Beykoz daha fazla Orhan Veli kitabı istiyor

  • Güncelleme: 28.08.2017 22:45
  • Okunma: 4641 kez
  • Yorum: 0
Dünyada adı ‘Orhan Veli Sokağı’ olan pek çok sokak ve cadde var. İstanbul’dakilerin bir tanesi ve tabii ki en önemlisi Beykoz’da.
Beykoz daha fazla Orhan Veli kitabı istiyor

Diğerleri Büyükçekmece’de, Kartal’da, Ümraniye’de, Avcılar’da ve Bahçelievler’de. Bunların dışında Tekirdağ’da, Elazığ’da, Mersin’de de Orhan Veli isimli sokak ve caddeler bulunuyor. Tabii ki Beykoz’daki Orhan Veli Sokağı bunların en önemlisi çünkü Orhan Veli Kanık, 13 Nisan 1914 tarihinde Beykoz'a bağlı Yalıköyü'nde bulunan İshak Ağa Yokuşu'ndaki Çayır Sokağında, 9 numaralı konakta dünyaya geldi. Yani demek ki Beykoz’un dünyaya armağan ettiği Orhan Veli’nin adı her yerde bir övünç nedeni. Bu da demek ki Beykoz Orhan Veli’ye daha fazla sahip çıkmalı.

- Daha fazla Orhan Veli

Hal böyle iken D&R mağazalarına giriyoruz ve kaç tane Orhan Veli eseri (yani kitabı, plağı, filmi) var diye bakıyoruz.

1) Kendi kitapları:

Garip - Orhan Veli - Yapı Kredi Yayınları

Yalnız Seni Arıyorum - Orhan Veli - Yapı Kredi Yayınları

Sakın Şaşırma - Orhan Veli - Yapı Kredi Yayınları

Sevdaya mı Tutuldum - Orhan Veli - Yapı Kredi Yayınları

La Fontaine'in Masalları - Orhan Veli - Yapı Kredi Yayınları

Nasrettin Hoca Hikayeleri - Orhan Veli - Yapı Kredi Yayınları

Hoşgör Köftecisi - Orhan Veli - Yapı Kredi Yayınları

Şevket Rado'ya Mektuplar - Orhan Veli - Yapı Kredi Yayınları

Beni Bu Güzel Havalar Mahvetti - Orhan Veli - Yapı Kredi Yayınları

Bütün Şiirleri - Orhan Veli - Yapı Kredi Yayınları

Çeviri Şiirleri - Orhan Veli - Adam Yayınları

2) Hakkında yazılan kitaplar:

Belgelerle Orhan Veli - Mustafa Tatcı - H Yayınları

Bir Garip Orhan Veli - Murathan Mungan - Metis Yayıncılık

Orhan Veli Kanık ve Garipçiler - Yusuf Yıldırım - Toker Yayınları

Bir Roman Kahramanı Orhan Veli - Murat Yalçın - Yapı Kredi Yayınları

111 Poems by Orhan Veli Kanık - Talat Sait Halman - Multilingual

Küçük Orhan Veli ve Eski Ağaç - A. Fatih Aktaş - Tefrika Yayınları

Bella, Orhan Veli'nin Karşılıksız Aşkı - Burak Akyüz – Nokta Kitap

Orhan Veli Yaşamı, Kişiliği, Sanatı, Eserleri - Asım Bezirci - Evrensel Basım Yayın

3) Müzik - Plak:

Bir Garip Orhan Veli - Müşfik Kenter - Esen Müzik

- İstanbul’un her yeri Orhan Veli kokar

Yukarıdaki listeye baktığımızda yarısının kendisi tarafından yazıldığını gördüğümüz; bir bölümü de onun sanatını ve şiirlerini yorumlayan toplamda 20 kadar eser çıkıyor. Kitap sayısı 19; müzik eseri 1 adet, film ise sıfır adet. Bu çok az. Beykoz’lu Orhan Veli, Galata Köprüsü’nda dikilir ve şiir yazar. Kapalıçarşı’da buram buram İstanbul’u koklar. Cıvıl cıvıl Mahmutpaşa’dan tarifsiz keyifler alır. Sandıkburnu’nda yosun kokusu ve bir tabak karides mutluluk demektir. Bundan başka Alemdar, Eyüp, Beyoğlu, Fulya, Boğaziçi, Bebek, Rumeli Hisarı, Üsküdar, Çamlıca ve Göksu, Orhan Veli’nin izlerini sürebildiğimiz İstanbul mahalleleridir. Orhan Veli belki de İstanbul’u İstanbul yapan en önemli yapı taşlarından biridir. Ama onun hakkında daha fazla eser olması lazım değil mi?

Sokakta Beykoz’lularla konuşuyoruz ve konu Orhan Veli’den açıldığında onların da haklı serzenişlerine kulak kabartıyoruz. Çünkü biz daha fazla Orhan Veli eseri istiyoruz.

- Çünkü o bir Beykozludur

Orhan Veli’nin hemşehrileri olarak bizler, bugün artık kitap mağazalarında,  www.hepsiburada.com  veya www.gittigidiyor.com sitelerinde daha fazla Orhan Veli kitabı müziği ve filmi görmek istiyoruz. Yetinmiyoruz, www.indirimkodu.com sitesinde bu eserlerle ilgili indirim kodları görmek istiyoruz. Bunların televizyonda radyoda gazetelerde reklamlarının yayınlanmasını istiyoruz. Sosyal medyanın Orhan Veli ile dolup taşması hiç de fazla olmaz. Üç sene önce 100’üncü doğum gününü kutladığımız Orhan Veli’nin üç sene sonra 70’ıncı ölüm yıldönümü. 1914’te doğmasına ve 1950’de aramızdan ayrılmasına rağmen, 36 yıllık kısacık ömrüne koca İstanbul’u sığdıran Orhan Veli Kanık hakkında daha fazla sanatçı araştırmalar yapsın; kitaplar müzikler yazsın; filmler, kısa filmler, belgeseller çekilsin istiyoruz.

Mikrofonu kime tutsak aynı şeyi söylüyor. Halk olarak Orhan Veli’li bir film ile Türkiye’nin, En İyi Yabancı Film Oscarı’nı kazanabileceğine inanıyoruz. Bunlar abartılı istekler değil; Beykoz’un daha fazla tanınması; Beykozlu’nun Orhan Veli dendiğinde daha fazla gurur duyması için bir şart. İstanbul’un Orhan Veli ile daha fazla değer bulması için bir gereklilik. Çünkü Veli’nin Oğlu Orhan, sadece Boğaziçi'nin, sadece İstanbul’un, sadece Türkiye’nin değil; dünyanın en önemli sanat adamlarından biridir. Ama o, herşeyden önce bir Beykozludur.

Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz