Beykoz Devlet Hastanesi'nde Dünya prematüre günü

  • Güncelleme: 22.11.2018 10:10
  • Okunma: 5251 kez
  • Yorum: 0
17 Kasım Dünya Prematüre günü nedeniyle Beykoz Devlet Hastanesi'nde bir program düzenlendi.
Beykoz Devlet Hastanesi'nde Dünya prematüre günü

Beykoz Devlet Hastanesi Başhekimi Op. Dr. Süleyman Erdoğdu, Başhekim Yardımcısı Dr. Abdurrahman Besler, İdari Hizmetler Müdiresi Selda Ceylan, Sağlık ve Bakım Hizmetleri Müdiresi Necibe Köse ve diğer personelin katıldığı programda, prematüre bebeklere yönelik değerlendirmeler yapıldı.

Türkiye’de her 10 bebekten birinin prematüre doğduğu belirtilen programda, bu cümlenin, 17 Kasım Dünya Prematüre Günü kutlamaları sırasında ülkemizde en sık kullanılan ifade olduğuna vurgu yapıldı.

“Prematüre bebek” dendiğinde genelde insanların aklına 500-600 gram doğmuş; tüplerin, kabloların, elektronik cihazların ortasında, küvözlerinde nokta kadar görünen, minicik elleri ile ailelerinin, doktorların veya hemşirelerin parmaklarına sarılan, bu şekilde sembolik olarak hayata tutunmaya çalıştıkları gösterilen bebeklerin geldiği belirtildi.

Toplantının devamında ise prematüre bebeklere yönelik yapılan değerlendirmelerde, "bu bebekler bakımı en zor, kaybedilme riski en fazla olan prematüreler olmakla birlikte normal bir gebelik süresi olan 40 haftanın 37. haftasını tamamlayamadan doğmuş bebeklerdir" cümlelerine yer verildi.

Prematüre'nin tanımlaması

Bu bebeklerde doğum salonunda ve sonrasında solunum sıkıntısı, kalp-damar anomalileri, beslenme ve sindirim problemleri, sarılık vb. sorunların yaşanma olasılığı zamanında doğmuş bebeklere göre daha yüksektir. Prematüre bebeklerde yaşanma ihtimali olan sorunların önceden bilinmesi, doğum sırasında ve sonrasında bebekleri ilk değerlendiren ve takip eden ekiplerin bu sorunların bilincinde olmaları bu bebeklerin hayata tutunma şanslarını arttırır.

Prematürelerin sembolik rengi mordur.

Bu bebekler diğer tüm bebekler gibi düşük kan oksijen seviyesi ile doğarlar, bu nedenle cilt renkleri mordur. Ancak zamanında doğmuş bir bebek herhangi bir müdahale olmadan toparlanıp annesini emmeye hazır hale gelirken, prematüre bir bebeğe aldığı veya alamadığı ilk nefesten itibaren bir çok müdahale yapılması gerekmektedir.

Zamanında, hızlı ve uygun müdahale

Ehil ellerde bu bebeklerin de hayatta kalma şansı ve ileriki zamanda yaşam kalitesi artar. Bu sebeple prematürelik konusunda farkındalığın artması  için “17 Kasım Dünya Prematüre Günü” ülkemizde ve dünyada giderek artan katılımlarla kutlanmakta, prematüre bebeklerin aileleri ve onlarla ilgilenen sağlık personellerinin bir araya gelmeleri ile doğumdan taburculuğa, taburculuktan ileri yaşlara kadar bu hayata tutunma savaşının tüm cephelerinde yaşanan tatlı-acı anılar, edinilen tecrübeler paylaşılmaktadır.

Beykoz Devlet Hastanesi Başhekimi Op. Dr. Süleyman Erdoğdu, yapmış olduğu açıklamasında, "2. basamak Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesi olan hastanemizde de bu sene ikinci defa tüm hastane yönetimi, çocuk sağlığı ve hastalıkları ile kadın hastalıkları ve doğum ekipleri ve tabii ki yenidoğan yoğun bakım ve bebek odası ekiplerinin katılımı ile Dünya Prematüre Günü’nü değerlendirdik." ifadelerine yer verdi.

Başhekim Erdoğdu, "hastanemiz yenidoğan yoğun bakımı 2. düzey olması nedeni ile 34 haftadan önce ve 1500 gram altında doğan bebekler doğum sonrası stabilize edileren üst düzey yoğun bakımlara sevk edilmektedir. Ancak 34-37 gebelik haftalarında doğmuş “geç-prematüre” bebekler bebek odası ve gerektiğinde yenidoğan yoğun bakım ekiplerince değerlendirilerek uygun takip ve müdahaleler yapılmaktadır." dedi.

Haber Merkezi