Beykoz'da Z Kuşağı

  • 29.01.2021 17:39
  • Okunma: 4078 kez

Erdal ÖZTÜRK


Z Kuşağı değişimin öncüsü olabilecek mi?

2001-2012 yılları arasını kapsayan ve milenyum çocukları da denilen gençlik tüm dünyada olduğu gibi ülkemizin gündeminde de yerini alıyor.

Ülkemin genelinden nokta atışıyla Beykoz'a gelmek istiyorum. Zaten Beykoz'un çekirdeği her zaman ülkemin aynası olmuştur. Beykoz'da Z kuşağını anlamak yetmiyor. Anlatmak ise hiç yetmez. Z kuşağının içine girmek gerekiyor. Rahmetli Yücel Çelikbilek'e, aralarında benimde olduğum danışmanları bir toplantıda Beykoz ile ilgili değerlendirmelerini sunuyordu. Konunun önemli bir bölümünü gençler teşkil ediyordu. Bugün Z kuşağı dediğimiz gençliği tabiri caizse masaya yatırmıştık.

Gençlerin Beykoz'da uğrak yeri olacak bir mekân yoktu. Oysa onlarca mekân olması gerekiyordu. Beykoz'un Z kuşağı Kadıköy, Ortaköy gibi yerlere gidiyordu. Böylece Beykoz ile alakası ilgisi olmayan bir Z kuşağı oluşmuştu. Beykoz'da zaman geçirenlerin de çoğu evde yâda karanlık köşelerin ve bitirimhanelerin arka sokaklarında oluyordu. Çelikbilek bu düşünceler ışığında Soğuksu Gençlik Merkezi Projesini olgunlaştırdı. Hayata geçirmek istedi. Ömrü vefa etmedi. Lakin ismi binaya vefa olarak verildi.

Bütün siyasi partiler Z kuşağının peşinde. Oysa Z kuşağının umurunda değil hiç bir siyasi parti. AK Parti'nin oyu azalıyor. CHP'nin oyu artmıyor. Önceden baba evladı yönlendirirdi, yâda çocuklar babayı örnek alırdı. Ona göre oy verirdi. Şimdi tam tersi Z kuşağı öyle bir ters yapacak ki, anne ve babaların çoğu Z kuşağı çocuklarını dinleyecek ve ona göre oy kullanacak.

Şimdi ben buradan soruyorum. AK Parti Beykoz İlçe Başkanı M. Hanefi Dilmaç, yeni yaptığınız binlerce üyenin kaç tanesi Z kuşağından? CHP Beykoz İlçe Başkanı Aydın Düzgün, gelen üyelerin kaç tanesi Z kuşağından. Bu sayılar hem kamuoyu bizlere hem partilerin genel merkezlerine katkı sunacaktır.    

Bunu niye soruyorum. Z kuşağının henüz partisi yok. Onun için Cumhurbaşkanımız, 'yapılan hizmetleri Z kuşağına anlatmamız gerekiyor' diyor. Onun için Ana Muhalefet Başkanı, 'Z kuşağı değişimi gerçekleştirecek' diyor.

Z kuşağı da diyor ki, '6 yaşındaydık, Sosyal Güvenlik Kurumu'nun mahvedilişini dinledik. Şimdi 20'li yaşlardayız yine aynı şeyleri dinliyoruz. 6 yaşındaydık, Cumhuriyet demokrasi gidecek, şeriat gelecek, laiklik gidecek, ezanlar susacak, bayraklar inecek' 20'li yaşlara geldik yine aynı feryatlar. Ne Cumhuriyet, demokrasi, laiklik gitti, ne de ezan sustu şeriat geldi. Yani demem o ki, değişimin garantisi yok. Değişim olsa da bu CHP ile olacak anlamını taşımıyor. Çok değil 2002 Genel Seçimleri'nde ne oldu hatırlayalım. Mecliste bulunan iktidar ve muhalefet partilerinin tamamı barajın altında kaldı. Yeni kurulan ve ilk kez seçime giren AK Parti tek başına iktidar oldu. Meclisin dışında olan CHP Ana Muhalefet Partisi olmuştu.

Beykoz'da 2004 Yerel Seçimleri'nde de aynısı olmuştu. Belediye Meclisi ilk kez AK Parti ve CHP'den teşekkül etmişti. Bütün partiler Beykoz'da gençlik kollarını bir gözden geçirsinler. Z kuşağı ne âlemde?  Ben biliyorum, belki sizlerde biliyorsunuz. Eskiden gençlerin cebine biraz harçlık, bazen bir akşam yemeği ile bu işler oluyordu. Şimdi durum değişti. İstediğin kadar anlat, istediğin kadar yedir, içir fayda etmiyor. Z kuşağını yanına alabilmek için Z kuşağını anlamak ve hissetmek gerekiyor. Bu şeklen ve bedenen değil, beyin ile olmalıdır. Ama kuşak farkı var. Anne ve babaların çoğu çocuklarını partilerine üye yaptıramadılar. Dededen, babadan aynı partiliyiz devri kapanmıştır. Büyük davanın neferleri İBB ile el değiştirdiğinde istifaların havada uçuştuğunu gördük. Z kuşağı sandığa belki de hiç gitmez. Ama ben gideceklerini düşünüyorum. Z kuşağı vurdumduymaz bir kuşak değil, ağabeyleri gibi marka gençliği hiç değil. Sandığa gidecekler ve ters yapacaklar. Hem de çok fena.

Beykoz'un yerel siyasetçileri ne yapmalı?

Kadroların çoğu tep tip planyadan çıkmış gibi olunca ne yapılabilir ki? Çok uç örnek olacak ama ayrık ot olanlar Z kuşağına daha yakın olacaklar. Bana öyle geliyor. Önceden çok kullanılan bir cümle vardı. Büyükle büyük olan, çocukla çocuk olan. Her şeye rağmen pozitif kalabilen, asla yalan konuşulmamalıdır. Yalanı fark edilen kişinin Z kuşağında asla yeri olamayacaktır.

AK Parti Beykoz'un Z kuşağını Beykoz'da tutmalıdır. Tutamazsa, Beykoz'un dışındaki mekân ortamlarında oluşan sinerji asla AK Parti'ye yansımayacaktır.

CHP Z kuşağının Beykoz'da farkında mı? Z kuşağının memnuniyetsizliğini memnuniyete çevirebilme formüllerini ortaya koymalıdır.

Büyükşehir imkânlarından Beykoz yararlanamıyor.  CHP her zaman olduğu gibi her şey kendiliğinden oluşsun rahatlığını ve kolaycılığını yaşamasın. Armut piş, ağzıma düş. Aynı hatayı yaparsa CHP üçüncü ya da dördüncü parti bile olabilir. Benden söylemesi.

Son olarak Z kuşağına en yakın spor kulüplerini görüyorum. Birde öğretmenlerimizi. Gerçek anlamda eğitimcileri kastediyorum. Önemli görevler üstleniyorlar. Öğretmenler ve spor hocaları Z kuşağına yakın isimlerdir.    

Anahtar Kelimeler: Z Kuşağı, Beykoz

Yazarın Yazıları