Kültür

Beykoz'dan Macaristan’a dostluk ziyareti

Beykoz'dan Macaristan’a dostluk ziyareti
31.05.2018 19:28
| | |
3171

Beykoz Belediye meclis üyeleri, Mohaç’ın kardeş şehir ilan edilmesinin 10. yılı sebebiyle Macaristan'ı ziyaret etti.

Mohaç Belediye Başkanı Jozsef Szeko ve Başkan Yardımcıları tarafından karşılanan Beykoz Belediyesi Meclis Üyeleri Emin Yavuz, İskender Öz, Ahmet Soylu’dan oluşan  heyet, öncelikle Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek’in selamlarını iletti ve şehirdeki tarihi yerleri gezerek Macar gelenekleri hakkında bilgi aldı. İlk olarak Budapeşte’ye giden heyet, burada Kahramanlar Meydanı, Vajdahunyad, Buda Kalesi ve Parlamento binasını gezdi.

Ardından Szigetvar’daki Türk-Macar Dostluk Parkı, Kanuni Sultan Süleyman’ın heykelleri ve sultanın sembolik mezarıyla, Kütahya’dan getirilen çeşme,  Szigetvar kalesi, Kanuni Sultan Süleyman Cami ve  Türk evi, kilise ve müzeler ile I. Dünya savaşına ait etnografya sergisi ziyaret edildi. Ardından Nepomuki Aziz Yunus Bayramı’na katılım sağlanarak, Tuna nehrinde Mum ve hava gösterisi izlendi.

10. Yıl kardeşlik pastası kesildi

Ertesi gün Mohaç Belediyesi salonunda Mohaç Beykoz Kardeşliğinin 10. yılı için  tören düzenlendi. Törende  Beykoz Belediye meclis üyeleri ve Mohaç Belediye yetkilileriyle, Fransa Wattrelos  Belediye Başkanı  Dominique Baert ve heyet üyeleri, Wattrelos-Mohaç ve  Aranyosgyeres Mohaç Dostluk Derneği temsilcileri hazır bulundu.

"Beykoz Belediye Başkanımız Yücel Çelikbilek’in selamını getirdim”

Başkan Çelikbilek’in selamını heyete ileten Beykoz Belediyesi Meclis Üyesi Emin Yavuz, Mohaç Beykoz kardeşliğinin 10. yıl dönümünde Mohaç’ta bulunmaktan dolayı mutlu olduklarını  Türk delegasyonuna gösterdikleri ilgi ve sevgiden dolayı teşekkürlerini belirti. Yavuz, kardeş şehir ilişkilerinin başladığı ilk günden bu yana emeği geçenlere teşekkür etti.

Burada konuşma yapan Mohaç Belediye Başkani Jozsef Szeko, davetlilerin programa katılımlarından dolayı şeref duyduklarını belirterek teşekkür etti. Mohaç’ın Avrupa Meclisi’nden ’Altın Yıldız Ödülü’ aldığını belirten Szeko, Beykoz’daki ve Mohaç’taki buluşmalardan çok güzel hatıraları olduğunu vurgulayarak nice yıllar birlikte kardeş kalmayı dilediklerini ifade etti.

Ardından10. yıl kardeşliği anısına  her iki ülkenin bayrağı simgeli pasta kesildi.

Buso Müzesi’ndeki sergi ve Mohaç Meydan Savaşının Anı Parkının gezilmesinin ardından ziyaret sona erdi.

Ziyarette karşılıklı olarak çeşitli kültürel hediyeler takdim edildi.

Haber Merkezi

Anahtar Kelimeler: Beykoz, Mohaç, Macaristan, Kardeş Şehir, Emin Yavuz, İskender Öz, Ahmet Soylu, Buda Kalesi, Nepomuki Aziz

reklam
1 Yorum
çubukluyalı01.06.2018 16:25:46

Wattrelos u da kardeş şehir ilan etseydiniz,hazır macaristan a gidip wattrelos belediye başkanıyla karşılaşmışken..seneyede fransa ya gezi düzenlerdiniz.belediye ye maliyetini merak ediyorum bu kardeş şehirler gezilerinin.

Yorum yaz

DOST BEYKOZ

"Beykoz'un Hür Gazetesi"