Beykoz'daki eser kaçakçılarına 2 yıldan 5 yıla kadar hapis

  • 0
  • 5755
Beykoz'daki eser kaçakçılarına 2 yıldan 5 yıla kadar hapis

Beykoz Cumhuriyet Başsavcılığı hazırladığı iddianamede geçtiğimiz yıl yapılan operasyonla yakalanan 4 şüpheli hakkında 2 yıldan 5 yıla kadar hapis cezası istedi.

Geçtiğimiz yıl İstanbul Emniyet Müdürlüğü ekiplerince Beykoz Çubuklu Mahallesi'nde bir adrese yapılan operasyona 4 şüpheli gözaltına alınırken, 2 bin 101 tarihi eser ele geçirilmişti.

Tutuksuz yargılanan Kenan Tansel Y, Kazım, Y, Mehmet Fevzi Y ve Kerim Y. için düzenlenen iddianamede 2 yıldan 5 yıla kadar hapis cezası istendi.

Ele geçirilen 2 bin 101 tarihi eserden 243 tanesinin yurt içi ve dışında alınması ya da satılmasının yasak olan eserlerden olduğu kaydedildi.

İstanbul Arkeoloji Müze Müdürlüğü, Ayasofya Müze Müdürlüğü, Türk ve İslam Eserleri Müdürlüğü, Türbeler Müze Müdürlüğü, Galata Mevlevihane Müzesi, Hisarlar Müzesi, Vakıflar Bölge Müdürlüğü ve Galata Müzesi Müdürlüğü tarafından hazırlanan bilirkişi raporunda 1858 eserin de bulundurulmasının kanunen suç teşkil etmediğinin altı çizildi.

Kenan Tansel Y'nin ifadesinde ele geçirilen eserlerin, tarihi eser niteliği olup olmadığını bilmediği ifadelerine yer verilirken, birçok ürünü de dekor amacıyla işletmesinde bulundurduğu iddiaları kullanıldı.

Birlikte hareket eden 4 sanığın "Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu'na aykırılık" suçundan ayrı ayrı hapisle cezalandırılması istendi..

Haber Merkezi

Beykoz'un çocukları da Hatay'dan elini çekmiyor
Önceki Beykoz'un çocukları da Hatay'dan elini çekmiyor
Beykoz'da husumetlisini kız arkadaşıyla kandırarak kaçırdı
Sonraki Beykoz'da husumetlisini kız arkadaşıyla kandırarak kaçırdı
Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz