Beykoz Devlet Hastanesi doktorları yine iş bıraktı

  • 0
  • 19599
Beykoz Devlet Hastanesi doktorları yine iş bıraktı
Beykoz Devlet Hastanesi doktorları yine iş bıraktı
Beykoz Devlet Hastanesi doktorları yine iş bıraktı

Türkiye genelinde bir günlük iş bırakma eylemi yapan doktorlar Beykoz’da da ayaktaydı.

Beykoz Devlet Hastanesi Acil Servis, Yoğun Bakım, Onkoloji ve ameliyathanelerin haricindeki tüm branşlarda poliklinik hizmeti bir gün süre ile verilmedi.    

Doktorlar poliklinik hizmetlerini durdurarak, basın açıklaması yaptı. TBMM Sağlık Komisyonuna sunulan 14 maddelik kanun teklifine yönelik bir basın açıklaması yapan Beykoz Devlet Hastanesi doktorları sabit maaşlarının artırılmasını isterken, döner sermaye havuzunu yeterli görmediklerini dile getirdi.

Beykoz Devlet Hastanesi Acil Servis önünde toplanan doktorlar adında açıklamayı Pratisyen Hekim Merve Nur Gürlü yaptı.

“Emeğimizin hakkını aldığımız sağlıklı bir gelecek için G(ö)REV başındayız” bağlıyla yapılan açıklama da şöyle denildi.

Biz, “Başka Kamil Furtun’lar Ersin Arslan’lar olmasın, yaşatmak için yaşamak istiyoruz” diyenler,

Biz, gecesi gündüzü olmayanlar, 

Biz, hastalandıran bu sağlık sistemine göz yummayan, toplum sağlıksızken nefes alamayanlar,

Biz, bu gördüğünüz binalarda sistemin tüm başarısızlığının altında bırakılanlar; 

Biz, aylardır oyalama taktikleri ile yok sayılan, emeği hiçleştirilen, mesleği değersizleştirilenler,

Biz, KHK ve güvenlik soruşturmalarıyla, aile hekimliği ceza yönetmeliğiyle baskı altına alınmaya çalışanlar,

Tüm bu olumsuzluklara rağmen; Biz “giderlerse gitsinler”e boyun eğmeyenler; mesleğinin beyazını karanlığa ışık yapanlar; emek bizim, söz bizim diyoruz. Uzun mesailerde, yorucu nöbetlerde, kışkırttığınız sağlık taleplerine yanıt vermeye çalışan emeğin sahibi olarak BİZLER, milyonlar;

Yoksulluk sınırı altı ödemelere,

Bizleri ölümüne çalıştıranlara,

Sağlıkta şiddeti üretenlere karşı sözümüz var diyoruz. Yeni yasa teklifiyle yeniden farkına vardığınız gibi Meclis’te, ekranlarda yürüttüğünüz senaryolarınız; hem bizlerin hem de toplumun gözünde artık hükümsüzdür.

Aylar süren oyalamanın ardından, yeni yasa teklifiyle emeğimizle yeniden alay ettiniz. Bizler emekliliğe yansıyacak temel ücret artışı talep ederken, nitelikli şekilde ve baskı altında olmadan çalışabilmemiz için yeterli süre ve olanaklar, sağlıkta şiddetten arındırılmış çalışma alanları, toplumun daha az hastalanması için koruyucu sağlık hizmetlerinin güçlendirilmesini isterken; sizlerin bize reva gördüğü, performansa dayalı ödeme sistemini dayatmak, emeğimiz için ayrılması gereken bütçeyi şehir hastanelerine kira ve hizmet bedeli olarak gömmek oldu.

Sizin bizlere dayattığınız sağlıksızlığa karşı bizler bu gidişatı değiştirmek, sağlıklı bir gelecek için birlikteyiz.

Bugünkü G(ö)REV eylemimiz son değil. Bu bir itirazdır! Meclis’te yürütülen senaryoyu reddediştir! Hakkımız olanı alana kadar hep birlikte, sağlıksız politikalarınızın ve emek gaspınızın karşısında olmaya tüm gücümüzle devam edeceğiz. Tüm Türkiye’de hakları için, mesleğinin onuru için bir araya gelen milyonlar olarak biliyoruz ki emeğimizin hakkını aldığımız, sağlıklı bir geleceği birlikte inşa edeceğiz.

Basın açıklaması sırasında, “Emek bizim, söz bizim”, “Sağlıkta şiddet sona ersin”, “Susmuyoruz korkmuyoruz, hiçbir yere gitmiyoruz” ve “Sağlıkta performans ölüm demektir” şeklinde sloganlar atıldı. Açıklamanın ardında doktorlar acil servis önünden, alkışlar eşliğinde poliklinik binasına kadar yürüdü. Bu yürüyüşe hemşireler ve diğer sağlık çalışanları da alkışlarla destek verdi.

Haber Merkezi

Beykoz’da iki özel kuruma rehber öğretmen alınacak
Önceki Beykoz’da iki özel kuruma rehber öğretmen alınacak
CHP Beykoz İlçe Başkanı Mahir Taştan'ın annesi vefat etti
Sonraki CHP Beykoz İlçe Başkanı Mahir Taştan'ın annesi vefat etti