Beykoz Devlet Hastanesi’nde ilk kez yapıldı

  • Güncelleme: 12.02.2020 16:14
  • Okunma: 28869 kez
  • Yorum: 0
İstanbul’un en gözde ilçelerinden Beykoz’daki Devlet Hastanesi’nde yapılan ameliyatla önemli bir başarıya imza atıldı.
Beykoz Devlet Hastanesi’nde ilk kez yapıldı

Op. Doktor Ali Fuad Durusoy, Beykoz Devlet Hastanesi’nde ilk kez kapalı yöntemle Akciğer ameliyatı yaptı.

35 yaşındaki Metin Cihan, tekrarlayan pnömotoraks (akciğer sönmesi) hastalığı nedeniyle Beykoz Devlet Hastanesi’ne müracaat etti. Hastanın tüm tetkiklerini yapan Doktor Ali Fuad Durusoy, Metin  Cihan’ı başka bir hastaneye sevk etmek yerine Beykoz Devlet Hastanesi’nde bu ameliyatı kendisinin yapabileceğini hastane yönetimine bildirdi.

Hastane Başhekimi Op. Dr. Süleyman Erdoğdu ve Başhekim yardımcıları ile gerekli değerlendirmeleri yapan Op. Dr. Ali Fuad Durusoy ameliyatı yapmaya karar verdi.

Hastane Yönetimi, ameliyat için gerekli tıbbı gereksinimleri temin ettikten sonra Metin Cihan’ı, VATS denilen kapalı yöntemle ameliyat eden Dr. Durusoy, Beykoz Devlet Hastanesi’nde bir ilke imza

Beykoz Devlet Hastanesi Göğüs Cerrahisi Kliniğinde ameliyat sonrası 5 gün yatan Metin Cihan, Dr. Ali Fuad Durusoy için, “Allah razı olsun… Ellerine sağlık” ifadelerini kullanırken, Dr. Durusoy ise, “yaklaşık 3 cm’lik bir tek delikten VATS dediğimiz kapalı yöntemle akciğer ameliyatını yaptık. Hastamız 5 gün içinde iyileşerek taburcu oldu” ifadelerini kullandı.

Kapalı akciğer ameliyatları ilk tercik olma yolunda

Kapalı akciğer ameliyatların, hastanın ameliyat sonrası ağrısının daha az olması, hastanede kalış süresinin kısalması ile hastane enfeksiyonlarından korunması ve en önemlisi ameliyat sonrası 1 hafta gibi kısa sürede günlük yaşantısına rahatça dönebilmesi açısından hayati öneme sahip olduğunu ifade eden Dr. Ali Fuad Durusoy, “Dünyada Göğüs Cerrahisi alanında kapalı akciğer ameliyatları 90’lı yıllardan bu yana gelişerek devam etmektedir. Türkiye de son 15 yılda başta Üniversite Hastaneleri ve Eğitim Araştırma Hastanelerin de VATS (Kamera Yardımlı Akciğer Ameliyatı) yöntemi akciğer ameliyatlarında ilk tercih olma yönünde ilerlemektedir.” cümlelerine yer verdi.

“Bundan böyle Beykoz Devlet Hastanesi’nde yapılacaktır”

Dr. Durusoy, “Akciğerin iyi huylu hastalıkları ve kanserlerinin,  akciğer zarı hastalıklarının, el terlemesi hastalığının, göğüs kafesi deformitelerinin ve yemek borusu kanserlerinin tanısı ve tedavisi kapalı ameliyatla artık Beykoz Devlet Hastanemizde yapılabilmektedir.” dedi.

Op. Dr. Ali Fuad Durusoy

İstanbul’un Üsküdar ilçesinde doğdu. İlk, orta ve lise eğitimini İstanbul da tamamladı. Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesinden mezun olduktan sonra Marmara Üniversitesi Göğüs Cerrahisi Uzmanlığı aldı.

Dr. Durusoy meslek hayatında, Akciğer Kanserinin Cerrahi Tedavisi, Yemek Borusu Kanserinin Cerrahi Tedavisi, Göğüs Kafesi Deformitelerinin Cerrahi Tedavisi ve Akciğer Zarı Kanserlerinin Cerrahi Tedavisi üzerinde yoğunlaştı.

Haber Merkezi

Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz