Beykoz’daki Külliye’de son durum

  • 1
  • 13399

Beykoz Çavuşbaşı’nda bulunan külliyeye gayri resmi kanallardan yıkım yapılacağının bildirilmesinin Dost Beykoz’da haber olması sonucu ciddi tartışmalar yaşandı.

Beykoz Çavuşbaşı’nda bulunan külliyeye gayri resmi kanallardan yıkım yapılacağının bildirilmesinin Dost Beykoz’da haber olması sonucu ciddi tartışmalar yaşandı.

Tartışmalar üzerine Marifet Derneği yöneticileri sosyal medya üzerinden yeni bir açıklama yaparak duruma açıklık getirdi.

Açıklama da şöyle denildi:

Mahmut Efendi Hazretleri’nin ikametinin bulunduğu Beykoz Çavuşbaşı’ndaki Külliye hangi ihtiyaçtan dolayı yetkililerden istenmiştir.

Anadolu’dan ve dünyanın her yerinden sevenlerinin çok yoğun bir şekilde ziyaretine müştak olduğu Mahmut Efendi Hazretleri’nin ikameti bu kalabalıkları kaldırmadığından sevenlerine hizmet edebilmek ve onların ihtiyaçlarını (abdest alıp namaz kılacakları ve ziyareti bekleyecekleri mekânları ve komşuları, trafiği rahatsız etmeme adına araçları için otopark) karşılamak adına külliye arazisi Orman Bakanlığı’ndan kiralanmıştır.

Daha sonra projelerimizin ihtiyacı karşılamadığı anlaşılıp yeni bir dosya ile yetkililere ulaştık. İlgilenip bize döneceklerini, yardımcı olacaklarını ifade ettiklerinden aylar sonra gayri resmi yollardan 48 saat içinde yıkacaklarını bildirmelerine çok teessüf ettik.

Bu insanlara hizmet için kiraladığımız külliyeye bir tuğla da yetkililerin koyması gerekirken yıkmak istemelerini anlamak mümkün değildir.

Haklı ve yasal taleplerimizin karşılanıp külliyemizin misafirlere gereği gibi hizmet edebileceği şekilde tamamlanması için yetkililerden yasal inisiyatiflerini kamu yararına kullanmalarını istirham ediyoruz.

MAHMUD EFENDİ KÜLLİYESİNDE SON DURUM

Tarafımıza sözlü olarak 48 saat içinde yıkılacağı bildirilen Beykoz Çavuşbaşı’ndaki Mahmut Efendi Külliyesi ile ilgili olarak yeni gelişmeler vuku bulmuştur.

Şöyle ki; daha önceki yazımızda bu işin yasal prosedürü gereği tarafımıza onaylı vaziyet planına uygun olmayan ve tespit edilen bir yapılaşma var ise düzeltilmesi için yazılı tebliğle süre verilmesi gerektiğini ifade etmiştik.

Orman Genel Müdürlüğü İstanbul Orman Bölge Müdürlüğü Kanlıca Orman İşletme Müdürlüğü tarafından bu konu ile ilgili tarafımıza süre verilmesine yönelik yazının gönderildiği bilgisine ulaştık.

Yapımı süren Mahmut Efendi Külliyesinde daha iyi hizmet verilmesi için ihtiyaç duyulan ve İlgili Mevzuat, Yasa, Yönetmelik ve yürürlükte olan Sözleşmeye uygun olarak hazırlanan daha önce Onayı alınan vaziyet planında tadilat yapılması şeklinde hazırlanan yeni vaziyet planı İstanbul Orman Bölge Müdürlüğü Kanlıca Orman İşletme Müdürlüğüne onay verilmesi için sunulacaktır.

Bu sorunun telafisi imkansız zararlar oluşmayacak şekilde (yıkım yapılmadan) ilgili mevzuat ve Sözleşme çerçevesinde çözülmesi gerektiğini ve bu konuda üstümüze düşen işlemleri yerine getireceğimizi belirtiriz.

Kamuoyuna saygı ile duyurulur.

 

 

Kartopu Yetimler Projesi, Beykoz'a huzur verecek
Önceki Kartopu Yetimler Projesi, Beykoz'a huzur verecek
Beykoz elektrik kesintileri (20-21 Mayıs 2024)
Sonraki Beykoz elektrik kesintileri (20-21 Mayıs 2024)
Yorumlar (1 Yorum)

Hasan Tas (9 yıl önce)

Kulliyenin yikilmasi dogru degil. Fakat bircokvatandas Cavusbasinda imar beklerken boyle insaatlarin devam ediyor olmasi bircok soru isaretini bereaberinde getiriyor. Imar cikti da bizim haberimiz olmadi mi?

Yorum Yaz