Kültür

Beykoz’dan Sarıkamış’a altı dilde ağıt…

Beykoz’dan Sarıkamış’a altı dilde ağıt…
2014.12.24 00:00
| | |
5034

Beykoz Belediyesi, Sarıkamış Harekâtı’nın 100. yılı dolayısıyla her yıl olduğu gibi bu yıl da bir anma programı düzenledi. Prof. Dr. Necmettin Erbakan Kültür Merkezi’nde yapılan programda 90 bin şehit 6 dilde ağıtlar ve türkülerle anıldı.

Anma programına Beykoz Kaymakamı Süleyman Erdoğan, Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek,  Başkan yardımcıları, Beykoz Müftüsü Hüseyin Demirtaş ve programa yoğun ilgi gösteren Beykozlular katıldı. 

Beykoz’dan Sarıkamış’a Ağıtlar Yakıldı

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile açılan programın başında tarihi fotoğraflar ve görüntülerin yer aldığı Sarıkamış Destanı adlı belgesel izlendi. Ayrıca program kapsamında açılan Sarıkamış Destanı fotoğraf sergisi de ziyaretçiler tarafından incelendi.

Gecenin açılış konuşmasını yapan Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, Sarıkamış Harekâtı’nın gelecek nesillere aktarılması için yıllardır anma programı düzenlediklerini belirterek ” Bu harekât 24 Aralık 1914’te meydana gelmişti.  Donarak şehit olan 90 bin askerimizi rahmetle, minnetle ve şükranla anıyoruz. 90 bin şehidimiz arasında Türk, Kürt, Laz, Çerkez, Gürcü ve Arnavutlar yer alıyordu. Hepsi de ortak bir amaç, ortak bir dava için harekâta katıldılar. Çanakkale Zaferini, Kurtuluş Savaşını ve Sarıkamış Harekâtını asla unutmamalı, unutturmamalıyız. Bu tür etkinlikleri 6 yıldır özellikle çocuklarımız ve gençlerimizin tarihini bilmeleri için gerçekleştirmeye gayret ediyoruz. Bu duygu yoğunluğu içinde programa duyarlılık gösteren tüm Beykozlu kardeşlerime özellikle teşekkür ediyorum. 3-4 Ocak’ta yapılacak anma programına katılmak isteyen vatandaşlarımızı Sarıkamış’a götüreceğiz” dedi.

Amir Ateş ve Gökhan Güney’den İlahiler, Türküler

Türk Sanat Musikisi’nin büyük bestekârlarından Amir Ateş’in onur konuğu olarak katıldığı etkinlikte, Sarıkamış Şehitleri için kendisinin bestelediği ilahileri seslendirdi.

Programda Türk Halk Müziği sanatçısı Recep Ergül yönetiminde Selim Bölükbaşı, Mehtap Demir, Şahin Arıkan eşliğinde Sarıkamış’la ilgili 6 dilde ağıt ve türküler seslendirildi. Etkinlikte ayrıca Kars kökenli büyük halk ozanı Âşık Murat Çobanoğlu’na vefa amacıyla Beykoz’da bir caddeye adının verildiği duyuruldu. 

Programın sürpriz sanatçısı arap asıllı Gökhan Güney, Arapça türküleri Sarıkamış şehitleri için seslendirdi. Hatay Reyhanlılı olduğunu belirten Güney, “Reyhanlı’da Arapça bilmeyen çok azdır. Ben de Arapça türkülerle bu programa katkı sunmak istedim. Bu gece için davet edildiğimde hiç düşünmeden kabul ettim. Çok önemli ve örnek bir program olduğunu düşünüyorum. Şehitlerimizin ruhu şad olsun” dedi.

Program sonunda Beykoz Kaymakamı Erdoğan, Başkan Çelikbilek, Başkan yardımcıları ve ilçe sakinleri, hep birlikte Yemen Türküsü’nü söylediler. Ardından, ‘Beyaz Hüzün’ adlı tiyatro gösterisi ile program sona erdi.

Sarıkamış Şehitlik Ziyareti  

Beykoz Belediyesi 5 yıldan bu yana olduğu gibi bu yıl da Sarıkamış’ta düzenlenecek anma etkinliklerine ilçe sakinlerinden oluşan bir kafileyle katılacak. 3 Ocak 2015’te yapılacak anma programı için Sarıkamış’a gitmek isteyen ilçe sakinlerinin ücretsiz olarak 2 Ocak 2015 tarihine kadar Beykoz Belediyesi resepsiyonlarına müracaat etmeleri gerekiyor.

Haber Merkezi

Anahtar Kelimeler: Beykoz Belediyesi, Sarıkamış, Kardelenler, Ağıt, Gökhan Güney, Amir Ateş, Recep Ergül, Selim Bölükbaşı, Mehtap Demir, Şahin Arıkan

reklam
0 Yorum

Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı

Yorum yaz

DOST BEYKOZ

"Beykoz'un Hür Gazetesi"