Son Dakika

Beykoz’daki kentsel dönüşüm tartışmalarına hukuki destek

  • 0
  • 6831
Beykoz’daki kentsel dönüşüm tartışmalarına hukuki destek
Beykoz’daki kentsel dönüşüm tartışmalarına hukuki destek
Beykoz’daki kentsel dönüşüm tartışmalarına hukuki destek
Beykoz’daki kentsel dönüşüm tartışmalarına hukuki destek

Beykoz Tokatköy Mahallesi’nde yaşanan kentsel dönüşüm tartışmalarının hukuki boyut değerlendirildi.

İYİ Parti Beykoz İlçe Başkanlığı’nın Tokatköy’deki Yukarı Boğalı Köyü Dernek Merkezinde düzenlemiş olduğu toplantıda, Beykoz Belediyesi’nin Tokatköy’de yapmayı planladığı Kentsel Dönüşüm Projesi’nin hukuki boyutu ele alındı. Avukat Nimet Çelen, proje kapsamında hak sahibi olan sınırlı sayıda vatandaşın katılmış olduğu toplantıda, konuyu hukuki boyutlarıyla değerlendirerek, vatandaşlara neler yapabilecekleri ve kendilerini nasıl yasal güvence altına alabileceklerine ilişkin bilgilendirmede bulundu.

İYİ Parti Beykoz İlçe Başkanı Başkanı Akif Taşdemir yapmış olduğu kısa açıklamada, siyaset yapmaya gelmediklerini, sadece mağdur olduğunu söyleyen vatandaşlara, daha önce söz verdikleri üzere hukuki manada destek vermek istediklerini söyledi. Başkan Taşdemir, bu kış günü vatandaşların mağduriyetini nasıl önleyebileceklerinin arayışı içinde olduklarını belirtti.

Avukat Nimet Çelen ise, kendisinde Beykozlu olduğunu ve Kavacık’ta uzun zaman esnaflık yaptığını ifade ederek, kendisininde bu tarz konulardan mağduriyet yaşadığını ve bu nedenle hukuki boyutuyla da muhatap olmak zorunda kaldığını dile getirdi.

Bayan Çelen, 10 yılı aşkın süredir, Ataşehir’de yaşanan bu gibi durumların hukuki boyutunu takip ettiğini ve başarılı olduğunu ifade ederek, Beykoz’daki kentsel dönüşüm projesi ile ilgili de Bakanlık düzeyinde her hangi bir bilgiye ulaşamadığını sadece söz konusu parselin rezerv alanı olduğunu öğrenebildiğini belirtti.

Söz konusu projeye ilişkin ellerinde Beykoz Belediyesi’nin vatandaşlara gönderdiği muafakatnameden başka bir şey olmadığını ifade eden Nimet Çelen, “biraz panikle biraz da belirsizlikle, sanki önünüze bir olanak konulmuş gibi ne yapmak istediğinizi bilmediğinizin farkındayım. Tapu tahsis belgesi tapuya esas belgedir. Buradan olmazsa başka bir yerden yer verilecek demektir. Dolayısıyla sizin şu anda bulunduğunuz yerin imarı bakanlık tarafından yapıldığı için tapu tahsis belgelerinizin tapuya dönüştürülmesi gerekmektedir” dedi.

Bayan Çelen şöyle devem etti:

Yasadan doğan haklar

Siz burada minnet rica birer gece kondu verilecek insanlar değil, burada hak sahibisiniz. Büyükşehir Belediyesi bu parselleri Beykoz Belediyesine devretmesinin amacı, içinde kullanıcı olan insanlara yasadan doğan haklarının gereği tapularının verilmesidir.

İnsanların hakları güvenceye alınıyorsa

Beykoz Belediyesi bu güne kadar bir uygulama yapmayarak, sizin tapularınız üzerinden kentsel dönüşüm adı altında bir uygulamaya başlamıştır. Kentsel dönüşüm kötü bir şey değildir. Eğer insanların hakları korunuyor, güvence altına alınıyorsa, insanlardan taahhüt istemek yerine, insanlara taahhüt veriliyorsa, güvenceye alınıyorsa hakları güzel bir uygulamadır.

Belediyenin burada amacı vatandaşı güvenceye almaksa, önce başvuracaksınız, ‘bizim tapularımızı verin’ diyeceksiniz. Size belediye tapularınızı vermeye yanaşmıyorsa, bunun altında bir art niyet arayın.

Haber Merkezi

Beykoz’daki zorlu maçı Paşabahçe kazandı
Önceki Beykoz’daki zorlu maçı Paşabahçe kazandı
Beykoz Kavacık'ta yunus polisleri tesadüfen yakaladı
Sonraki Beykoz Kavacık'ta yunus polisleri tesadüfen yakaladı