Beykoz'dan Sinan Giray yorumu

  • 0
  • 9345
Beykoz'dan Sinan Giray yorumu

Dost Beykoz, Mehmet Gürel ve Yüksel Baki'ye AK Partili Sinan Giray'ın istifasını sordu.

Yalova Belediye Meclisi'nin AK Partili Meclis Üyesi Sinan Giray, partisinden istifa ettiğini açıkladı. 7 Temmuz 2015 tarihi itibariyle partisinden istifa ettiğini açıklayan Sinan Giray, partisinin İl Başkanlığı'na gönderdiği dilekçeyi de Meclis Üyelerine okudu. Son zamanlarda özellikle imar konuları ile ilgili grup toplantılarında, AK Parti İl Başkanı Yusuf Ziya Öztabak'ın baskılarıyla karşı karşıya olduğunu anlatan Giray, "AK Parti ile göreve devam etme olasılığım kalmamıştır" diye konuştu. Dost Beykoz, daha önce Yalova Belediye Başkanlığı için Aday Adayı olan ve halen Beykoz Belediyesi'nin CHP'li Meclis Üyesi olarak görev yapan Mehmet Gürel'e yaşanan istifayı ve Yalova'daki durumu sordu. Dost Beykoz ayrıca, daha önce iki dönem üst üste Beykoz'da Meclis Üyesi olarak seçilen ve halen AK Parti Beykoz İlçe Başkan Yardımcılığı görevini yürüten Av. Yüksel Baki'ye Yalova'da yaşanan durumun hukuki sonuçlarını danıştı.

Yalova'da tartışmalı geçen bir seçim sürecinin ardından oyların yeniden sayılması ile 2014 Türkiye Yerel Seçimleri, ilginç bir sonuçla tamamlanmıştı. Yeniden sayım sonucunda Belediye Başkanlığı AK Parti'den CHP'ye geçerken, Vefa Salman Başkanlığı'nda oluşan Meclis'te 17'ye 14'lük bir aritmetik ortaya çıkmıştı. Şu halde, Belediye Başkanı CHP'li iken, Meclis'teki sayısal çoğunluk AK Parti'nin elindeydi. Yalova'yı çok iyi bilen isimlerin başında gelen Beykoz Belediye Meclisi'nin CHP'li Üyesi Mehmet Gürel, AK Partili Sinan Giray'ın istifası üzerine Dost Beykoz'a şunları söyledi:

Beykoz’un CHP’li Meclis Üyesi Mehmet Gürel: “Sinan Giray’ı 30 yıldır tanırım ama bu AK Parti’nin iç meselesi…”

"Öncelikle şunu söylemek gerekiyor: Bu açıkla çok yeni ve henüz üzerinde diğer kişilerin açıklamaları kamuoyunda duyulmadı. Bu Yalova'daki AK Parti'nin kendi içindeki bir meselesidir. Bu konuda bir yorumda bulunmak için henüz erken. Ancak her ikisiyle ilgili olarak şunu söylemek mümkün: Sayın Sinan Giray'ı yaklaşık olarak 30 yıldır tanırım. Daha önce de sanırım Doğru Yol Partisi'ydi bir partiden çalışmalar yapmıştı. Yusuf Ziya Bey'i de çok yakından tanımasam da o da Yalova'da AK Parti İl Başkanı'dır ve Sinan Giray gibi uzun yıllardır Yalova'da yaşamaktadır. Sinan Giray ise uzun yıllardır Cem Vakfı’nın Yalova Şube Başkanı’dır.

Genel siyaset ve yerel siyaset arasında bir takım farklar var. Yani burada Genel Merkez'deki gibi bir durum olmaz. Sayısal çoğunluk AK Parti'de olsa da ben Yalova Belediye Başkanı Sayın Vefa SalmanAK Partili üyelerin de desteklediklerini biliyorum. Bu anlamda kararlar çıkacağı zaman büyük sorunlar orada yaşanmıyor."

AK Parti’den iki dönem üst üste Meclis Üyesi olarak seçilen ve son olarak 2014 Türkiye Yerel Seçimleri'nde Meclis’e girmese de AK Parti Beykoz İlçe Başkan Yardımcısı olarak siyasi hayatını sürdüren Av. Yüksel Baki ise Dost Beykoz'un konuya dair sorularına şu yanıtları verdi:

Sayın Yüksel, eğer Meclis'te bir üye partisinden istifa ederse ne olur? Üyeliği devam eder mi?

"Şimdi eğer bir Meclis Üyesi istifa ederse, onun yerine mutlaka bir Meclis Üyesi gelir. Ancak bu kendi partisinden de olmayabilir. İlçe ve İl Seçim Kurulları'na istifa kararı sunulur ve oradan gelecek karar beklenir. Sözgelimi AK Partili bir Meclis Üyesi istifa ederse, yerine CHP'li bir Meclis Üyesi de gelebilir. Ancak bu sizin sorduğunuz soru sanırım partiyle ilgili... Eğer partisinden istifa ederse, Meclis Üyeliği devam eder. Bağımsız olarak devam eder. Sanırım Beykoz'da da bu daha önce yaşanmıştı. Beykoz Belediye Meclisi Üyesi Şenol Erener, partisinden istifa etmişti ve o dönem Bağımsız olarak görevini yine Meclis'e gelip sürdürmüştü."

Sayın Mehmet Gürel, 'Genelde ve yerelde siyaset farklıdır' dedi. Siz bu fikre katılır mısınız?

"Elbette katılırım. Adam farklı partiden ama camiye gidiyor, Cuma'ya gidiyor. Yukarıdaki gibi yani Genel Merkez'deki gibi 'keskin' çizgilerle ayrılması mümkün değil... Yerelde siyaset çok farklı..."

Bugün de bir haber yaptık. Ne yazık ki, Beykoz'da muhalefet Başkan Çelikbilek'i desteklemiyor. Oysa Mehmet Gürel, Yalova'da durumun farklı olduğunu; AK Partili Meclis Üyesi olsa da zaman zaman CHP'li Belediye Başkanı'nı desteklediklerini söylüyor. Beykoz'da yanlış olan ne?

"Evet, haklısınız. Bu olmuyor Beykoz'da... Ben bunu 10 yıl içerisinde ve kısmen Sayın Muharrem Ergül döneminde görmüştüm. Şimdi bugünkü mesele nedir? Yenimahalle'de bir imar planı yapılıyor. Belli ki, oradaki insanlara daha iyi imkânlar sunulacak. Burada maalesef CHP'nin tutumu, yüzde 90 Beykozlunun lehine olacak her şeye 'RET' oyu vermesidir. Bizim dönemimizde İBB'den devraldığımı arazileri Beykozlulara satışımıza onay vermediler! Akıl alır gibi değil..."

Sorunun özünde ne var Sayın Baki?

"Biz oturup da doğrularda buluşamıyoruz. Beykoz'un hayrına bir şey yapılıyor da eğer bir Meclis Üyesi buna 'Evet' demezse, kişisel bir eksiklik ortaya çıkıyor"

Sayın Yüksel Baki, şu soruyu içtenlikle yanıtlamanızı çok isterim: Eğer iktidar değil de muhalefette bir parti olsaydınız ve Beykoz Belediye Meclisi Başkanı CHP'li bir isim olsaydı... Siz, AK Partili ve muhalefetteki bir üye olarak, Beykoz'un yararına olana HAYIR der miydiniz?

"Ben hayır demezdim!"

Peki, AK Parti grubunuz 'Hayır diyelim!' kararı alsa, uyar mıydınız?

"O başka... Grup ile toplantılar oluyor. Grup kararına uyardım ancak grup içerisindeki toplantılarda da fikrimi mutlaka söylerdim"

Sizce CHP'nin Grup Toplantıları'nda sizin gibi düşünenler var mıdır? AK Parti'nin Beykoz'un ve Beykozlunun yararına alacağı bir kararı, grup toplantısında bir CHP'li 'Arkadaşlar EVET diyelim' diyor mudur?

"Bu dediğiniz benim dönemimde çok vardı. 'Beykoz için yararlı olanlara EVET diyelim' diyen CHP'liler vardı. Şimdi var mıdır bilemiyorum. Ancak olduğunu tahmin etmek zor değil. Aklın yolu bir çünkü... Eğer bir ilçenin hayrına bir durum varsa, orada siyasi parti ayrımı olmaksızın buluşmak gerekiyor. Bu artık siyasi bir kültür olmalı... Umarım Beykoz'da bu bir siyasi kültür haline gelir gelecekte..."

Haber Merkezi

Çubuklu halkı Beykoz Lojistik MYO’nun iftarında buluştu
Önceki Çubuklu halkı Beykoz Lojistik MYO’nun iftarında buluştu
İstanbul'da kiranın en yüksek olduğu 5. ilçe Beykoz
Sonraki İstanbul'da kiranın en yüksek olduğu 5. ilçe Beykoz
Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz