Özel Dosyalar

Beykoz'dan Bir İnsan... Hediye Kalay Erten

Beykoz'dan Bir İnsan... Hediye Kalay Erten
2014.07.13 00:00
| | |
7072

Bu haftaki konuğumuz Hediye Kalay Erten. Hediye Hanım henüz 27 yaşında.

Ancak 4 yıldır Beykozlular için büyük işler başarmış. İşte size bir özveri hikâyesi... 

Kavacık Bilgi Evi ile başlamış Belediye'de çalışmaya. İnternetten yararlanmak isteyen 12 kişiye yardımcı oluyormuş. Sonra? Sonra Halk Eğitim ile işbirliği içine girilmiş ve Hediye sürekli olarak Belediye'nin kapısını aşındırmış. Daha büyük bir yer, daha büyük bir yer derken, Prof. Dr. Necmettin Erbakan Kültür Merkezi'nde tam 200 kişi kapasiteli 4 sınıfa sahip olunmuş. Şimdi burada tam 1300 Beykozlu kurs görüyor. Hem de ücretsiz...
 
Prof. Dr. Necmettin Erbakan Kültür Merkezi'nde Şehit Muhammed Talha DinleyiciKonferans Salonu'na gidiyorum son bir aydır. Konferanslar çoğunlukla bu salonda gerçekleştiriliyor. Ancak bu kez Kültür Merkezi'ne gelişimde diğer katlara da bir uğramak istedim. En üst katta yer alan konferans salonuna giderken 3-4 tane kat çıkıyordum her seferinde. Her kata ayrı ayrı baktım.
 
İlk önce biraz şaşırdığımı belirtmek isterim: Her katta bir avukatlık bürosu, mali müşavir v.s. Burası bir kültür merkezi değil mi? Henüz araştırmadım o konuyu ancak Sayın Çelikbilek'e sitemlerimi de iletmeyi aklımın bir köşesine yazdım. Burası tamamen kültür merkezi olacakken bu tür ticari alanların acaba ne işi olabilirdi? Hangi gerekçe beni tatmin ederdi? Bilemiyorum. Ancak dediğim gibi Başkan'a küçük bir sitem edeceğim en yakın zamanda...
 
Katları dolaşırken, bir pano dikkatimi çekti. Panoda haftalık ders programı vardı. Gitar, Keman, Türkçe, Matematik, İngilizce, İspanyolca, Arapça... Liste uzuyordu. Hemen altında bir de telefon numarası iliştirilmişti. Panonun arkasında duran kapıdan içeriye girdiğimde, hanım hanımcık genç bir kadın ve 5-6 genç karşıladı beni.
 
Hediye Kalay Erten ile bu şekilde tanıştık. Ardından birlikte sınıfları gezdik.
 
Bilgisayar odasını gördüğümde gözlerime inanamadım. Yepyeni 25 bilgisayarın her birinin başında bir Beykozlu kızımız oturmuş ders çalışıyordu. Hediye Hanım, burada ücretsiz bilgisayar kursu verildiğini söyledi. Kurs, 5 ay boyunca devam edecekmiş. Ancak güzel bir sürprizle bitirdi konuşmasını: Bu kızlarımız kurs bitimi sertifika alarak iş sahibi olacaklarmış. Üstelik mevcut da 50 kişiymiş. Bilgisayar 25 tane olduğu için dönüşümlü olarak sınıfı kullanıyorlarmış.
 
 
Alt katta yer alan sınıfta dersi bölerek girdik. Sağ olsun hem öğretmenimiz hem de ders alan öğrenciler bize iltifat ettiler. Kabalığımızı yüzümüze vurmadılar. Bir kare fotoğraf almamıza da izin verdiler. Ders Arapça’ydı. İçeride bulunan 13 kişi ise ikinci kurdalar. Geçtiğimiz yıl zaten birinci kuru bitirmişler. "İyi dersler" diyerek yanlarından ayrıldık.
 
Hediye Kalay Erten üniversite 3. sınıfta eğitimini sona erdirdiğini anlatıyor. Kandilli Kız Lisesi mezunu. "Söylemek istediğin ne var Hediye?" diyorum ve günlerdir Dost Beykoz’dayaptığım haberlerle vermeye çalıştığım ana mesajı özetliyor: "Siyasetin baskısı" diyor. Siyasetin baskısı...
 
Hediye Hanım'ın söylediğine göre pek çok farklı partiden kişiler arayarak, "Ben Falanca Falanca. Oğlumun/kızımın filanca kursa da yazdırılmasını istiyorum" dediğinden yakınıyor. Bir kişinin bu 22 branşta verilen kurstan yalnızca 3'ünden yararlanması söz konusu. Ancak arayan kimi siyasi ya da siyasi yakınları, çocuğu için bundan da fazlasını istiyor."Sen ne yapıyorsun?" diyorum, "Kimi zaman küfür bile yediğim oluyor ama mümkün olamayacağını söylüyorum" diyor. Dedikodu sevmediğimden ve kişiselleştirmek istemediğimden ne ben isim soruyorum ne de Hediye Hanım veriyor. Ancak bunu özellikle vurgulamak da köşemde bana düşüyor.
 
Dost Beykoz / Özel Haber / Ferdi Güngör

Anahtar Kelimeler: Beykoz Yerel Haber, Hediye Kalay Erten, Beykoz Belediyesi, Röportaj

reklam

DOST BEYKOZ

"Beykoz'un Hür Gazetesi"