Beykoz'daki Pandemi Mezarlığı için çarpıcı açıklama

  • 31.03.2020 11:33
  • Güncelleme: 31.03.2020 11:39
  • Okunma: 40559 kez
  • Yorum: 2
İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin, Pandemi Mezarlığı olarak Beykoz Çavuşbaşı Baklacı Mahallesi'ndeki arazisini belirlemesi tartışmalara neden olmuştu.
Beykoz'daki Pandemi Mezarlığı için çarpıcı açıklama

İBB'nin Koronavirüs'ten vefat edenler için Çavuşbaşı Baklacı Mahallesi'nde yer tahsisi yapması bölgede tartışmalara neden olmuş, bölge halkı definlere karşı çıkmıştı.

İki gün devam eden tartışmalar sonrası definler Çevik Kuvvet gözetiminde yapılmış, bölge halkı Pandemi mezarlığı yapılan yerin yakınında kolejler olduğu ve yerleşim alanları bulunduğunu söylenmişti.

Yine aynı tartışmalar karşısında yapılan açıklamalarda, Pandemi Mezarlığı'nın Bilim Kurulu'nun tavsiyeleri sonucunda belirlendiği açıklanmıştı.

"Ayrı mezarlığa gerek yoktu"

Tartışmaların dindiği bir sırada yeni bir değerlendirme yapılırken, Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu Üyesi  Prof. Dr. Levent Akın, yapmış olduğu açıklamada, korona virüs nedeniyle hayatını kaybedenleri ayrı mezarlığa gömülmesine gerek olmadığını ve Bilim Kurulu'nun böyle bir karar almadığını söyledi.

Korona virüsten ölenlerin başka mezarlıklara gömülmesi ve İBB'nin Beykoz'da ayrıca Pandemi Mezarlığı belirlemesi tartışma yaratmıştı.

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Levent Akın, konuya ilişkin çarpıcı açıklamalar yaptı

Bilim Kurulu'nun böyle bir kararının olmadığını dile getiren Akın, İl Pandemi Kurullarının uygulamayı kaldıracağına inandığını ifade etti.

"Topraktan virüsün yayılması imkansız"

Mezar ayırmanın doğru olmadığını dile getiren Akın, "çünkü defin sonrası topraktan virüsün yayılması imkansız” şeklinde konuştu.

Can olmayan bir bedende virüs yaşamaz

Virüsün canlı bedende yaşayabildiğini ve insan öldükten sonra virüsün yaşama ihtimalinin hiç olmadığını söyleyen Prof. Dr. Levent Akın, "Gassallların buna dikkat etmesi lazım. Önemli olan ölenin vücut salgılarıyla muhatap olmamak, bulaşmasını engellemek... Kefenlendikten sonra ölen kişiden vücut salgısı dışarı çıkmıyorsa bulaşma olmaz. Zaten virüs canlı bedende yaşar, hücre öldükten sonra kısa süre içinde yok olur. Bir başka yere geçmesi, toprağa akıp oradan başka taraflara sızması söz konusu değil ki böyle bir önleme ihtiyaç duyulsun." dedi.

Haber Merkezi

Yorumlar (2 Yorum)

Osman (2 yıl önce)

Topraktan bulaşma olmadığını açıklayan profesör cansız olan bölgelerde de covid19 un bulaşma olmadığını söylüyor tvler haber kanalları bangır bangır bağırıyor kıyafetlerde 3 saat 5 saat ayakkabılarda 8 saat bilmem böyle böyle açıklamalar var çin asvalt a bulaşan virüsü ellerinde makineyle sokak sokak gezip temizliyor ama topraktan ve cansız bedenden bulaşmıyor madem öyle ne diye yer ayrıldı ki pandemi diye gidip aile kabristanına defnedilseydiler

Filiz (2 yıl önce)

Daha önce bir haber kanalında kişi ölse bile virüs ölmüyor denmişti hatta kireçlenmelimi diye sorulmuştu bu konuyu bilim kurulu üyelerinin hakikatlice acıklaması gerekiyor virüs te ölüyorsa vefat edenle sorun yok ya ölmüyorsa ....

Yorum Yaz