Kültür

Beykoz'dan Ege'ye Zeybek Dersi

Beykoz'dan Ege'ye Zeybek Dersi
2014.08.01 00:00
| | |
19100

Video galeri

Beykoz Fatin Hoca İlköğretim Okulu öğrencileri, geçtiğimiz yıl yakaladıkları başarıyı bu yıl tekrarlayarak İstanbul 1.'si oldu.

Ancak Beykoz'un çocuklarından oluşan 30 kişilik grubu ilçenin girişinde çiçeklerle karşılamak bir yana, bu başarı hiç kimsenin umurunda bile olmadı. Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek'in tahsis ettiği otobüs desteğini ayrı tutarsak, Beykoz ilçesi, amirinden memuruna, halkından esnafına kadar bu başarıda sınıfta kaldı.

Tamamı Beykozlu gençlerden oluşan folklor ekibi İstanbul 1.si oldu

Öğrencilere sahip çıkan ve onlara maddi manevi her türlü desteği veren ise Beykoz dışında faaliyet gösteren bir dernek oldu. Fatih İlçesi'nde bulunan Maliye Mensupları Kültür ve Sanat Eğitim Merkezi Gençlik ve Spor Kulübü (İDEMM), Beykozlu gençlere umut verdi. Dost Beykoz'un ulaştığı İDEMM Başkanı Yunus Sabri Biber, kısa bir süre de olsa Beykoz Paşabahçe'de bulunduğunu dile getirerek, "İstanbul Birincisi olduğumuz için gurur duyuyorum. Beykoz'a olan vefa borcumu ödüyorum" diye konuştu.

'Türkiye Finalleri'nin Kapısından Döndüler'

Fatin Hoca İlköğretim Okulu öğrencileri, geçtiğimiz yıl Sınıf Öğretmeni Bora İnan öncülüğünde çalışarak finallere hazırlandı. Türkiye Halk oyunları Federasyonu (THOF) tarafından düzenlenen yarışmalarda, önce İstanbul 1.'si ardından da Ege Bölgesi 3.'sü olan Beykoz'un gururu öğrenciler, ilk ikiye kalamadıkları için Türkiye Finalleri'nin önünden döndü. Buradaki en çarpıcı olay ise öğrencilerin Ege 3.'sü olduğu yarışmada Zeybek oynamasıydı. Neredeyse tamamı Karadenizli olan öğrenciler, Ege Bölgesi'nde Zeybek'in anavatanında Egelilere ders verdi.

Bu yıl katıldıkları yarışmada İstanbul 1.'liği başarılarını yineleyen Fatin Hoca İlköğretim Okulu öğrencileri, umutlu gözlerle 31 Mart tarihinde Manisa'da gerçekleştirilecek Ege Bölgesi finallerini beklemeye başladı.

'Bir Özveri Hikâyesi'

İki yıl üst üste İstanbul 1.'si olan Fatin Hoca İlköğretim Okulu öğrencilerinin başarılarının ardından ise dillere destan olacak bir özveri zinciri hikayesinin saklandığı ortaya çıktı. Dost Beykoz, araştırmaları sonucunda öğretmeninden müdürüne, öğrencisinden dernek yöneticisine kadar Beykoz'daki bir avuç insana ulaştı ve bu başarı öyküsünün kahramanlarını su yüzüne çıkardı. İşte o fedâkâr eller:

Bora İnan

Fatin Hoca İlköğretim Okulu Sınıf Öğretmeni. Okuldan ayrılalı 3-4 ay olmasına karşın, eski öğrencileri Bora Hoca'yı Bora Hoca'da eski öğrencilerini bırakmamış. Kenetlenmişler. İki yıl boyunca özel aracıyla, folklor çalışması bitiminde öğrencileri tek tek eve bırakmış. Pek çok masrafı cebinden karşılamış. Görüştüğümüz hemen herkes bu iki yıllık başarının tek mimarının Bora Hoca olduğunu söylüyor. Bora İnan ise kendisine yaraşır bir biçimde alçakgönüllü davranıyor. Beykoz'da bir araya geldiğimiz Bora İnan Dost Beykoz'a şu açıklamayı yapıyor:

"Ben değil, ben değil. Biz. Başarımızın altında yatan bu sözcüktür. Ben dersem, bu işi gerçekleştiren 30 öğrencime ve katkı sağlayanlara haksızlık etmiş olurum. Bu iş bir ekip işi. Folklor bir ekip işidir. Ruh işidir. Bizim ekip arkadaşlarımızla her zaman dokularımız tuttu. Uyumlu oldu. Bu ahenk ise beraberinde başarıyı getirdi".

'Karadenizliler'den Egeliler'e Zeybek Dersi'

"Hangi yöreden oyun ortaya koydunuz?" sorumuza ise gülümseyerek yanıt veriyor Bora İnan. Bu başarının aslında çok ama çok büyük olduğunu ise biz sözlerini bitirince anlıyoruz:

"Biz Ege yöresine ait bir oyun ortaya koyduk. Biz Zeybek oynadık. Ancak iki önemli nokta vardı burada: Birincisi Zeybek oynayan 30 kişi de Karadeniz toprağında yoğrulmuş Beykozlu gençlerden oluşuyordu. İkincisi ise biz Karadenizli çocukların ortaya koydukları Zeybek ile Zeybek oyununun anavatanı Ege'de Bölge 3'üncüsü olduk. Bir başka deyişle, Karadenizliler gitti, Egeliler'in elinden kendi yörelerinin oyunları olduğu halde 3. lüğü alıp geldi. Biraz da şansımız olsaydı, ilk 2'ye girip oradan Türkiye Finalleri'ne gitmemiz işten bile değildi".

Yunus Sabri Biber

İDEMM Başkanı. Folklor sevdalısı. Bir zaman için Beykoz'da bulunduğunu söyledi. Rizeli. Hem Bora İnan'ı hem de Beykozlu öğrencileri kutladı. Maddi manevi hiçbir fedâkârlıktan kaçınmadı. Hemen her türlü ihtiyaçta dernek olanaklarını sonuna kadar kullandı. Elde edilen başarıdan ötürü çok mutlu. Öğrencilere verdiği desteği devam ettireceğini ısrarla vurguladı. 

Yaşar Kesici

Beykoz Belediyesi Gençlik ve Spor Kulübü Derneği Başkan Yardımcısı. Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek ile görüşerek öğrencilerin ulaşım ihtiyacının karşılanmasında öncülük etti. Yaşar Kesici sayesinde tüm Ege, Beykoz Belediyesi yazısını üzerinde bulunan otobüsü izledi. Beykoz Belediyesi'nin Beykozlu gençlerine sahip çıktığını gördü. Dost Beykoz'un sorularını yanıtlayan Yaşar Kesici, başarının mimarı olarak Bora İnan'ı adres gösterdi. Başarıdan dolayı Beykozlu olarak gurur duyduğunu ancak Beykoz olarak daha fazlasını da bu gibi konularda yapabileceklerini kaydetti. "Daha çok özen göstermeli ve Beykoz olarak bu tür işlerde kenetlenmeliyiz" dedi.

Dinçer Yeloğlu

Fatin Hoca İlköğretim Okulu'nun Müdürü. Başarıdan dolayı Bora Öğretmeni ve öğrencilerini tebrik eden Yeloğlu, okul olarak bu tür organizasyonlarda başarı sağladıklarını söyledi. Okuldaki öğrenciler ile okul yönetimi olarak yakından ilgilendiklerini dile getiren Yeloğlu, bundan sonrası için de ellerinden gelen her şeyi yapacaklarını belirtti.

İşte bir "Beykozlu Başarı Hikâyesi" de bu şekilde yazılmış oldu. Şimdi bu haberi okuduktan sonra ne yapacağız? Ardımızı dönüp gidecek miyiz yoksa bu ve benzeri başarıların bir parçası olmak, olabilmek için harekete mi geçeceğiz?

Beykoz bizim! Hepimizin... Burada yaşayan yaklaşık 250 bin kişi olarak daha çok kenetlenmeli ve ilçemizin, hemşerilerimizin sesini duyurmalarından gurur payı çıkarabilmek için daha çok çalışmalıyız.

Var mıyız?

Haber Merkezi

Anahtar Kelimeler: Bora İnan, Dinçer Yeloğlu, İDEMM, Yaşar Kesici, Beykoz Fatin Hoca İlköğretim Okulu

reklam
0 Yorum

Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı

Yorum yaz

DOST BEYKOZ

"Beykoz'un Hür Gazetesi"