Beykoz’daki Big Chefs Restoran yıkılacak mı?

  • 28.07.2017 10:17
  • Güncelleme: 28.07.2017 10:19
  • Okunma: 12571 kez
  • Yorum: 1
Altı ay önce yaşanan mafya hesaplaşması sonrası gündeme gelen Beykoz Anadoluhisarı’ndaki Big Chefs Restoran bu kez farklı bir tartışmayla gündeme geldi.
Beykoz’daki  Big Chefs Restoran yıkılacak mı?

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin CHP’li üyeleri Big Chefs ile ilgili İBB Meclisi’ne soru önergesi verdi.  Beykoz Belediyesi eski danışmanlarından Lale Çulban Enç'e ait olduğu bilinen restoranın kaçak olduğu ortaya çıktı...

Beykoz Anadoluhisarı'ndaki Big Chefs Restoran 6 ay önce kanlı bir hesaplaşmaya sahyne olmuştu. Yaşanan olay sonrası gündeme gelen restoran CHP'li İBB Meclis üyelerinin dikkatini çekti.

CHP'li meclis üyeleri Hüseyin Sağ, Nadir Ataman, Seyit Ali Aydoğmuş ve Cevdet Bayram tarafından verilen soru önergesine İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Başkanlığınca verilen yanıtta restoranın olduğu binanın ruhsatı olmadığı anlaşıldı.

Kanunlar ve İmar Yasası'na istinaden kaçak olduğu anlaşılan restoran binasının üzerinde olduğu parsel ile ilgili herhangi bir yapı ruhsatı, yapı kullanım izin belgesi ve mimari proje bulunmadığı açıklandı.

2011 yılında yıkım kakarı alındı...  

Önergeye verilen yanıtta imara aykırı uygulamalardan dolayı parseldeki inşaatın mühürlendiği ve 2010 yılında aykırılıkların kaldırılması sonucunda mührün açılıp basit onarım izin belgesi düzenlendiği kaydedildi.

2011 yılında yine encümen kararı ile parseldeki yapının mühürlenmesine, kaçak bölümlerin yıkılmasına ve para cezası kesilmesine karar verildiği ifade edildi.

Ancak 2011'de alınan yıkım kararı bugüne dek uygulanamadı. Mafya hesaplaşmasından 4 ay sonra yani 11 Nisan 2017 tarihinde Boğaziçi İmar Müdürlüğü ve Zabıta Müdürlüğü ekipleri restorana tekrar gittiler. Ancak yıkım kararına karşın yapının “nüfus ve eşya işgalli” olması nedeniyle yıkım yapılamadığı belirtildi.

Boğaziçi Müdürlüğü'nün restoranın nüfus ve eşya yönünden arındırılarak 2011 tarihli encümen kararı gereği yıkımın yapılması gerektiği yapı sahibine bildirildi.

Haber Merkezi