Toplum

Beykoz'daki tarihi Namazgahta Ramazan açılışı

Beykoz'daki tarihi Namazgahta Ramazan açılışı
25.05.2017 18:16
| | |
5099

Beykoz Anadoluhisarı’ndaki Tarihi Toplarönü Namazgâhı Ramazan arifesinde ibadete açılıyor.

Yıldırım Beyazıt, Fatih Sultan Mehmet ve askerlerinin namaz kıldığı, sefer için dua ettiği yer olanTarihi Anadoluhisarı Toplarönü Namazgâhı, Ramazan öncesinde, İBB Mehter Takımının gösterisi ve Cuma namazıyla ibadete açılıyor.

İstanbul’u fethetmek için Anadolu’dan gelen Türklerin ilk yerleşim yerlerinden biri olan Anadoluhisarı’ndaki Tarihi Toplarönü Namazgâhı Ramazan arifesinde ibadete açılıyor. Yaz sonuna kadar ibadete açık kalacak namazgâhta, Cuma namazları ve Ramazan boyunca Teravih namazları kılınacak.

İBB Mehter Takımının marşlarının kale burçlarında yankılanacağı açılışta, Cuma namazının ardından bugüne kadar İstanbul kuşatmalarına ve İstanbul’un Fethi’ne katılan tüm asker ve kumandanlara da dualar edilecek. Ardından vatandaşlara etli pilav, ayran ve tatlı ikramı yapılacak.

Anadoluhisarı Toplarönü Namazgâhı

Osmanlı Padişahı Yıldırım Beyazıt, Anadoluhisarı Toplarönü Namazgâhı’nı, İstanbul kuşatması kapsamında 1396’da askerlerin ibadet edebilmeleri için yaptırmıştı. Beyazıt, çetin kış koşulları sebebiyle şehri almayı başaramayınca fetih 29 Mayıs 1453 sabahında Fatih Sultan Mehmet’e nasip olmuştu. 

Tarih: 26 Mayıs 2017 Cuma 

Saat: 12.00

Yer: Anadoluhisarı Toplarönü Namazgâhı 

Haber Merkezi

 

Anahtar Kelimeler: Beykoz Gündem Haber, Toplarönü namazgahı, Anadoluhisarı

reklam

DOST BEYKOZ

"Beykoz'un Hür Gazetesi"