Son Dakika

Beykoz’daki rant onları da birbirine düşürdü

  • 0
  • 15139
Beykoz’daki rant onları da birbirine düşürdü
Beykoz’daki rant onları da birbirine düşürdü
Beykoz’daki rant onları da birbirine düşürdü

Beykoz’da 80. Yıl Anıtı olarak bilinen bölgeyi de kapsayan araziyi mahkeme yoluyla alan Surp Nigohayos Ermeni Kilisesi Vakfı şimdi rantı paylaşamıyor.

Hukuki mücadele sonrasında kazanılan arazi ve alınan tazminatların nasıl kullanılacağı konusunda görev yapacak komisyon mesaiye başladı. Kurulan komisyon ilk iş olarak gazetecilerin karşısına geçip Ermeniler arasında tartışma yaratan konulara açıklık getirdi…

Komisyon üyelerinin katıldığı toplantıda Beykoz Surp Nigoğayos Kilisesi Vakfı'nın hem tazminat hem de arazinin gelirinin bütün cemaat için kullanılması yönünde daha önce yaptığı açıklamalar vardı. Vakıf Başkanı Varujan Mağakyan, dava süreci devam ederken ortak bir komisyon kurulması ve kararların ortak alınmasını istediklerini açıklamıştı.

Ermeni toplumunda ortak mali komisyon kurulması yönünde çeşitli girişimler olsa da somut bir ilerleme kaydedilemedi. Beykoz için kurulan komisyon, kaynakların ortak kullanımı gelir sorunu çeken vakıflara kaynak sağlaması açısından bir milat teşkil ediyor.

Tazminat ve soru işaretleri

Beykoz Vakfı'nın açtığı tazminat davalarından kesinleşen ilk tazminat vakfa ulaştı. Ancak hesaplanan tazminatla vakfın eline geçen para arasında açık fark var. Vakfın yaptığı hesaplara göre yaklaşık olarak 25 Milyon TL tazminat tutarının ellerine geçmesi gerekiyordu. Ancak tazminat önce Avukat Ali Elbeyoğlu'nun hesabına yattı. Elbeyoğlu ise yüzde 14'lük komisyon ve yargılama giderlerini de kesti. Vakfın hesabına 20 milyon 600 bin TL yatırıldı.

Avukat komisyon masraflarının yüksekliği ve paranın neden önce avukatın hesabına yattığı soruları tartışma konusu oldu. Ayrıca Hovakim ile 1461 ile vakıf arasında yapılan anlaşmalar, Başepiskopos Aram Ateşyan'ın sürece nasıl müdahil olduğu tartışma konusuydu. Beykoz Vakfı yöneticileri bütün bu sorulara toplantıda yanıt verdi.

Beykoz vakfı süreci açıkladı

Patrikhanede düzenlenen toplantıda Beykoz Vakfı yönetimi sürece ilişkin bilgi verdi. Beykoz Surp Nigohayos Ermeni Kilisesi Vakfı Başkanı Varujan Mağakyan şunları söyledi:

"1998 yılında Patrikhanede kurulan Emlak Komisyonu, vakıfların tamamından mülklerle ilgili belge topladı. Bizde o zaman belgeleri ilettik. Bu arazi vakfa ait eski bir mezarlık. Arada geçen sürede el konulmuş. Patrikhane tarafından yapılan incelemeden sonra bu arazi için dava yolunun açık olduğu ve mahkemeye başvurulabileceğini söyledi. Bizde çalışmaya başladık. Bu tür davaların açılması yüklü masraf gerektiren işler. Bizim vakfımızın böyle bir maddi imkanımız yoktu. Aklımıza hastane geldi. Bedros Şirinoğlu ile görüştük. Bizi avukatlara yönlendirdi. Davaları açtık, Danıştay'a gitti, tekrar yerel mahkemeye döndü. Süreç devam ediyordu.

Daha sonra Vakıflar Yasasında yapılan değişiklikle Geçici 11. Madde eklendi. Dava devam ederken Vakıflar Genel Müdürlüğüne başvuru yaptık ve müracatımız kabul edildi. Tapumuz iade edildi."

"Tapuyu almaya gittik, ancak tapu müdürlüğü tapuyu vermedi. Daha sonra birkaç kere avukatımızla gittik. Yine tapumuzu alamadık. Karar olmasına rağmen tapuyu elimize alamıyorduk."

"Hastaneyle aramızda üst kullanıma dönük bir anlaşma yaptık. İşlemleri Hastane Vakfı yapacaktı."

Bu gelişme öncesinde Başepikopos Aram Ateşyan, sosyal medya hesabından sürece ilişkin açıklamada bulunmuştu. Ateşyan açıklamasında Beykoz arazisiyle ilgili şunları söyledi:

"Patrikhane ve din adamları maddi sıkıntı çekmesin, bunun yaratacağı olumsuzluklar toplumumuzun başını ağrıtmasın diye Hovagim 1461 Vakfı kuruldu. Beykoz yönetimi de arsasını bu vakfa bıraktı. Bu arsayla ilgili Milli Eğitim Bakanlığı ve Belediyeden, işgal ettikleri bölümler için açılan davalardan yaklaşık 50 milyon kazanılmıştı. Avukat Ali Elbeyoğlu ile Beykoz Yönetim Kurulu Başkanı Varujan Bey, benim haberim olmadan, "Bu paranın yüzde 20'si avukata verilecek" şeklinde kendi aralarında protokol imzalamışlar."

Beykoz Vakfı'nın kazandığı tazminat ve arazinin kullanılması konusunda görev yapacak komisyon şu üyelerden oluştu:

Ruhani Kurul Başkanı Episkopos Sahak Maşlayan, Samatya Surp Kevork Vakfı Eski Başkanı Vartan Marancıoğlu, Feriköy Surp Vartanants Kilisesi Yönetim Kurulu Üyesi Manuk Kalaycı, Gedikpaşa Surp Hovannes Kilisesi Vakfı Başkanı Harutyun Şanlı, Kumkapı Meryemana Kilisesi Vakfı Başkanı Hrant Moskofyan, Uluslararası Vergi Hukuku Denetmeni Aret Ferahyan, Beykoz Surp Nigoğayos Ermeni Kilisesi Vakfı Başkanı Varujan Mağakyan, toplantıda ayrıca oluşturulan komisyonun vakıf için danışmanlık görevi yürütmesi için Beykoz Vakfı Yönetim Kurulunun resmi karar almasına karar verildi.

'Hastane protokolünü Ateşyan bozdu'

Mağakyan, "Ekim 2013'de Şahan Sırpazan'ın cenazesinden sonra Beşepiskopos Aram Ateşyan beni aradı. 'Arsanın Patrikhaneye verilmesini istiyorum' dedi. Bende hastaneyle anlaşma yaptığımızı ve bunu hastaneye anlatamayacağımızı söyledim. Ateşyan 'Bedros Şirinoğlu ile konuştum. Mal Beykoz'un kime isterse ona verirler dedi' diye anlattı. Bende yönetim kurulu ile konuşup kendisine haber vereceğimi söyledim. Bu arada tapuyu sordu. Ben daha alamadığımızı söyledim. 'Ben tapuyu size ayda çıkarttırırım' dedi. Aylardır gelmeyen tapunun nasıl geleceğini bizde düşündük"

"Üç yönetici Patrikhaneye gittik. Ateşyan Patrikhanenin maddi olarak dar boğazda olduğunu, kimseye el açmak istemediğini söyledi. 'Bu tapu bir ilki ay içerisinde elinize gelecek' dedi. Ateşyan bize Bedros beyle Ankara'da Bülent Arınç ile görüştüklerini, Patrikhaneye gelir getirmesi için istekte bulunduklarını söyledi. Arınç, İstanbul'da gelir getirecek bir arsa bulunmasını önermiş, dediğine göre Adnan Ertem'de kendi vakıflarınızdan bir arazi bulun' demiş."

Beykoz Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi Aret Çiçekeker'de sürece dair konuştu. Çiçekeker, "Ateşyan daha sonra avukat olmayan birisine yetki verilmesini istedi. 'Davalar ortada kaldı, süreç yürümüyor' dedi. Biz notere gittiğimizde bankadan para çekme yetkisi verilmiş. Bu andan itibaren VADİP'e gittik. Devreye girdiler ve kurtulduk. Hovagim bağını kopardık ve süreci durdurduk"

"Elbeyoğlu ile yapılan tazminatla ilgili sözleşme 7-8 yıl önce yapıldı. Tazminat neden onun heasbına yattı bilmiyoruz. İlk anlaşmada yüzde 20 komisyon ön görüyordu. Sonra VADİP ve hastane yönetiminin aracılığıyla yüzde 14'e indirdi."

Toplantıda Belediyeden gelecek aynı miktardaki tazminatın önümüzdeki yıl hesapta olacağı ve yine bu oranda bir komisyon ödenmemesi için Avukat Ali Elbeyoğlu ile temas kurulacağı belirtildi. 

Haber Merkezi

Almazsan ölmezsin… Sen aldıkça kardeşlerin ölüyor.
Önceki Almazsan ölmezsin… Sen aldıkça kardeşlerin ölüyor.
Kavacıkspor Beykoz’a puanla dönmek istiyor
Sonraki Kavacıkspor Beykoz’a puanla dönmek istiyor
Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz