Beykoz'da zaman 'öyle bir geçmiş' ki...

  • Güncelleme: 09.10.2014 00:11
  • Okunma: 7222 kez
  • Yorum: 0
Çamurlu yollar, akmayan sular, kronik haline gelmiş tapu sorunları… Öngörünüm, 2B’ler ve stresli, umutsuz bir bekleyiş… Kapanan fabrikalar, alternatifsiz sosyal yaşam, durağanlaşmış ölü bir semt…
Beykoz'da zaman 'öyle bir geçmiş' ki...

Tarihinin bilincinde ama geleceğinin soru işaretlerini ortadan kaldıracak ümidini kaybetmiş bir halk… Bir yandan mahalleye gelen su tankerlerinin yanında uzayıp giden kuyruklar, diğer yandan sıklıkla gelen trafik kazası haberleri… Bu sırada 1. Lig’e çıkan basketbol takımı ve 2. Lig’e kadar yükselmiş futbol takımıyla teselli olabilme çabaları… Her kafadan çıkan 10 ses ve telaşlı bekleyişler… Adına Boğaz’ın İncisi denilen ancak bir kentten çok köy gibi duran doğa harikası Beykoz…

Dost Beykoz Gazetesi, ilçenin geçmişini sayfalarından tutarak, bugünün 2014 yılına getiriyor. Gazeteniz Dost Beykoz, yalnızca ilçede değil, ülkede de bir ilki gerçekleştiriyor. Gece gündüz demeden yaptığı çalışmaları, emekleri ve biriktirdiği haberleri, Beykoz Halkı’nın gözü önünde sergiliyor… 

Yaklaşık 12 yıldır Beykoz'da düzenli olarak basılan ve yayımlanan, anında habercilikle ilçe halkına gece gündüz haber ulaştıran Dost Beykoz Gazetesi, arşivini okuyucularına açıyor. Dost Beykoz Haber Müdürü Ferdi Güngör'ün 'özel' çalışması, geçmiş yılların 'Eylül' ayı haberlerini, bugünün Beykozlularıyla buluşturuyor. Tam 9 yıl öncesinin manşetlerini, iç sayfa haberlerini derleyen Dost Beykoz ekibi, yalnız ilçe değil ülke çapında da 'bir ilki' gerçekleştiriyor. Gelecek her ayda, bundan önceki 9 yılın aynı aya ait haberleri ilçe halkına yeniden hatırlatılıyor.

“Dost Beykoz, zengin bir içeriğe sahip”

Titiz bir çalışmanın ardından Eylül ayı dosyasını bitiren ve Ekim ayı sayısını da kısa bir süre sonra ilçe halkına ulaştırmak için çalışan Dost Beykoz Haber Müdürü Ferdi Güngör, şunları söylüyor:

"Dost Beykoz'un 12 yıllık tarihi çok ama çok zengin bir içeriğe sahip. Özellikle akademik çalışmalar içerisinde olanlar, arşiv kültürünün ne kıymetli bir iş olduğunu bilirler. Dost Beykoz Başyazarı ve aynı zamanda İmtiyaz Sahibi Kader Gür, gazetenin arşivini çok ama çok iyi bir şekilde korumuş. Özellikle 2005 yılı itibariyle gazetenin tüm sayfalarının 'yıllık' olarak basılması ve düzenlenmesi son derece akıllıca bir iş. Pek çok kez gazetenin arşivinde bu haberlere dalıp giderken bulurdum kendimi... Bugün ilçe kamuoyuna malolmuş pek çok ismin o günlerdeki fikir yansımasını görürdüm. Sonra şunu düşündüm: Ben bu kişileri 'yeni' tanıyorken, yıllarca bu isimlerle birlikte olmuş olan insanlar vardı.

 “Beykoz Halkı, geçmişinden ilham alacak!”

Beykoz halkı, geçmişini unutmazdı ve unutmamalıydı. Bugünlere gelirken verilen emekler yeniden hatırlanmalı, geçmişte iz bırakıp bugün yaşamda olmayanlar varsa da saygıyla anılmalıydı. Beykoz halkı geçmişiyle kucaklaşmalıydı. Güç sahibi insanlar, bir zamanlar yaptıkları hatalar varsa bunları bugün için gözden geçirmeli ve eğer tersine, iyi bir iş yaptılarsa da bunun vefasını bugün yeniden görmeliydi. Örneğin, 2005 yılı Eylül ayına ait Dost Beykoz'da bir zamanlar 'Beykoz artık 1. Lig'de...' manşetleri süslemekteydi. Yeniden Basketbol 1. Ligi'ne çıkmak, yeniden futbolda yukarılara tırmanmak için ilçe halkına böylesi ilhamlar gerekliydi. Yine 9 yıl öncesinin Eylül ayında, ÖSS 1.'sinin Beykoz'dan çıktığı haberi gazetenin sürmanşetinde görünmekteydi. 2020'li 2030'lı yıllarda ilçede aynı başarı duygularını paylaşabilmek adına geçmişten ilham almak çok ama çok önemliydi.

Bu duygularla ve heyecanla ekibimizle birlikte Dost Beykoz arşivlerini karıştırdık ve sizler için derlediğimiz haberleri de alt alta sıraladık. Bundan sonra Dost Beykoz'da her ay, geçmişteki 9 yılda basılmış ve aynı aya ait haberleri de keyifle okuyabileceksiniz. Haberlerin arasında dolaşırken kâh duygulanacak, kâh düşünecek, kâh sevineceksiniz."   

...ÇOK YAKINDA...

Haber Merkezi

Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz