Boğaziçi Dernekler Platformu üyeleri Beykoz'dan uyardı!

  • Güncelleme: 17.05.2015 19:52
  • Okunma: 6225 kez
  • Yorum: 0
Boğaziçi Dernekleri Platformu, Anadoluhisarı Turizm Kalkındırma Derneği'nin evsahipliğinde Beykoz'da bir araya geldi.
Boğaziçi Dernekler Platformu üyeleri Beykoz'dan uyardı!

Başkanlığını Dost Beykoz yazarlarından Av. Ferda Kazancıbaşı'nın yürüttüğü Anadoluhisarı Turizm Kalkındırma Derneği, Boğaziçi Dernekleri'ni Beykoz'da bir araya getirdi. Beylerbeyi Derneği'nden Rumelihisarı Derneği'ne... Sarı Platform Derneği'nden Belgrad Ormanı Koruma Derneği'ne kadar pek çok Boğaziçili Dernek, bir basın açıklaması yapmak üzere Kıyı Emniyet Tesisleri'nde toplandı. Sabah kahvaltısının ardından konuşma yapan Dernek Yetkilileri, Boğaziçi'ndeki yapılaşma hazırlıklarına dikkat çekti ve yetkilileri uyardı.

Anadoluhisarı Turizm Kalkındırma Derneği, Bebekliler Derneği, Beylerbeyliler Derneği, Belgrat Ormanı Koruma Gönüllüleri Derneği, Boğaziçi Arnavutköylüler Derneği, Büyükdere Çevre Kültür ve Güzelleştirme Derneği, Emirgan'ı Sevenler Sosyal Dayanışma Derneği, Kandilli Derneği, Rumelihisarı Koruma ve Güzelleştirme Derneği, Sarı Platform Derneği ve Kuzguncuklar Derneği yetkililerin ortak basın açıklamasında, şu ifadelere yer verildi:

Boğaziçi Dernekler Platformu: “Ulaşımda deniz yollarının payı yüzde 3”

"Biz, İstanbul Boğaziçi semt dernekleri olarak Boğaziçi Dernekler Platformu adı altında birleştik. Amacımız, Boğaziçi'nin doğal ve kültürel varlıklarına sahip çıkmak, korunmasını ve gelecek kuşaklara taşınmasını sağlamaktır. Boğaziçi'nde imar artışının planlandığını üzülerek öğrenmiş bulunmaktayız. Platform olarak Boğaziçi'ndeki betonlaşmayı artıracak olan bu değişiklik girişimin i kabul etmemiz olanaksızdır! İstanbul'da kent içi ulaşımda deniz yollarının payı yüzde 3'tür. Artan nüfusa paralel olarak vapur seferlerinin artışı gerçekleşmemekte, tam tersi mevcut iskeleler kapatılmakta ve karayolu taşımacılığına ağırlık verilmektedir. Bunun sonucunda Boğaziçi'ne has ulaşım gelenek ve kültürü yok olmakta, aynı zamanda trafik ve otopark sorunu artmaktadır.

Günümüzdeki bir diğer tehlike de Boğaziçi'nde 10 Marina girişimidir. Önce marina, daha sonra Tekne Park olarak ifade edilen bu girişimin ilk adımları Tarabya ve İstinye'de atılmıştır. Şimdi de Bebek Koyu için planlanan Tekne Park projelerinin Boğaziçi halkına hiçbir faydası yoktur. Boğaziçi Yasası'na göre kıyılar, kamu yararına kullanılmalıdır. Yine yasaya göre 'tarihi ve milli kültürümüze dayanan yaşamın yeniden canlandırılması, mesire yerlerinin geliştirilmesi ve gezinti alışkanlıklarının sürdürülmesi' teşvik edilir. Oysa Tekne Park girişimiyle halkın denizle olan bağı kopartılmakta; rant girişimleri ön plana alınmaktadır.

Platform uyardı: “Kamu yararını ön planda tutun!”

Boğaziçi'nde yaşayan yurttaşlar olarak bu tür girişimlere karşı çıkacağımızı duyuruyoruz. Kentin gerçek sahibi biziz! Yurttaşların onayı alınmadan yapılan bu girişimler meşru değildir. Boğaziçi'nde 'Köyler, Koylar, Kıyılar, Korular ve Kültürlerin’ yakın takipçisi olacak; Boğaziçi'ni Boğaziçi yapan bu temel öğeleri de sonsuza dek yaşatacağız! Tüm yetkilileri bir kez daha uyarıyoruz! Yasalara uygun davranın! Kamu yararını ön planda tutun! Çıkar gruplarının yararına olan girişimlerden vazgeçin! Bizler, Boğaziçi Dernekleri Platformu olarak Boğaziçi'nin doğasına, kültür varlıklarına sahip çıkıyoruz ve daha fazla tahribata uğratılmasına izin vermeyeceğimizi duyuruyoruz!"

Haber Merkezi

Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz