Güncel

Beykoz'dan Bosna Hersek’e yardım eli

Beykoz'dan Bosna Hersek’e yardım eli
2014.09.30 00:00
| | |
3897

Marmara Belediyeler Birliği’ne (MBB) üye belediyelerin başkanları, İstanbul’da toplanarak, sel felaketiyle sarsılan Bosna Hersek’e yardım kararı aldı. Beykoz Belediyesi Bayrampaşa Belediyesi’yle birlikte Bosanski Şamac bölgesine yardım götürecek.

Marmara Belediyeler Birliği’ne (MBB) üye belediyelerin başkanları, İstanbul’da toplanarak, sel felaketiyle sarsılan Bosna Hersek’e yapılacak yardımları değerlendirdi. MBB olarak Bosna’da 15 bölgede yardım kampanyası düzenleme kararı aldıklarını belirten MBB ve Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Marmaralı belediyelerin tüm imkânlarını Bosnalılar için seferber edeceklerini söyledi.

Yardım Bölgeleri Belirlendi
MBB ve Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’nin çağrısı üzerine birliğin Eminönü merkez binasında gerçekleştirilen toplantıda, yardım yapılacak bölgeler ile yardımların aktarılmasında izlenecek stratejiler görüşüldü.
 
Toplantıya; MBB ve Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanvekili Göksel Gümüşdağ, Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı, Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, Ümraniye Belediye Başkanı Hasan Can, Güngören Belediye Başkanı Şakir Yücel Kahraman, Eyüp Belediye Başkanı Remzi Aydın, Avcılar Belediye Başkanı Handan Toprak, Sultangazi Belediye Başkanı Cahit Altunay ve Büyükçekmece Belediye Başkanı Hasan Akgün ve çok sayıda belediye başkan yardımcısı ile Bosna Hersek İstanbul Başkonsolosu Adi Durmiç’in yanı sıra İBB İtfaiye Daire Başkanı Ali Karahan da katıldı.
 
“Bosna’ya Sahip Çıkmak Görevimiz”
Bosna’da 1 milyon insanın yaşanan sel felaketi nedeniyle evsiz kaldığını ve halkın temiz su bulmakta zorlandığını ifade eden Başkan Altepe, yaşanan felaketten en az 4 milyon kişinin olumsuz etkilendiğini ifade etti. Türkiye’nin yüzde 60’ını Marmaralı belediyelerin oluşturduğunu, bu nedenle dost ve kardeş Bosna Hersek’e yardım konusunda kendilerine büyük grevler düştüğünü söyleyen Başkan Altepe, MBB olarak birliğe üye tüm belediyelerle koordinasyonu sağladıklarını ve Bosna’da selden zarar gören 15 bölgede her bölgeye 3’er Marmaralı belediye düşecek şekilde planlama yaptıklarını anlattı.
 
 
İBB Bosna Hersek’te
İstanbul Büyükşehir Belediyesi olarak Bosna Hersek’te 48 personel ve 19 araçla çalışmalarını devam ettirdiğini belirten İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Göksel Gümüşdağ ise Bosna- Hersek’te en büyük sıkıntıların ilaçlama ve ev eşyası olduğunu belirterek yürütülecek çalışmaların koordinasyon sürecinin önemine değindi.
 
Toplantı sonucunda sel felaketi çerçevesinde ilk olarak Doboj, Olovo, Maglaj, Tuzla, Brçko, Oraşje, Prijedor, Sanski Most, Ozak, Zenica, Bosanski ve Şamac için yürütülecek yardım çalışmasının detayları ele alınırken Türkiye’deki belediyelerle Bosna Hersek’teki belediyeler eşleştirilerek, yapılacak yardımların koordineli biçimde gerçekleştirilmesi için prensip kararı alındı.“
 
Bölgede acil olarak süt tozu, çekyat, sinek ilacı, buzdolabı, portatif yatak, motopomp, çocuk bezi ve mamasına ihtiyaç duyuluyor. Koordinasyon toplantısında belediyeler tarafından yapılacak yardımların eşleştirilmesi şu şekilde gerçekleşti;
 
Zenica: İstanbul Büyükşehir
Olovo: Bursa Büyükşehir, Fatih
Tuzla: Bağcılar, Üsküdar, Beşiktaş
Sanski Most: Beylikdüzü, Büyükçekmece, Silivri
Maglaj: Kağıthane, Ümraniye, Ataşehir
Bosanski Şamac: Bayrampaşa, Beykoz
Brçko: Şişli, Bakırköy, Eyüp, Esenler
Bijeljina: Kadıköy, Çatalca, Sarıyer, Avcılar
Orajye: Esenyurt, Adalar
Prijedor: Beyoğlu, Gaziosmanpaşa, Kartal
Odzak: Küçükçekmece, Sultangazi
Doboj: Osmangazi, Arnavutköy, Pendik, Maltepe
Jajce: Sultanbeyli, Çekmeköy
Kakanj: Sancaktepe, Şile, Tuzla
Zavidovici: Güngören, Bahçelievler, Başakşehir
 
Haber Merkezi

Anahtar Kelimeler: Beykoz, Bosna Hersek, İBB, MBB, Recep Altepe, Yücel Çelikbilek

reklam
0 Yorum

Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı

Yorum yaz

DOST BEYKOZ

"Beykoz'un Hür Gazetesi"