Beykoz’da yurda haciz geldi, kız öğrenciler sokakta kaldı

  • 0
  • 4541
Beykoz’da yurda haciz geldi, kız öğrenciler sokakta kaldı
Beykoz’da yurda haciz geldi, kız öğrenciler sokakta kaldı
Beykoz’da yurda haciz geldi, kız öğrenciler sokakta kaldı
Beykoz’da yurda haciz geldi, kız öğrenciler sokakta kaldı

Beykoz Paşabahçe’de vakıflardan kiralanarak öğrenci yurdu olarak kullanılan bina haciz kararıyla boşatıldı.

Butik bir yurt tarzında kullanılan binada kalan öğrenciler dönem ortasında apar topar eşyalarını toplamak zorunda kaldı. Öğrenciler yaşadıkları talihsizliğe isyan ederek, “İstanbul’a okumaya geldik ancak okuyamıyoruz” ifadelerine yer verdi.

Beykoz’da Paşabahçe Bahçeli Kahve Kız Öğrenci Yurdu’na haciz geldi. GELDUR Turizm İnşaat Sanayi ve Ticaret AŞ’nin işlettiği yurda, borçları nedeniyle 10 Ekim’de icra memurları geldi. İcra memurları yurttaki eşyaların bir kısmını götürürken yurdun tamamen boşaltılması için yetkililere dört gün süre verdi.

Verilen süre dün doldu. Eşyalarını toplayan öğrencileri barınma sorunları nedeniyle ciddi mağduriyet yaşarken, konu Beykoz’da tartışma konusu oldu.

öğrenciler eğitim hayatlarının olumsuz etkilendiğini ve Beykoz’daki yüksek kiralar nedeniyle ev bulamadıklarını söylediler.

Beykoz’da 1+1 ev için 8 bin TL kira

Binaya haciz gelmesiyle mağdur olan öğrencilerden Ada Kara, “Şu anda dönem ortası, herkes yerine yerleşti. Ben buraya bu yıl geldim. Benim İstanbul’da yanında kalabileceğim bir yakınım yok. Tek başıma ne yapacağım? 1+1 eve arkadaşımla birlikte 8 bin TL veriyorum. Maddi olarak ailelerimiz de zorlanmaya başladı” ifadelerine yer verdi.

Bir haftadır okula gidemediğini söyleyen başka bir öğrenci de, “yakında sınavlarım başlayacak. Nerede kaldığımız kimsenin umurunda değil. Eğitim hayatım etkilendi. Herşeyi toplayıp memleketime dönmeyi düşünüyorum” dedi.

Öte yandan, Temmuz ayında icra memurlarının sayım yapmak ve eşyaları listelemek amacıyla binaya geldiği ve öğrencilere borcun ödendiğinin söylendiği ifade edildi.

Yaşanan olay nedeniyle bazı öğrencilerin sınavlarına giremediği ve hacizlik olmasına rağmen sene başında yetkisiz imzalarla yurda öğrenci kabulü yapıldığı iddia edildi.

İstanbul Varlık Yönetim Şirketi’nin, söz konusu vakıf kiracılarının borçlarını ödemedikleri için haciz işlemi yaptığı öğrenildi.

Haber Merkezi

 

Beykoz'un merak ettikleri
Önceki Beykoz'un merak ettikleri
BEDES deprem bölgesinde umutlara nefes veriyor
Sonraki BEDES deprem bölgesinde umutlara nefes veriyor