Beykoz'dan 15 Temmuz davasına kuşatma

  • 1
  • 7373
Beykoz'dan 15 Temmuz davasına kuşatma
Beykoz'dan 15 Temmuz davasına kuşatma
Beykoz'dan 15 Temmuz davasına kuşatma

AK Parti Beykoz teşkilatı, Silivri'de görülen 15 Temmuz'da Fatih Sultan Mehmet Köprüsü'nün kapatılmasına ilişkin mahkemeye katıldı.

Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) Beykoz İlçe Teşkilatı mensupları hafta başından itibaren devam eden ve Silivri Ceza Evi'nin karşısındaki binada kurulan mahkeme salonundaki duruşmaya izledi.

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz'daki darbe girişiminde, Fatih Sultan Mehmet Köprüsü'nün (FSM) kapatılması sırasında çıkan olaylarda 3 kişinin şehit edilmesi ve 49 kişinin de yaralanmasına ilişkin 15'i tutuklu 61 sanığın yargılandığı davanın duruşmalarına katılan teşkilat mensupları 'adaletin er ya da geç yerini bulacağına inanıyoruz' ifadelerini kullandı.

İstanbul 29. Ağır Ceza Mahkemesince Silivri Ceza İnfaz Kurumları Yerleşkesi karşısındaki binada görülen duruşmada, eski uzman tutuklu sanık Murat Berkmen, savunmasını tamamladı.

Berkmen, Maltepe 2. Zırhlı Tugay Komutanlığı’nda tank uzman çavuşu olarak görev yaptığını, 15 Temmuz’daki darbe girişimi sırasında tank taburu eski yüzbaşı Vedat Yıldız’ın emriyle birliğe geldiğini iddia etti.

Berkmen, birliğe geç kaldığını öne sürerek, “Alarm verilmişti. Ben, biraz telaş içindeydim. Birliğimizin denetleme ve Kahramanmaraş’a intikali söz konusuydu. O akşam, birliğimizde tanklar çalıştırılmıştı. Ben tanklara mühimmatın yüklendiğini gördüm.” dedi.

Bunun üzerine araya giren mahkeme başkanı Mustafa Çakar, “Eee birliğe geldin. Neyin ne olduğunu sormadın mı? Kahramanmaraş’a mı gidiyordunuz?” sorusuna Berkmen, “Tatbikat olduğunu öğrendim. Tugay komutanı ve bazı rütbelileri de orada görünce denetleme olduğunu düşündüm.” şeklinde yanıt verdi.

Savunmasına devam eden Berkmen, takım komutanları eski üsteğmen Mustafa Ceyhan’ın emriyle kışla dışına çıktıklarını ileri sürdü.

Silivri'deki mahkemeye AK Parti Beykoz İlçe Başkanı Mustafa Gürkan, İBB Başkan Danışmanı Adem Sefer, İBB ve AK Parti Meclis Üyeleri Hanefi Dilmaç ve Muharrem Kaşıtoğlu'nun yanı sıra Belediye Meclis üyeleri Sinan Çıtlak, Gül Biçer ve Bayram Çevik, Kadın ve Gençlik Kolları temsilcileri, mahalle temsilcileri ve teşkilat mensupları izleyici olarak katıldı.

Haber Merkezi

Türkiye’de kültür ekonomisi
Önceki Türkiye’de kültür ekonomisi
Beykoz Belediye Başkanı şampiyon takımı konuk etti
Sonraki Beykoz Belediye Başkanı şampiyon takımı konuk etti