Beykoz'daki tırtıl istilası ülke gündemine oturdu

  • 23.07.2021 18:39
  • Güncelleme: 23.07.2021 18:41
  • Okunma: 9243 kez
  • Yorum: 1
Beykoz'da yaklaşık bir ay önce ülke gündemine oturan tırtıl istilası Dost Beykoz'un haberiyle gündem oldu.
Beykoz'daki tırtıl istilası ülke gündemine oturdu

Dost Beykoz'un geçtiğimiz günlerde 'tırtıl istilası durdurulamıyor' başlığıyla okuyucularına aktardığı konu ülke gündemine oturdu.

Beykoz'un Akbaba Mahallesi'ndeki fındık, dut, kiraz ve karayemiş başta olmak üzere meyve ağaçlarının yoğun olduğu bahçeleri istila eden tırtıllar, yaprakları da kemirerek ağaçların kurumasına neden oluyor.

Tırtıl baskınına maruz kalan ağaçlardan meyve de alınamıyor.

Tırtıl istilasıyla mücadele için kendi imkanlarını kullanan vatandaşlar, İlçe Tarım Müdürlüğü yetkililerinin tavsiye ettiği ilaçları kullanarak sorunlarına çözüm arıyor.

Akbaba Mahallesi Muhtarı Yüksel Kılıç, 15 gündür ağaçları ilaçladıklarını kaydetti.

Böyle bir olayla ilk defa karşılaştıklarını ifade eden Muhtar Yüksel Kılıç, kendi çabalarıyla ilaçlama yaptıklarını bildirdi.

Kılıç, "İlaçlanan yerlerde biraz azaldı. Bu bölge yüzde 85 orman bölgesi ancak ormanları genel olarak ilaçlayamıyoruz. Bundan sonraki süreçte yumurtlama süresi bitiyor. Bir dahaki yumurtlama döneminde biz hazırlıklı olup bireysel olarak mücadelemizi sürdürerek hakkından geleceğiz" dedi.

Mahalle sakinlerinden İlayda İrem Mumcu, çevre mühendisi olarak biyolojik müdahale nasıl yapılabilir diye bazı akademisyenlerden görüş istediğini belirtti.

Mumcu, "Sayıları o kadar fazla ki ağaçların altında duramıyoruz. Yağmur gibi yağıyorlar. İBB ekipleri geçtiğimiz günlerde ilaçlamaya geldiler ancak bu bahçe bahçe dolaşıp 5-10 ağacın ilaçlanması ile bitirilebilecek bir istila değil. Beykoz'da meyve ağaçlarından, fındık ağaçlarından, seralardan ekonomik kazanç sağlayan yüzlerce insan var. Bir an önce aksiyon alınmalı" ifadelerini kullandı.

Haber Merkezi

Yorumlar (1 Yorum)

BEKİR (2 ay önce)

Tırtıl hafife almayın akbabadan kaynarca köyünün tüm bahçelerinde korkunç dercede hem orman kenarında hem bahçelerde çok var elma iç kurdu fındık iç kurdu ilacı bu tırtılı yok ediyor sayın bediye başkanımız orman müdürlüğü buna el atsın yok olurlar yoksa tüm ağaçları kemiriyor yok ediyor lütfen tırtıl işini hafife almayalım yetkililerin bu konuyu muhakkak ele alsın şimdiden çok teşekkür ederim Anadolu fener köyü taşlı geçit çıkmazı sakini BEKİR UĞUR

Yorum Yaz