Röportajlar

Beykoz’dan İstanbul İl Yönetimi’ne uzanan yol

Beykoz’dan İstanbul İl Yönetimi’ne uzanan yol
18.05.2015 12:11
| | |
8135

14 Ağustos 2001’de kurulan ve kuruluşuyla birlikte Türk siyasetinde çığır açan AK Parti, yeni nesli yeni değerlerle donatıyor.

Türk siyasetine genç isimler kazandıran AK Parti’de en alt kademede siyasete başlayan gençler en üst kademelere kadar yükselebiliyor.

“Mağdur edilmişliğin verdiği hisle hırslandık”

AK Parti’nin kuruluş aşamasında mahalle teşkilatında görev alan Fatih Sağlam, daha sonra 2009 yılında Beykoz Gençlik Kolları Başkanlığı’na seçiliyor. 2015 yılına kadar bu görevi sürdüren Sağlam, Beykoz’da yerel yönetime seçilmek yerine, teşkilatta kalmayı tercih etti. Fatih Sağlam şimdilerde ise AK Parti İstanbul İl Gençlik Kolları 1. Bölge Teşkilat Başkanlığı’nı yürütüyor.

Dost Beykoz’dan Gencebay Gür’e açıklamalarda bulunan Fatih Sağlam, AK Parti’de gençlerin basamakları nasıl tırmandığını yine gençleri özendirecek şekilde bakın nasıl anlatıyor:

Fatih Sağlam kimdir?

1987 İstanbul doğumluyum. Aslen Sivaslıyım. Kavacık Mahallesi’nde ikamet ediyorum. Kamu Yönetimi bölümünde eğitimimi halen devam ettiriyorum. Çocukluğumuzdan beri Refah Partisi’nden bu yana bu saflarda yetişen bir ailenin evladıyım. AK Parti’nin kuruluşu itibariyle Mahalle Yönetimi’nde görev aldım. Mahalle Başkanlığı, İlçe Yönetim Kurulu üyeliği, İlçe Başkan Yardımcılığı ve 2009 ile 2015 yılları arasında AK Parti Beykoz Teşkilatı’nın Gençlik Kolları Başkanlığını yaptım. Bunun haricinde çeşitli STK’larda görev yaptık. Rabbim nasip etti altı yılın sonunda da AK Parti İstanbul İl Gençlik Kolları Yönetimi’nde de görev aldık. 1. Bölge Teşkilat Başkanlığı görevini yürütüyorum. Onun haricinde Ensar Vakfı’nın Beykoz Şubesi yönetimindeyim.

Uzun yıllardır aktif olarak siyasi faaliyetlerde bulunuyorsunuz. Neden siyaset?

Neden siyasetin içerisindeyiz? Bizi bu oluşumun içerisine iten nedir diye düşündüğümüz zaman biz Refah Partisi’nde aileden gelen bir görüşü örnek alarak partinin içerisinde bulunduk. Geçmişte tabii Müslümanlar üzerinde ve muhafazakâr kesim üzerinde oyunların içerisinde kendimizi bularak mağdur edildik. Bu mağdur edilmişliğin verdiği bir hisle de çocukluğumuzdan bu yana hayatımız hep mitinglerde geçti. Birçok mitinglere katıldık. Annem, babam, kardeşim ve akrabalarımızla birlikte. Bizi siyaset yapmayı düşündüren, bu kadroların bu oluşumun içinde olmamıza neden olan asıl sebep bizler gibi muhafazakâr insanların yıllarca mağdur edilmiş olmasıdır. Bu kurulu düzeni bozmak için elimizden geleni fazlasıyla yapabilmek için siyaset saflarında yerimizi aldık. AK Partiyle birlikte siyasete yeni bir soluk, yeni bir heyecan gelmiş olması bizlerin umut kaynağı olmuştu. Bizim asıl meselemiz yıllardır ülkemiz üzerinde kurulan bu adaletsiz düzeni bozmaktı ve hamdolsun AK Parti’nin kurulmasıyla birlikte 14 yılın sonunda düzen bozuldu.Uzun bir dönem AK Parti Beykoz Gençlik Kolları’nda Başkanlık yaptınız. Tabir-i caizse onlara ağabeylik yaptınız. Bu uzun dönemi nasıl değerlendiriyorsunuz?

Gençlik Kolları Başkanlığı benim hayatımda belki de bir dönüm noktası olmuştur. Çünkü 6 yıl Beykoz gibi her çeşit insanın bulunduğu, yüz ölçümü oldukça büyük bir alanda gençlere ağabeylik yapmak bizim için hiç kolay olmadı. Zaten buralara gelirken kimse bize sadece koltuğunuzda oturacaksınız, çok rahat edeceksiniz demedi. Böyle bir vaat hiçbir zaman olmadı. Beykoz’daki arkadaşlarımızla çok iyi işlere imzalar attık. Gençlerde benim ilk zamanlarımda bir korkaklık vardı. Gençler bizimle aynı düşünceyi paylaşsa bile “AK Partiliyim” diyemiyorlardı. Çok insan geldi geçti. İnsanları yetiştirmeye başlıyorsun, altı ay bir yıl sizinle birlikte her yere geliyor. Sonra bir bakıyorsun ki gitmiş. Buralar hiçbir zaman boş kalmadı. Bizlerde büyük emekler verdik. Ama bu saflar Allah’ın izniyle hiçbir zaman boş kalmaz. Bugün bile 6 yıl önce benim yönetimimde yer alan arkadaşlarla hala buluşur çay sohbetleri yaparız. O günleri yâd ederiz. O zamandan bu zamana kolay kolay telefonumuzu kapatmadık.

Amacımız gençlerin oyunu almak değil, gönüllerini kazanmaktı

Gecenin hangi saati olursa olsun bize ihtiyacı olan kardeşlerimize elimizden gelen yardımı sağladık. Ağabeylik yaptık. Birçok program düzenledik, birçok etkinlikte gençlerimizle olduk. Bizim asıl amacımız onlara AK Parti’ye oy verdirmek değil de, onları düzgün bir hayata hazırlamaktı. Az çok başardığımızı düşünüyorum. O gün göreve geldiğim zaman da İstanbul’daki en genç başkandım. Bunun bana avantajları olduğu gibi dezavantajları da oldu. Genç yaşımdan dolayı gençlerimizle iletişimimiz daha rahat, daha kolay oldu. Buda zaman içinde arkadaşlarımızın bizi benimsemesinde kolaylık sağladı. Yine de o gün pişman olacağımız bir şey yaşamadık.2015 yılında AK Parti kadroları yaptığı kongrelerle kadrolarını yeniledi. Siz de bu süreçte Beykoz'da yeniden aday olmadınız. Hemen akabinde yapılan İstanbul İl Gençlik Kolları Kongresi’yle yönetim kadrosunda yer aldınız. Orada neler yapıyorsunuz? Size hangi görev verildi? 

13 Nisan’da yaptığımız kongreyle birlikte İl Başkanımız Melih Ecertaş’ın yönetim kadrosunda yer aldık. Hemen ertesi gün Yürütme Kurulumuzu belirleyerek seçim çalışmalarımıza başladık. Şahsımıza da 1. Bölge Teşkilat Başkanlığı görevi verildi. Tabii seçim sürecinde olduğumuz için her gün farklı bir ilçemizin seçim programına destek veriyoruz. İstanbul’un 1. Bölgesi yani Anadolu Yakası’nda bulunan 13 ilçede seçim faaliyetlerine katılıyoruz. Her ilçenin tabii ki kendine göre bir havası var Adalar’ı, Ümraniye’si, Üsküdar’ı, Beykoz’u hepsinde farklı bir hava farklı bir atmosfer var. Kimi yerlerde çok hareketli geçiyor, kimi yerlerde gergin, malum bizi benimseyen olduğu kadar benimsemeyen insanlarda var. Sabah namazıyla birlikte başlayan günlük maceralarımız gece yarılarına kadar devam ediyor.

Gezi olayları gençlerin kafasını karıştırmaya yönelikti

Gezi olaylarıyla, 17-25 Aralık operasyonlarıyla gençlerimizin aklını karıştırmaya çalıştılar. Bizim halkımızı zamanında çok oyunlara getirdiler. Sağ – sol olaylarıyla ülkeyi yıllarca kaosa sürüklediler. Ama bizim insanımızın kimi bu oyuna inandı, kimi hayır benim parti böyle bir şey yapmadı diyerek bizlere verdiği desteğini daha da arttırdı. Benim ricam gençlerin Menderes gibi Özal gibi bu vatan uğruna canını ortaya koyan liderleri unutmaması. Böyle derin olayların yaşandığı bir şehirde seçim çalışması yapmak bizleri elbette zorluyor ama 7 Haziran’da yapılan olan Milletvekili Seçimlerinin bizi nasıl etkileyeceğini, partimizin çizgisini belirleyeceğinin farkındayız. Bu yüzden yorulduk veya sıkıldık demek gibi bir şansımız olmadığını düşünüyorum. Seçim çalışmaları çerçevesinde bütün İstanbul’da uygulanmak üzere üç tane program belirledik. Bütün ilçelerimiz bu programları gerçekleştiriyor. Bizde bu çalışmalarda vaktimiz yettiği sürece kendilerine destek olmaya gayret ediyoruz. Şu anda mükemmel bir hava var. 8 Haziran sabahı da bu havanın meyvelerini alacağımıza inanıyorum.Siyasete yeni başlayan birisi nelere dikkat etmelidir?

Ben partinin kapısından içeriye ilk girdiğim zaman bir süre hiçbir şey yapmadan beklemiştim. Herkes bir telaş bir koşuşturma içerisindeydi. En sonunda dayanamayıp artık bize de bir iş verin demiştim. Bayrak asmak olsun, üye çalışması olsun ne olursa artık. Bu şekilde bu kadronun içine bizlerde dâhil olduk. Zaman içerisinde yaptığınız çalışmalarla teşkilat sizi mutlaka fark edecektir. Bu teşkilatlarda kimsenin çalışmaları boşuna değildir. Zaman içerisinde fark edilirsiniz. Kimse partinin kapısından içeri girer girmez bir yerlere gelmemiştir şu zamana kadar. Bundan sonra da olacağını düşünmüyorum. Çünkü bu parti adından da anlaşılacağı üzere ‘adaleti’ ve ‘kalkınmayı’ simgeleyen sırtlayan bir parti olmuştur. Bizim partimizde özellikle hiyerarşi çok önemlidir. Biz hiçbir zaman ‘ben başkanım bana şöyle davranmak zorundasın’ gibi bir düşünce içerisinde olmadık. Nefsimize yenik düşmedik. Ama benim yeni katılan veya katılacak arkadaşlara tavsiyem saygıyı ve ciddiyeti hiçbir zaman elden bırakmamalıdır. Her yapılan çalışmada mutlaka bir fikri vardır insanların ama bu size fikriniz sorulduğu zaman değerli olur. Söylemek istediğim asıl şey, bizim partimizde çalışan insan her zaman dikkat çeker!

AK Parti'nin 2023, 2053, 2071 gibi uzun vadeli hedefleri var. Bu hedeflerde gençlerin rolü ne olmalı?

Tabi, öncelikli hedefimiz 2023 vizyonunu yakalamaktır. Yapılan çalışmalarımız hep bu yönde bu vizyonun asıl mimarı partimizin kurucu Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’dır. 2023’e kadar da onun belirlediği çizgi de sonuna kadar devam edeceğiz. Bize burada asıl düşen görev 2053 ve 2071 hedefleri doğrultusunda projeler geliştirmektir. Tabii o günleri biz görür müyüz Allah bilir ama bizlerden sonra da bu davayı omuzlayacak illa ki birileri olacaktır. Biz her zaman bir adım ötesini düşünen bir parti olduk. Bu da istikrarı getirdi. Gençler olarak her zaman proje üreten, okuyan ve okutan bir nesil olmalıyız.

Dindaş nesle paydaş olmak istiyoruz

Bunun yanında tabii ki Cumhurbaşkanımızın ‘dindar bir nesil hayal ediyorum’ düşüncesine ortak olmak, paydaş olmak istiyoruz. Bizim gibi düşünen bir nesil de bizlerin arkasından geliyor. Onlara da örnek olmamız gerektiğine inanıyorum. Gençlerimizin belki genç olmalarından ötürü fikirlerinde belki istikrar sağlayamayabilirler. İşte tam burada devreye biz giriyoruz. Onların fikirlerini destekleyecek çalışmalarla, projelerle, bire bir sohbetlerle onları özüne döndürmeli 2023, 2053 ve 2071 hedefleri için gençlerimizi yani geleceğimizi iyi hazırlamalıyız. Onların dik durmalarını sağlamalı Türkiye’nin geleceğinin onlar olduğu her fırsatta onlara hatırlatmalı ve göstermeliyiz. Türkiye bu Avrasya’da 1000 yıllık bir tarihe sahip olan bir kavim. İlk olarak işe geleceği hayal ederken geçmişimize de sahip çıkmalıyız. Bu topraklar üzerinde kılıcı kınında durmayan insanlarda genç oldu. Genç olmanın kıymetini bilmek lazım. Gençlere gerçekten kıymet veriyor ve onları önemsiyoruz. Onlara her zaman kapımız açık. Bize gelmekten asla çekinmesinler.7 Haziran 2015 Seçimleri için AK Parti'nin yerel de ve genelde yürüttüğü kampanyada İstanbul gençliğinin heyecanı nasıl?

7 Haziran 2015 belki de bir çağ açıp bir çağ kapatacaktır. Ne kadar ciddi olduğunu bu cümleyle anlatabiliriz aslında. Bu kadrolar başarısını her seçimde üstüne bir şeyler koyarak arttırmış, istikrarı ve güveni her fırsatta vurguladık. Çalışma sistemimizi de elbette her seçime göre yeniden belirliyor, ona göre propagandalar, kampanyalar geliştiriyoruz. Yerel anlamda ilçelerimize ‘İlkler Unutulmaz’ başlığı altında bir kampanya yapılması gerektiğini söyledik. Bizde bu kampanyalara destek veriyoruz. İstanbul’da ilk defa oy kullanacak gençlerimizi ziyaret ediyoruz. Bunun dışında mevcut bulunan 40 bin üyemize ev sohbeti yapmayı düşünüyoruz. Bu projeler yaklaşık bir ay önce başladı. Gerçekten de projemizin isminden anlaşıldığı gibi ilk kullanılan oylar hiçbir zaman unutulmaz çok önemli bir şey olmadığı halde bu istikrar devam eder. Bizde bu istikrara vesile olmak istiyoruz.

335 bin genç ilk kez oy kullanacak

Dünya’nın en büyük kentlerinden bir tanesinde yaşıyoruz ve bu şehir de oy kullanacak 335 bin genç var. Bu çok ciddi bir rakam. Başka hiçbir şehirde bu rakam yok. Özetlemek gerekirse 335 bin gencin teveccühünü kazanmak istiyoruz. Onlara her zaman ağabeylik etmeye hazırız. Sadece bu değil ilçelerimiz kendi ürettikleri projeleri de uygulayabilirler. Hiçbir sınırımız yok. 400 Milletvekili için gece gündüz İstanbul adına yapmamız gereken ne varsa yapmaya hazırız.

Siyasi hayatınızda mensubu bulunduğunuz partinin kurucu Genel Başkanı ve şu anki Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın hangi yönlerini örnek alıyorsunuz?

Aslında bizim için Recep Tayyip Erdoğan, en azından Türk siyasetinin son 20 yılını bilenler için bir idoldür! Zaman zaman o ani strateji geliştirmesi, hitabeti, karşısındakinin gözlerine bakmasına varana kadar her hareketi bize örnek olmuştur. Deyim yerindeyse anlatılmaz yaşanır! Türk siyaset tarihi belki de uzun zaman sonra böyle bir lider gördü. Dünya mazlumlarının da dediği gibi o bir dünya lideri. Davos’taone minute’ çıkışı bizlere haksızlığın karşısında susmamayı öğretti. Yaptığı bölünmüş yollarla, kendi tankımızı, kendi uçağımızı üretmemizle, üreten insanın saygı gördüğünü biz onunla öğrendik. Siyasetin hocası şeklinde tanımlayabiliriz. Türk siyasetinde de uzun bir süre bizlere yol göstermeye devam edecektir. En büyük yol göstericimiz olacaktır. Ona her zaman güvendik. Nasıl Büyükşehir Belediye Başkanı olduğu dönem de okuduğu bir şiir yüzünden hem de Milli Eğitim Bakanlığı’nın ders kitaplarında yer alan bir şiir yüzünden hapis cezası almış ve hiçbir zaman ümitsizliğe kapılmamıştır. İşte bu dik duruş bize her zaman inandığımız dava da doğru olduğuna inandığımız dava da durmadan yürümemiz gerektiğini bizlere öğretti.AK Parti Beykoz Teşkilatı’nın bir önceki İlçe Başkanı Adem Sefer ile uzun dönem birlikte çalıştınız. Neredeyse birlikte göreve geldiniz. Şu anda kendisi İstanbul 1. Bölgeden Milletvekili Adayı. Kendisi için neler düşünüyorsunuz?

Her şeyden önce Adem Sefer, benim ağabeyim, sevdiğim bir büyüğümdür. Kendisi sıcakkanlı, sevecen ve duygusal bir büyüğümüz. Aynı zamanda gençlere olan desteğini hiçbir zaman esirgememiştir. 7 yıl Beykoz’da büyük bir teşkilata ağabeylik yaptı. Üzerimizde hakkı çoktur. Şu anda da benimde sorumlu olduğum bölgeden Milletvekili Adayı. Bu bizim için büyük bir onurdur, gururdur. Her zaman destekçisi olacağız. Adem ağabeyin 550 kişilik listede olması bu seçimlerde Beykoz’a güvenildiğinin bir ifadesidir. Çünkü daha önce ne Genel Merkez yönetiminde, ne İl yönetiminde, ne de Milletvekili listesinde Beykoz’dan bir ismin olmaması bizi her zaman düşündürmüştür. Ama bu dönem Beykoz için çok farklı oldu. İl Gençlik Kolları’nda benim olmam, Milletvekili listesinde de Adem ağabeyin olması bizlerin heyecanını daha da arttırdı. Beykoz teşkilatları da kendilerine olan bu güveni eminim ki boşa çıkarmayacaktır.

Uzun yıllardır Beykoz’da siyaset ve STK’larda faaliyet gösteriyorsunuz. Son olarak Bilal Erdoğan’ın da katıldığı bir açılış programıyla Ensar Vakfı Beykoz Şubesi’nin açılışı yapıldı. Sizde yönetim kadrosunda yer aldınız. Ensar Vakfı’yla ilgili neler söyleyeceksiniz?

Ensar Vakfı, uzun yıllardır Türkiye’de hizmet veriyor. Türkiye genelinde 140, İstanbul genelinde 33 Şubemiz var. Beykoz’daki Şube içinde Zülküf Sönmez ağabeyimizle birlikte hareket ettik. Şu anda bizim şubemizde 70 kişilik derslik var. Mescidimiz hazır. Burada haftalık olarak fıkıh, hadis ve ilmihal dersleri düzenlemek istiyoruz. Haftalık sohbet grupları oluşturuyoruz. Bizim hedefimiz burada bunu bir kez daha yenilemek istiyorum ‘Dindar nesil’ tasavvurunda üstümüze düşeni yapmak istiyoruz. Şu anda seçimlerden dolayı bir derece yoğunluğumuz var ama Ensar Beykoz olarak çalışmalarımıza başlayacağız. 

Dost Beykoz / Gencebay Gür - Özel Röportaj

Anahtar Kelimeler: Beykoz Güncel Haberler, Fatih Sağlam, AK Parti, İstanbul, Gençlik Kolları, Gencebay Gür, Röportaj

reklam
0 Yorum

Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı

Yorum yaz

DOST BEYKOZ

"Beykoz'un Hür Gazetesi"