Beykoz’dan Kudüs’e bin selam

  • 23.12.2017 11:43
  • Güncelleme: 23.12.2017 12:15
  • Okunma: 9253 kez
  • Yorum: 0
Türkiye Gençlik Vakfı Beykoz Temsilciğinin düzenlediği “Beykoz’dan Kudüs’e bin selam” programı, ilçedeki STK’ların destekleriyle gerçekleştirildi.
Beykoz’dan Kudüs’e bin selam

Beykoz R. Şahin Köktürk Spor Kompleksi’nde düzenlenen geceye Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, Beykoz İlçe Müftüsü Ali Efe, Anadolu Ajansı (AA) İslam ve Türk Dünyası Haber Müdürü Yavuz Selim Kurt, 2. Abdülhamid’in torunlarından Abdülhamid Kayıhan Osmanoğlu, Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA) Beykoz İlçe Temsilcisi Ekrem Tuncer, Ensar Vakfı Beykoz Şube Başkanı Deniz Soytemiz, Beykoz Gençlik Eli Derneği Başkanı İskender Közen, STK temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

Mehteran gösterisiyle başlayan gecede daha sonra Kur’an-ı Kerim tilaveti okundu.

Gecede bir selamlama konuşması yapan Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA) Beykoz Temsilcisi Ekrem Tuncer, “Bu akşam bizim çocukluk sevdamıza ve gençlik sevdamıza sahip çıkmak için toplandık. Kudüs bizim çocukluk aşkımızdır. Kudüs demek Bağdat demek, Şam demek, Antep demek, İstanbul demek, payitaht demek, Osmanlı demektir” dedi.

“Hayallerimizin peşinde ölümüne devam edeceğiz”

Kudüs’ün varlığına kast edildiğine işaret eden Tuncer, “İslam coğrafyasının bağrına düşmüş bir hançer var. Orada dimdik durmak için, infatada olmak için bekleyen bir gençlik ile birlikte biz burada hazırız. Biz bu programın yapılmasıyla ilgili toplandığımızda bir birlik oluşturmak istedik. Krallar saray inşa etmek ile meşguller. Biz Beykoz’da bir birlik oluşturalım dedik, bu İstanbul’u ve İslam âlemini sarsın istedik. Hayallerimizi büyük kuruyoruz ve bunların peşinden ölümüne devam edeceğiz” ifadelerine yer verdi.

“…ecdadımızın bize emaneti olarak kıymet veririz”

Beykoz Müftüsü Ali Efe’de, “Peygamberimizin miraca çıkış noktasının Mescid-i Aksa olması bir başka anlam ifade etmektedir. Mescid-i Aksa’nın tarih boyunca bizim dışımızda insanlar tarafından hedef olarak seçilmesi sıradan bir hadise değildir. Biz Hz. Adem‘den Hz. Peygambere kadar bütün peygamberlerimizin hatırasının bulunduğu o mekanın, ecdadımızın bize emaneti olarak kıymet veririz” şeklinde konuştu.

Katılımcılara hitaben bir konuşma yapan Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek ise şu ifadeleri kullandı:

“Güneş, Kudüs için yeryüzünü aydınlatıyor”

Bu akşam Beykoz’dan Kudüs’e binlerce selam olsun. Kudüs bizim varlık sebebimizdir. Kudüs’ten başlayan İslami hareket, bütün tarihimiz boyunca, dini hayatımızın vücut bulduğu canımız kanımız her şeyimiz Kudüs üzüntü içerisindedir. Rabbimin zaferi, muzafferiyeti Kudüs’ün bizim olması yakındır. Bunu bütün inancımla inanıyorum. Güneş her gün bir kez daha Kudüs için yeryüzünü aydınlatıyor. Hiçbir zaman ümitsiz olmadık, Kudüs’ün esir düşeceğini aklımızdan geçirmedik. Çünkü Kudüs’ün sahibi var.”

“Dünyayı başınıza dar ederiz tehditlerine boyun eğmedik”

“Ecdadımız o beldeyi şanla şerefle bizlere emanet ettiler. Allah onlardan razı olsun. Kudüs Müslüman yiğitlerin hanımların çocukların yüreklerindedir. Bilsinler ki yüz yıl önce aldıkları Kudüs’ün yüz yıl sonra bizim olacağını bilsinler. Bu zalimlerin ne yaptığını bütün dünya gördü. Dünyanın en büyük zalimine dün akşam en büyük darbeyi indirdiler. Eğer bu kararı kabul ederseniz sizin ekmeğinizi keseriz, başınıza dünyayı dar ederiz tehditlerine aldırmadan devam ettiler. İslam İşbirliği Teşkilatı’nın (İİT) aldığı kararla ve Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın çabalarına Allah şahittir. Kudüs bizim, kanımız aksın ama Mescid-i Aksa için aksın, Kudüs için aksın.

“…kimse Müslüman haklarını korumaz diye düşündüler”

2. Abdülhamid’in torunlarından Abdülhamid Kayıhan Osmanoğlu’da, “Kudüs’e karşı bir süredir yapılan hareketlerin farkındayız. Haçlı ordusunun içinde bunların içinde yıllarca bu çalışmalar yapıldı. Müslümanlara karşı nefret oluşturmak isteyenlerin kimler olduğunu biliyoruz. Kudüs’e sahip çıkarsak, kimse Müslümanların haklarını korumaz diye düşündüler. Kudüs hasrettir, insanlığın nurudur, Müslümanların namusudur. Burada gereken hürmeti göstermek her Müslümanın borcudur ve ümmetin davasıdır” dedi.

Programın sonunda Hamas Siyasi Büro Şefi İsmail Haniyye’nin Beykoz’da düzenlenen program için gönderdiği mesaj okundu.

“Recep Tayyip Erdoğan’ı selamlıyorum”

Kudüs’ün her zaman Müslüman Filistin Devleti’nin olduğunu ve hiçbir zaman başkalarının olamayacağına dikkati çeken Haniyye, “İslam Ümmeti ve Filistin halkı için ayakta kalmamız lazım. Bize destek veren bütün kardeşlerimizi selamlıyorum. İslam İşbirliği Teşkilatını olağanüstü toplamak suretiyle buna önderlik yapan Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı selamlıyorum. Bizler Filistin halkı olarak, bedeli ne olursa olsun bunun başarıya ulaşmaması için ne gerekiyorsa yapacağız” ifadelerine yer vererek salondaki katılımcıları selamladı.

Haber Merkezi

Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz