Beykoz'daki kafenin ruhsatı iptal edildi

  • 0
  • 14315
Beykoz'daki kafenin ruhsatı iptal edildi
Beykoz'daki kafenin ruhsatı iptal edildi

İçerisinde cam kafeste aslan sergileyen Beykoz Polonezköy yolu üzerindeki Mevzoo kafe için İstanbul Valiliğinin kapatılması yönünde yazı yazdığı belirtildi.

Beykoz Polonezköy yolu üzerinde bulunan ve içerisinde cam kafeste aslan sergilenen Mevzoo adlı nargile kafe için İstanbul Valiliği’nin işletmenin kapatılması yönünde yazı yazdığı belirtildi. Gelişme, Hayvan Hakları Federasyonu'nun (HAYTAP) Twitter hesabından duyuruldu.

Bir aslanın, Beykoz’da bulunan Mevzoo adlı nargile kafede cam kafeste tutulduğu görüntülerinin sosyal medyada tepki çekmesi üzerine, Orman ve Su İşleri Bakanlığına bağlı Doğa Koruma ve Milli Parklar ekipleri, kafede incelemelerde bulunmuştu. Yapılan incelemede, adı geçen yerin, turizm ruhsatlı hayvanat bahçesi ve rehabilitasyon merkezi olarak faaliyet yürüttüğü belirlenmiş ve yetkililer tarafından her şeyin "yasalara uygun olduğu" ifade edilmişti.

Olayla ilgili Hayvan Hakları Federasyonu'nun (HAYTAP) devreye girmesiyle İstanbul Valiliği söz konusu kafe ile ilgili tekrar incelemede bulundu. HAYTAP'ın Twitter hesabından yaptığı açıklamaya göre, Orman Bakanlığı’nın başvurusu sonucu İstanbul Valiliği kafeye dair kapatma yazısı yazdı.

AV. KALAFATOĞLU: NARGİLELİ ORTAM 'DOĞAL' OLARAK KABUL EDİLEMEZ

Konuyla ilgili görüşlerine başvurduğumuz İstanbul Barosu Hayvan Hakları Merkezi Başkan Yardımcısı Avukat Deniz Tavşancıl Kalafatoğlu, “5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu’nda doğal ortamdan bahsedilir. Hayvanat bahçesi ruhsatı içinde nargileli ortam diye bir şey tarif edilmez” dedi.

Hayvanat bahçesine karşı olduğunu belirten Kalafatoğlu şunları söyledi: Hayvanat bahçesinde yine de doğal bir ortamdan bahsedilir. ‘Bahçenin bir alanı olacak, hayvan kafeslerinin bir büyüklüğü olacak’ gibi çeşitli kurallar. Ama orada nargile içilmesi ve bunun hayvanın doğal ortamına uygun olması mümkün değil. Kafeteryanın içinde üstelik. Bu nedenle en başından bu işletmeye hayvanat bahçesi ruhsatı verilmemeliydi. O ruhsatı verdikten sonra şimdi ‘İşletmenin ruhsatı var’ deyip işin içinden çıkıyorlar. Yasal hususlar uygulanmalı, denetim tekrar yapılmalı. Hayvanın doğal ortamında olup olmadığı bir kez daha değerlendirilmeli. Nargile içilen bir ortamın aslanın Afrika’daki doğal ortamıyla nasıl eşleşebileceği yeniden gözden geçirilmeli.

‘İŞLETME SAHİBİ EVİNDE ŞAHİN BESLİYOR’

İşletme sahibinin evinde de yaban hayvan bulundurduğunu belirten Avukat Deniz Tavşancıl Kalafatoğlu, “Bu kişi sosyal medya hesabından şahinle çektiği fotoğrafları paylaşıyor” dedi. Şahinin doğal hayatından koparılıp evde tutulmasının yasak olduğunu belirten Kalafatoğlu şunları söyledi: Bir adamcağız vardı, annesi ölmüş bir geyiği besliyordu. Geyik, hasta olan adama yaşam sevinci olmuştu. Onu bile elinden aldılar. ‘Yabani hayvan senin evinde olamaz’ diye. Adam günlerce kapılarında ağladı geyiği geri versinler diye. Aldıklarında alabiliyorlar. Burada devletin daha dirayetli olup el koyması lazım. Bu mekanizmanın işletilmesi lazım. Kamuoyu baskısıyla olabilir belki.

Haber Merkezi

 

Belediye Meclisi yaz tatiline girdi
Önceki Belediye Meclisi yaz tatiline girdi
SP Adayı Beykoz'da seçim sürecini değerlendirdi
Sonraki SP Adayı Beykoz'da seçim sürecini değerlendirdi