Kültür

Beykoz’dan Kosova’ya Kardeşlik Köprüsü

Beykoz’dan Kosova’ya Kardeşlik Köprüsü
2014.07.23 00:00
| | |
8613

Beykoz Belediyesi, 2008 yılında bağımsızlığını kazanan Kosova Cumhuriyeti şehirlerinden Prizren Belediyesi ile “Kardeş Şehir Protokolü” imzaladı.

Türk Dünyası Belediyeler Birliği’nde gerçekleştirilen protokol imza törenine Türk Dünyası Belediyeler Birliği Başkanı ve Pendik Belediye Başkanı Erol Kaya,Türk Dünyası Belediyeler Birliği Başkan Yardımcısı ve Beykoz Belediye Başkanı Muharrem Ergül, Üsküdar Belediye Başkanı Mehmet Çakır, Prizren Belediyesi Meclis Başkanı Minir Krasniqi, Çavuşbaşı Belediye Başkanı Hanefi Dilmaç, iki kentin Belediye Meclis Üyeleri ve çok sayıda davetli katıldı.

Taraflar arasında dostluk ilişkileri, kurumların ilgili organları arasında çalışmalar, bilimsel teknik ve kültürel işbirliği öngören anlaşmayla iki ülke ve belediye arasında çeşitli çalışmalar yapılacak. Protokolle ayrıca belediyeler arasında eğitim, teknoloji, sanat, edebiyat, kültürel ve tarihi miras konularında projeler geliştirilmesi hedefleniyor.

İmza töreninin ardından Kosova Heyeti’ni makamında kabul eden Beykoz Belediye Başkanı Muharrem Ergül, “Bizler tarihsel kardeşiz” dedi. İmzalanan protokolle her iki kültürün kaynaşmasını amaçladıklarını belirten Başkan Ergül, sosyal belediyecilik alanında da paylaşımlarda bulunmayı hedeflediklerini ifade etti. Avrupa’nın birçok kentiyle kardeş şehir çalışmalarında bulunduklarını hatırlatan Ergül, imzalanan anlaşmayla Prizren şehrinin Avrupa platformunda yer almasına aracı olacaklarını söyledi.

Kosova Belediye Meclis Başkanı Munir Krasnikide, tarihi geçmişimizden gelen dostluk ve beraberliğin günümüz dünyasında da sürdürülmesi gerektiğinedeğinerek, Beykoz belediyesi ile başlayan resmi kardeşlik ilişkisinin Kosova’nın Avrupa’ya entegre sürecinde çok önemli olduğunu vurguladı.

Haber Merkezi

Anahtar Kelimeler: Türk Dünyası Belediyeler Birliği, Beykoz Belediyesi, Kosova Cumhuriyeti, Prizren

reklam

DOST BEYKOZ

"Beykoz'un Hür Gazetesi"