Siyaset

Beykoz Devlet Hastanesi’nde diyabet günü

Beykoz Devlet Hastanesi’nde diyabet günü
17.11.2018 15:28
| | |
2819

Beykoz Devlet Hastanesi, “14 Kasım Diyabet Günü” nedeniyle çeşitli etkinlikler yaptı.

Hastane içinde kurulan stanlarda, diyabet konusunda bilgilendirmeler yapıldı. Beykoz Devlet Hastanesi Diyabet Hemşiresi Asiye Çakmak, ekibiyle birlikte yapmış olduğu bilgilendirmede diyabetin önemine vurgu yaparak, broşürler dağıttı.

Asiye Çakmak, gün içinde yapmış olduğu bilgilendirmede, Diyabet’i (şeker hastalığı), “pankreas adı verilen organ içinde, insülin salgılayan beta hücrelerinin herhangi bir nedenle sayısında ya da işlevlerinde (fonksiyonlarında) azalma sonucu gelişen kan şekeri yüksekliğinin söz konusu olduğu bir hastalıktır.” şeklinde tanımladı.

“Bulantı, kusma karın ağrısı diyabet belirtisidir”

Beykoz Devlet Hastanesi Sağlık Hizmetleri Müdiresi Necibe Köse’de,  bilgilendirmesinde, bulantı, kusma, yorgunluk, karın ağrısı, derin solunum, nefesinde aseton kokusu, dalgınlık, kilo kaybı, sık idrara gitme (özellikle geceleri), ağız kuruluğu, çok su içme, ciltte kurulukları olan insanların diyabet belirtisi verdiği ve hemen doktora giderek gerekli incelemeleri yaptırması gerektiğini hatırlattı.

Bayan Köse, 14 Kasım Dünya Diyabet Günü’nde, Beykoz Devlet Hastanesi olarak, diyabet konusunda toplum da farkındalığın arttırılması ve kanunun öneminin vurgulanması amacıyla “Diyabet Günü” düzenlediklerini ifade etti.

Etkinlik kapsamında,  hastane diyabet hemşireleri tarafından hastalara eğitim ve bilgilendirmeler yapıldığını, isteyen hastalara parmaktan kan şekeri ölçümü, boy, kilo ölçülümü ve beden kitle indeksi hesaplaması yapıldığını söyleyen Necibe Köse, etkinliğe Beykoz Devlet Hastanesi çalışanlarının da ilgi gösterdiğini, etkinlik kapsamında 270 kişiye kan şeker taraması yapıldığını kaydetti.

Haber Merkezi

Anahtar Kelimeler: Beykoz Devlet Hastanesi, Diyabet Günü, Asiye Çakmak, Necibe Köse

reklam

DOST BEYKOZ

"Beykoz'un Hür Gazetesi"