Beykoz'daki ünlüler de tapu krizi yaşıyor

  • 0
  • 18513
Beykoz'daki ünlüler de tapu krizi yaşıyor
Beykoz'daki ünlüler de tapu krizi yaşıyor

İstanbul Beykoz'da ikamet eden ünlü isimler de evlerinin tapularını alabilmek için harekete geçti.

İstanbul’un güzide semtlerinde oturan ünlü isimler tapu krizi yaşıyor. Göksu Evleri’ndeki mülk sahipleri imar barışından yararlanmak için ve kat mülkiyeti tapularını almak için kooperatif yetkililerine yetki verdi.

Beykoz’da çok sayıda ünlünün oturduğu Göksu Evleri’nde imar barışından yararlanmak için kat mülkiyeti tapularını almak isteyenler kooperatife tam yetki verdi.

Kooperatifin üç yıl önce iki yıllığına seçilen yönetim kurulu, 22 Nisan 2020’den itibaren Göksu Evleri Arsa ve Konut Yapı Kooperatifi adına alınan tapuların, kooperatif ortaklarına dağıtılması için Beykoz Tapu Müdürlüğü’ne müracaat etti.

Fakat küresel salgın hastalık nedeniyle 17 Nisan 2020’de çıkarılan 7244 sayılı kanunla "genel kurulları ertelenen kooperatiflerin mevcut organlarının yetkilerinin erteleme süresi sonrasında yapılacak ilk genel kurula kadar devam edeceğinin" hükme bağlanmasına ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı‘nın 3 Haziran’da aldığı son kararla da erteleme süresini 31 Aralık 2021 tarihine kadar uzatmasına rağmen, mezkur Koronavirüs engeline takıldı.

Bakanlığın, "genel kurulları ertelenen kooperatiflerin mevcut yönetim kurullarının yetkisinin kanun gereği devam ettiğini" İstanbul Ticaret Odası’na duyurmaması nedeniyle, Tapu Müdürlüğü ferdi tapu başvurusunu işleme koymadı.

Yönetim kurulunun yetkisinin sona erdiğini açıkladı.

Yönetim Kurulu, Bakanlığın İstanbul İl Müdürlüğü’ne dilekçe vererek, "Kooperatiflerin faaliyetlerini sorunsuz ve düzenli bir şekilde ifa edebilmesi için İstanbul Ticaret Odası’na Genelgenin bir örneği gönderilmesini." rica etti.

Kooperatif Kanunu’nun 81. Maddesi’ne rağmen bir yıldan uzun zamandır kooperatif üzerinde tutulan tapular, kanun ve genelgeye rağmen yaşanan sorun aşılamadığı için konutların sahipleri olan ortaklara kazandırılamadı.

Tapu sorunu yaşayan sanatçılar camiasında ise şu isimler yer alıyor:

Kıraç, Nevra Serezli, Murat Serezli, Oya İnci, Özkan Uğur, Ali Kocatepe, Rober Hatemo, Metin Özülkü, Emel Müftüoğlu ve Ayşe Şule Bilgiç.

Haber Merkezi

Beykoz’da hafta sonu için 12 gezi rotası
Önceki Beykoz’da hafta sonu için 12 gezi rotası
Beykoz ekibi 60. saatte bir kişiyi daha kurtardı
Sonraki Beykoz ekibi 60. saatte bir kişiyi daha kurtardı
Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz