Dr. Süleyman Erdoğdu’nun odasında yapılan toplantıda olası bir durum karşısında alınabilecek tedbirler masaya yatırıldı.

Emniyet mensuplarının koordinesinde gerçekleşen toplantıya; Emniyet Genel Müdürlüğü başmüfettişi ve bölge hastanesinin bağlı bulunduğu emniyet birimi amirleri ve Beykoz Devlet Hastanesi Güvenlik Müdürü Mehmet Akif Öztürk katıldı.

Toplantıda; Beykoz Devlet Hastanesi güvenlik ekiplerinin, KAAN Uygulaması üzerinden, genel kolluk kuvvetleriyle iş birliği ve entegrasyonunun sağlanıp sağlanmadığı da denetlendi.

Öte yandan, Beykoz Devlet Hastanesi’nin koruma ve güvenlik planının güncelliği ve uygulanabilirliği, sağlık çalışanlarına uygulanan şiddet olaylarının kolluk birimlerine nasıl bildirildiği de test edildi.

Beykoz Devlet Hastanesi’nde meydana gelebilecek olası bir tehlike karşısında, haberleşmenin etkinliği ve kolluk kuvvetlerinin ne kadar sürede olay yerine ulaştığının da değerlendirildiği toplantıda, hastane güvenlik görevlilerinin sayısını yeterli olup olmadığı ana başlıklardan biriydi.

Başhekim Erdoğdu, şiddeti lanetliyoruz

Beykoz devlet Hastanesi Başhekimi Op. Dr. Süleyman Erdoğdu ise toplantı sonrası yapmış olduğu değerlendirmede, sağlık çalışanlarının kutsal bir görev yaptığını ve bu kutsal görevi yerine getiren insanlara yönelik şiddeti asla kabul etmeyerek, lanetlediklerini ifade etti.

Yapılan toplantıların çok faydalı olduğunu ve hastane güvenliğinin kolluk kuvvetleri ile koordinasyonunu değerlendirdiklerini ifade eden Başhekim Erdoğdu, olası şiddet olaylarının önüne geçmek için önleyici tedbirlerin çok önemli olduğunun altını çizdi.

Beyaz Kod nedir?

Hastanede bulunan hasta/hasta yakını ve hastane çalışanlarının hırsızlık, fiziksel saldırı ve cinsel tacize maruz kalmaları halinde olay yerindeki sabit telefonlar aracılığıyla 1111 aranarak beyaz kod verilir. Beyaz Kod yasalarda adli durum olarak değerlendirilmektedir.

Haber Merkezi

 

 

  

İHH Beykoz Temsilciliği değerlendirmeyi Bolu’da yaptı
Önceki İHH Beykoz Temsilciliği değerlendirmeyi Bolu’da yaptı
Beykoz Spor Kulübü 115. Yılını kutladı
Sonraki Beykoz Spor Kulübü 115. Yılını kutladı