Beykoz’daki tarihi caminin onarımı başladı

  • Güncelleme: 11.02.2020 16:06
  • Okunma: 12395 kez
  • Yorum: 0
Beykoz Anadolukavağı’nda, üzerine ağaç devrilmesi sonucu kullanılamaz hale gelen Midillili Ali Reis Camii’nin onarımı başladı.
Beykoz’daki tarihi caminin onarımı başladı

2017 yılının Eylül ayında, hemen yanı başındaki 400 yıllık çınar ağacının üzerine düşmesi sonucu ağır hasar alan ve minaresi kırılan Midillili Ali Reis Camii’nin inşaatı uzun bir bekleyişin ardından başladı. Camii’nin hazar görmesi sonucu, Beykoz Belediyesi tarafından bölgede yapılan prefabrik camii de ibadet eden vatandaşlar, camilerinin tadilatının başlayacağı günü ise sabırsızlıkla bekliyorlardı.

Yaklaşık İki yıl önce insanların namaz kıldığı bir sırada ağaç devrilmesi sonucu kullanılamaz hale gelen camide olay sırasında bir kişi yaralanmıştı.

Uzun bir bekleyişin ardından Vakıflar Genel Müdürlüğü, 2 milyon 167 bin 317 TL’ye ihale ettiği cami onarımı işini başlattı.

Yaşlı çınar ağacının üzerine düşmesi sonucu kullanılamaz hale gelen cami üzerinde arkeolojik çalışmalarda yapılıyor. Hasarın ardından sağlam kalan bölgeleri de sökülen caminin zemini ve duvarlarında arkeolojik çalışmalar sürdürülürken, vatandaşlar prefabrik camide ibadet yapmaya devam ediyor.

2019 yılının nisan ayında başlayan onarım çalışmalarının, iş bitirme süresi 650 gün olan ihale şartnamesindeki tarihe göre 2021 yılının Nisan ayında bitmesi gerekiyor.

Anadolukavağı Muhtarı Serdar Lüleburgaz ise, Midillili Ali Reis Camii’nin Anadolukavağı için çok büyük bir önem taşıdığını, caminin tarihsel bir simge olduğunu ifade ederek, caminin tarihi eser olması nedeniyle tadilatın başlamasının yaklaşık iki yıl beklendiğini dile getirdi.

Lüleburgaz, “tadilatın başlaması nedeniyle Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne teşekkür ediyorum” dedi.

Haber Merkezi

Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz