Beykoz Dereseki’de kişiye özel imar planı!

  • 2
  • 16699
Beykoz Dereseki’de kişiye özel imar planı!

Beykoz Dereseki'de kişiye özel bir planın askıya çıkarılması tartışmalar neden oldu.

Türkiye Cumhuriyeti Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, İstanbul Valiliği Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü'nün sayfasında, Beykoz Dereseki'de iki parsele ait imar planının askıya çıkarıldığını duyurdu.

Dost Beykoz, konuyla ilgili olarak araştırma yaptığında ise çarpıcı sonuçlara ulaştı. Buna göre askıya konulduğu açıklanan Dereseki 8 Pafta 355 ve 356 sayılı parseller üzerinde özel orman yer alıyor. Bakanlık ise normalde yüzde 6 olması gereken imarın, ilginç bir şekilde yüzde 80'e kadar çıkarılmasına bu ilanla izin veriyor.

Beykoz Belediyesi'nin CHP'li Üyesi olan Harita ve Kadastro Mühendisi Aydın Düzgün, konuyla ilgili olarak "Askıya konulan planlar için her ne kadar okul yapılacağı söylense de bu yüzde 80'lik büyük orandaki imar izni nedeniyle ben asıl amacın ticari olduğunu düşünüyorum" şeklinde konuşuyor.

Beykoz’da vatandaşlar daha sağlıklı konutlarda oturabilmek için plan beklerken, bu şekilde kişiye özel planların yapılması halk arasında tartışmalara neden oluyor.

Bugün Çevre ve Şehircilik Bakanlığı İstanbul İl Müdürlüğü'nün resmi sitesinde 'duyurular' kısmında yer alan bir askı ilanında yazanlar, akıllarda soru işareti bırakıyor.

Beykoz Kaymakdonduran'ın hemen yanına denk düşen 355 ve 366 sayılı parsellere ait 'Özel Orman' statüsündeki bir alan, Bakanlık kararıyla imara açılıyor. Buraya kadar her şey normalken, kararın ayrıntılarında ilginç bir nokta dikkat çekiyor. Normalde özel orman statüsündeki yerler için yüzde 6 olması gereken oran, resmi yazıda yüzde 80 olarak ilan ediliyor. Her ne kadar bölgede bir okul yapılması planlansa bile Harita ve Kadastro Mühendisi Aydın Düzgün, bu konuda çekinceleri olduğunu dile getiriyor. Dost Beykoz'a özel olarak açıklama yapan Beykoz Belediyesi'nin CHP'li Meclis Üyesi Aydın Düzgün, şöyle diyor:

CHP’li Aydın Düzgün: “Bu planların, ticari hedef gözetilerek yapıldığına inanıyorum!”

“Bu alan aslında özel orman statüsünde... Yasalarda özel orman statüsündeki yerler için yüzde 6'lık bir oran belirlenmiş. Oysa burada, 'Emsal yüzde 80'dir!' deniliyor. Yani orada yüzde 80'in imara açıldığı anlamına gelir bu... Planlar üzerinde okul yapılacağı öngörülse de ben yüzde 80'lik oranın çok yüksek olduğunu düşünüyorum. Bu planların ise asıl amacının toplumsal faydadan çok ticari kaygılar olduğuna inanıyorum."

Öte yandan Göknil Tanyeri ve Hatice Şenparlak imzalı askı ilanında şu ifadeler yer alıyor:

BEYKOZ İLÇESİ, DERESEKİ MAHALLESİ, 8 PAFTA, 355 VE 356 SAYILI PARSELLERE AİT1/5000 ÖLÇEKLİ KORUMA AMAÇLI NAZIM İMAR PLANI VE 1/1000 ÖLÇEKLİ KORUMA AMAÇLI UYGULAMA İMAR PLANI

ASKI İLAN TUTANAĞI

İstanbul İli, Beykoz İlçesi, Dereseki Mahallesi, 8 pafta, 355 ve 356 sayılı parsellere ait1/5000 Ölçekli Koruma Amaçlı Nazım İmar Planı ve 1/1000 Ölçekli Koruma Amaçlı Uygulama İmar Planı, Bakanlık Makamı’nın 11.05.2015 tarih ve 5472 sayılı OLUR’u ile 644 sayılı KHK’nın 13/A maddesi uyarınca onaylanmıştır.

Söz konusu planlar 3194 sayılı İmar Kanunu uyarınca 21.05.2015–19.06.2015 tarihleri arasında1 ay (30 gün) süre ile Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ilan panosu ve web sitesinde askıya çıkarılmıştır. İtirazlar İl Müdürlüğümüze yapılabilecektir.

İş bu imar planına ait askı ilan tutanağı tarafımızca 2 (iki)  nüsha düzenlenerek imza altına alınmıştır. 21.05.2015

PLANLARI GÖRMEK İÇİN LİNKLERE TIKLAYINIZ: Plan 1Plan 2Plan 3Plan 4Plan 5

Haber Merkezi

Beykoz Akbaba Sultan Türbesi, onbinleri ağırlayacak
Önceki Beykoz Akbaba Sultan Türbesi, onbinleri ağırlayacak
Beykoz'dan Bodrumspor'a transfer oldu
Sonraki Beykoz'dan Bodrumspor'a transfer oldu
Yorumlar (2 Yorum)

birdost (8 yıl önce)

sadece deresekide değil Soğuksu'da da aynı şekilde plan yapıp ev yıkıp tekrar kafalarına gore planı değiştiriyorlar.

dingil (8 yıl önce)

Planlar nef e göre değişiyor. Bu nasıl ülke kardeşim ne kadar sahipsiz..Sessiz sedasız işler yürüyor . Neymiş efendim herkes yerinde kalacakmış. Savcıları uyarıyorum planlar, sosyal tesis alanları neye göre değişti. Sorun çıkaracak kişiler belirlenip onların yerlerine mi taşıma yapıldı... Karlıtepe peşkeş çekiliyor. 2B yalanı ile millet kandırılıp tapulandırıldı ve sene geçmeden sakız fıstık verilerek ellerinde alınıyor yerleri.. Kentsel dönüşüm palavrasıyla çukurda harabe evler dururken niye manzaralı dağ yamaçlarına imar çıkarılıyor.Biz sizi adil olun diye seçtik rüşvet alın diye değil.

Yorum Yaz