Beykoz Devlet Hastanesi’nde TURKOVAC aşısı başladı

  • 0
  • 8751
Beykoz Devlet Hastanesi’nde TURKOVAC aşısı başladı
Beykoz Devlet Hastanesi’nde TURKOVAC aşısı başladı
Beykoz Devlet Hastanesi’nde TURKOVAC aşısı başladı
Beykoz Devlet Hastanesi’nde TURKOVAC aşısı başladı

Geçtiğimiz günlerde kısıtlı olarak uygulamaya konulan Kovid-19 aşısı TURKOVAC, Beykoz’da ki sağlık kurumlarına da ulaştırıldı.

Bütün sağlık kurumlarında ilgili personele gerekli eğitim verildikten sonra randevu sistemi halkın ulaşımına açıldı. Beykoz Devlet Hastanesi hafta sonu olmasına rağmen TURKOVAC aşısını randevu alan vatandaşlara uygulamaya başladı.

Daha önce, TURKOVAC aşısını bekleyen yoğun bir vatandaş kitlesi olduğu ve sağlık kurumlarının bu talebe cevap verebilmek adına gerekli hazırlıkları tamamladığı ifade edilmişti.

TURKOVAC aşısı beş kişilik gruplar halinde uygulanabiliyor. Onun için randevu almanın gerekli olduğu ifade edilirken, aşının 18 yaş altı kişilere henüz uygulanamadığı bildirildi.

Daha önceki bir açıklamasında, hatırlatma dozu için Turkovac’ı beklediğini ifade eden Beykoz Devlet Hastanesi Başhekimi Op. Dr, Süleyman Erdoğdu, vatandaşların hatırlatma dozu için yerli aşıyı tercih etmelerini istedi.

Başhekim Erdoğdu, TURKOVAC’ı 18 yaş ve üzerindeki kişilere 0,5 ml olarak 90º açı ile kas içine uyguladıklarını, 18 yaş altındaki bireylerde uygulanmasına ilişkin çalışmaların henüz değerlendirme aşamasında olduğunu kaydetti.

Aşı sonrası istenmeyen etki takibi yapılabilmek adına aşıyı tercihen sol koldan uygulamayı uygun gördüklerini ifade eden Erdoğdu, mevsimsel influenza, pnömokok, meningokok ve diğer inaktif ve canlı rutin aşılar arasında (öncesinde ve sonrasında) süreye bakılmaksızın TURKOVAC’ı uygulayabildiklerini ifade etti.

Diğer COVID-19 Pandemik aşıları ile arasında Bakanlığımızca daha önce bildirilen en az ve en çok bırakılması gereken sürelerin aynı şekilde geçerli olduğunu belirten Erdoğdu, aşı uygulamasından sonra olası alerjik reaksiyonlar açısından kişiyi bilgilendirdiklerini ve 15 dakika sağlık tesisinden ayrılmalarına müsaade etmediklerini, alerji hikayesi olan kişilerde ise bu sürenin 30 dakika olduğunu dile getirdi.

Erdoğdu, daha sonraki dönemde de herhangi bir yan etki gelişiminde, vatandaşın en yakın sağlık kuruluşuna başvurmasına yönelik gerekli uyarıları yaptıklarını, TUROVAC’ın 18 yaş üstü kişilere 15 gün ara ile iki doz olarak uygulanabildiğine vurgu yaptı.

Haber Merkezi

Başkan Aydın'ın eşi Bedriye Aydın Kovid-19'a yakalandı
Önceki Başkan Aydın'ın eşi Bedriye Aydın Kovid-19'a yakalandı
Beykoz Belediye Başkanı şampiyon takımı konuk etti
Sonraki Beykoz Belediye Başkanı şampiyon takımı konuk etti