Beykoz'daki okullara su ürünleri farkındalık eğitimi verilecek

  • Güncelleme: 11.12.2019 18:20
  • Okunma: 14383 kez
  • Yorum: 0
Beykoz Kaymakamlığı İlçe Tarım Müdürlüğü ile İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ortaklığıyla ilkokul öğrencilerine yönelik eğitim projesi hazırladı.
Beykoz'daki okullara su ürünleri farkındalık eğitimi verilecek

Beykoz Kaymakamlığı bünyesinde hazırlanan projede ilkokul öğrencilerine Su Ürünleri Farkındalık Eğitimi Projesi bilinçlendirme eğitimi olarak verilecek.

Yapılması planlanan projeyle dünyanın en sağlıklı besin kaynağı olarak tüm dünyada yüksek tüketim alışkanlığı bulunan balık tüketimini çocuklara da özendirmek, yasalarla koruma altına alınmış balık türlerinin yasal boylarını öğrenme ve ölçme eğitimleri ile su ürünleri farkındalığının arttırılması hedefleniyor.

Kavacık Borsa İstanbul İlkokulu, Fatin Hoca İlkokulu ve Halide Edip İlkokulu'ndaki 1, 2, 3 ve 4. sınıf öğrencilerine uygulanarak 2 bin öğrenciye ulaşılması hedefleniyor.

Eğitimlerde, Tarım ve Orman Bakanlığı Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürlüğü tebliğleriyle belirlenmiş olan yasal avlanılabilir balık boylarını gösteren afişlerle çocukların ilgileri arttırılarak çocuklar için özel tasarlanmış balık boyu ölçüm cetvelleri ile yine proje için özel tasarlatılmış olan şeker hamurundan balık figürleri üzerinde yasal boy ölçüm uygulamaları yaptırılarak çocukların erken yaşlarda su ürünleri ile kavramları ile tanışması sağlanacak.

"İlkokullarda Su Ürünleri Farkındalık Oluşturma Eğitimleri (İLKSÜFE) Projesi" 26 milyon hektar su yüzey alanına sahip olan Türkiye'de yeterince değerlendirilmeyen ve ekonomiye kazandırılamayan su ürünleri ile su ürünleri kavramlarının küçük yaşlardan itibaren çocukların bilinçleri ve dimağları ile tanıştırmanın geleceğe yapılabilecek en büyük yatırım olacağı düşüncesiyle hazırlandı.

2019-2020 Eğitim-Öğretim döneminde elde edilecek başarıya ve memnuniyet durumuna bağlı olarak 2020-2021 eğitim-öğretim yılı içinde Beykoz sınırlarındaki okullarda projeye devam edilecek.

Haber Merkezi

Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz