Yaşam

Beykoz'daki engellilerin derdi büyük

Beykoz'daki engellilerin derdi büyük
13.05.2016 11:03
| | |
10881

Foto galeri Video galeri

Beykoz'un Yıldızı Nehir Ünver, bir gününü Dost Beykoz’a ayırarak engellilerin Beykoz sokaklarında nelerle karşılaştıklarını anlattı.

Özellikle TOFD Beykoz Şubesi'nin ilçedeki çalışmaları, engelli bireylerin rahatı ve mutluluğu için büyük bir emeği ortaya çıkarıyor. Yine Beykoz Belediyesi'nin ve ilçedeki hayırsever İşadamlarıyla özel kurumların engellilere yönelik ilgisi, dezavantajlı bireylerin kendilerini yalnız hissetmemesini sağlıyor. Eşi Fatma Katırcı ile birlikte bir engelli ailesi olan Beykoz Kaymakamı Ahmet Katırcı'nın da ilçedeki bireyleri 'Engelsiz Aslanlar' şeklinde kucaklaması, bu anlamdaki sinerjiyi giderek artırıyor. Ancak tüm bu olumlu gelişmelere karşın Beykoz, engelli bireylerin dertlerinin büyük olduğu gerçeğini değiştirmiyor. Engelliler Haftası'nda Dost Beykoz'a bir gününü ayıran Beykoz'un Yıldızı Nehir Ünver, yaşadığı sorunları üzgün bir şekilde anlatıyor. Yine Nehir'in anne ve babası da onunla birlikte ikiz çocuklarının masraflarını karşılayamamaktan, bu konuda devletin yeterli ilgi göstermemesinden yakınıyor. Engellilerin araçlarının belalısı olan ve kaldırıma parkeden binek araçlar... Yolun ortasında duran geniş çukurlar... Üstüne üstlük gezi alanlarına döşenen Arnavut Kaldırımları, Beykoz'da yaşayan engellileri sosyal hayattan gün geçtikçe biraz daha uzaklaştırıyor...

İşte Nehir Ünver ve ailesinin bir günü...

Sabahın erken saatlerinde kalkıyor Baba Timur Ünver... Türk Silahlı Kuvvetleri personeli olduğu için erken kalkmak konusunda entrenmanlı... İlk işi çayın altını yakmak ve kahvaltı hazırlamak... Her sabah mutlaka evden çıkmadan önce Nehir'in bakımıyla bizzat ilgileniyor. Nehir'in iki kardeşi Ali ve Zeynep'i de öpen Timur Ünver, bundan sonra işe gidiyor.

Anne Çimen Ünver de yine erken saatlerde kalkıyor çünkü o da bir Devlet Memuru... İngilizce Öğretmeni olan Çimen Hanım da çocuklarıyla ilgilendikten sonra işe gidiyor ve çocuklar bakıcıya emanet ediliyor. Akşam iş çıkışı ise Ünver Ailesi evde buluşuyor ve bakıcının gönderilmesi sonrası Nehir ve kardeşleriyle ilgilenilmeye devam ediyor. Bir gün, iki gün, üç gün değil; her gün zaman Ünver Ailesinin evinde bu şekilde akıyor.

'Başkan Yardımcısı Muharrem Kaşıtoğlu, periyodik olarak Nehir'i ziyaret ediyor...'

İzinli oldukları sırada anne ya da baba, Nehir'e eşlik ederek, onu dışarıya çıkartıyor. Ünver Ailesi Beykoz'a aşık bir aile... Nehir de anne ve babası kadar Beykoz'u çok seviyor. Haberleri vakit buldukça Dost Beykoz'dan takip ediyor. Haber okumayı ve ilçe hakkında bilgi sahibi olmayı önemsiyor Nehir... Protokol üyelerini adlarıyla birlikte ezbere söylüyor. Öte yandan Beykoz Belediye Başkanı Muharrem Kaşıtoğlu'na özel bir ilgi besliyor çünkü Kaşıtoğlu, periyodik olarak Nehir'i ziyaret ederek, onunla kısa süreli de olsa mutlaka vakit geçiriyor.

Evinde eğitim gören Nehir'i her Perşembe günü saat 15.20'de Müzik Öğretmeni Murat Gültekin ziyaret ediyor. Kavalıyla eşlik ettiği Nehir'e notalarla org çalmayı öğretiyor. Hacı Numan Ortaokulu'nda görevli olan Murat Öğretmen, Nehir'in müzik konusunda oldukça yetenekli olduğunu kaydediyor. Nehir'in müziği duyduğunu ve hissettiğini aktaran Öğretmen Murat Gültekin, yaklaşık 1 saat Nehir'le vakit geçirdiklerini Dost Beykoz'a anlatıyor. Bu sırada Baba Timur Ünver de bir gece önce Nehir ile birlikte nasıl Barış Manço şarkılarını mırıldandıklarını söyleyerek, Nehir'in bu konudaki yeteneğini doğruluyor.

'Nehir için en büyük sorunlardan birisi gezi alanlarına Arnavut Kaldırımı döşenmesi...'

Beykoz'u gezmek isteyen Nehir, ders sonrası dışarı çıktığında ise onu sürprizlerle dolu bir hayatın beklediği anlaşılıyor. Evin hemen önünde duran rampa, bilinçsiz bir şekilde üzerine park etmiş araçlar nedeniyle zarar görmüş bir vaziyette, Nehir'in dikkatlice üstünden geçmesini bekliyor. Bu sırada yapılacak en ufak bir hata bile Nehir'in hayatına malolabilir. Baba Timur Ünver, araç sahiplerinin bilinçsiz ve duyarsız bir şekilde yaptıklarını anlatıyor; bu sırada ise Nehir'in düşmemesi için onu kolluyor. Yola çıkıldığında ise önce Arnavut Kaldırımları zorluyor Nehir'i ve ardından da kaldırımlara çıkış yerleri... Buralara park eden araçlar, Nehir'e büyük bir sıkıntı yaşatıyor.

İlçenin en güzel yerlerinden olan Beykoz Çayırı'na gelindiğinde ise Nehir, Dost Beykoz'a asfaltın ortasında bulunan çukurları gösteriyor. Burasının yürüyüş yeri olmasına rağmen, engellilerin geçişini engelleyecek her türlü çukurun bulunması, biraz can sıkıyor. Beykoz'un Yıldızı Nehir Ünver'i ise tanıyan pek çok Beykozlu, onun yanına gelerek, gezisi sırasında Nehir'e hâl hatır soruyor. Bu sırada Nehir'in heyecanlandığı ve çok mutlu olduğu da gözlerinden okunuyor.

Nehir Ünver'in anne ve babası ise özellikle devletin engelli bireylerin ailelerine yeterince destek olmamasından yakınıyor. Karı koca çalıştıkları halde kiradan kurtulamadıkları ve dahası masraflarını karşılamakta zorlandıklarını anlatan Ünver Ailesi, bu konuda daha iyi sosyal planlamalar yapılması gerektiğini vurguluyor. 

Haber Merkezi

Anahtar Kelimeler: Beykoz, Engelli, Sokak, Zorluk, Nehir Ünver

reklam
0 Yorum

Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı

Yorum yaz

DOST BEYKOZ

"Beykoz'un Hür Gazetesi"