Kültür

Beykoz’da Yöresel Geceler 4 Haziran'a kadar sürecek

Beykoz’da Yöresel Geceler 4 Haziran'a kadar sürecek
29.02.2016 21:12
| | |
4739

Beykoz Belediyesi tarafından düzenlenen 'Yöresel Geceler' vatandaşların yoğun ilgisiyle durmaksızın devam ediyor.

Beykoz Belediyesi tarafından düzenlenen 'Yöresel Geceler' vatandaşların yoğun ilgisiyle durmaksızın devam ediyor.

Beykoz Belediyesi tarafından organize edilen ve Mavi Karadeniz televizyonu tarafından 'Canlı' olarak ekranlara gelen "Anadolu’nun farklı renkleri Beykoz'da buluşuyor" sloganlı geceler tüm hızıyla sürüyor. Sinop İli ve İlçeleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği'nin 6 Şubat akşamı gerçekleştirdiği programla başlayan Yöresel Geceler, 4 Haziran akşamı Ardahanlılar Derneği'nin düzenleyeceği geceyle son bulacak ve tüm programlar Cumartesi günleri saat 19.00'da başlayacak. Prof. Dr. Necmettin Erbakan Kültür Merkezi'nde gerçekleştirilecek ve toplamda 18 derneğin kendi kültürlerini Beykozlulara sunacağı Yöresel Geceler, önümüzdeki yıllarda da farklı projelerle ilçe halkıyla buluşmaya devam edecek.

Dost Beykoz, Rize'den Artvin'e... Çankırı'dan Kastamonulular Dayanışma Derneği'ne kadar pek çok derneğin gerçekleştireceği Yöresel Geceleri ve takvimini sizler için araştırdı.

İşte o program...

Gümüşhaneliler Derneği

5 Mart 2016 Cumartesi Saat: 19.00

Başkanlığını Şinasi Ata'nın yaptığı Gümüşhaneliler Derneği, Mart ayının ilk haftasonunda Beykozlularla birlikte olacak. Doğu Karadeniz Bölgesi'nde yer alan Gümüşhane, toplamda 6 bin 575 kilometrekarelik bir alana sahip. Nüfusu neredeyse Beykoz nüfusunun yarısı kadar: 146 bin 353 kişi... Gümüşhane, Roma İmparatoru Jül Sezar'ın 'Veni-vidi-vici (Geldim-gördüm-yendim)' sözlerini söylediği yer olarak da bilinir. Gümüşhane’ye özgü yöresel ürünlerin başında pestil ve köme gelir.

Trabzonlular Derneği

12 Mart 2016 Cumartesi Saat 19.00

Geçtiğimiz günlerde Dost Beykoz'a özel demeç veren ve bir röportajı yayımlanan Prof. Dr. İsmail Yüksek'in Başkanlığını yaptığı Trabzonlular Derneği, Mart ayının ikinci haftasında vitrine çıkacak. Türkiye'nin en kalabalık 29. kenti olan Trabzon, yaklaşık olarak 800 bin kişiden oluşan bir nüfusa sahip. Büyükşehir statüsündeki Trabzon, Anadolu'da "Şehzadeler Şehri" olarak anılıyor ve Karadeniz Bölgesi'nde Samsun'un ardından ikinci büyük şehri olarak kabul ediliyor. Trabzon'a özgü olan yöresel mutfakta ise mısır unu, karalâhana, kabak tatlısı ve kabak pilavı, hamsili ekmek, kaygana, fasulye turşu kavurması ve mısır çorbası başta geliyor.

Sivas Derneği

19 Mart 2016 Cumartesi Saat 19.00

Henüz iki hafta önce göreve gelen Hamza Sağlam'ın Başkanlığını yaptığı Sivaslılar Derneği, Mart ayı ortasında Beykozlulara kültürlerini tanıtma fırsatı bulacak. İçanadolu Bölgesi'nde yer alan Sivas ili toplam 28 bin 500 kilometrelik bir alana sahip. Yine toplamda 620 bini aşkın vatandaşın ikamet ettiği Sivas, Türkiye'de Konya'nın ardından en çok Selçuklu eserinin bulunduğu il olarak bilinir. Sivas'ta ayrıca Hafik Gölü, Dipsiz Göl ve Tekeli Dağı gibi doğa harikalarına rastgelmek mümkün...

Çankırı Derneği

26 Mart 2016 Cumartesi Saat 19.00

Başkanlığını Bilal Karabacak'ın yaptığı Beykoz Çankırılılar Derneği, ilçedeki en aktif derneklerden birisi... Özellikle Çankırı ile birlikte anılan tuzdan bir dinlenme odasının bulunduğu dernek, yalnızca Beykozluların değil çevre ilçe ve hatta ilden gelenlerin de uğrak yeri... Öte yandan Çankırı, tıpkı Sivas gibi İçanadolu Bölgesi'nde yer alıyor. Yüzölçümü 7 bin kilometrenin üzerinde olan Çankırı'da 180 binin üzerinde vatandaş yaşıyor. Yaren Geceleri ile tanınan ve Beykoz'da da büyük ilgi gören Çankırılılar, orta oyunlarıyla övünürken, tuz mağaralarıyla ve taş mescitleriyle övünüyor.

Kastamonulular Dayanışma Derneği

2 Nisan 2016 Cumartesi Saat: 19.00

Kas-Der Beykoz Şubesi olarak bilinen ve Başkanlığını Süleyman Çalık'ın yaptığı Kastamonulular, Beykoz'daki en kalabalık nüfus olarak dikkat çekiyor. Çankırı ile de sınırı bulunan Kastamonu ilinde ise 150 binin de altında bir nüfus var. Toplamda 137 bin 391 vatandaşın yaşadığı Kastamonu'nun tarihi ise Milattan Önce 50'li yıllara kadar uzanıyor. İşadamı Cem Boyner'den Sanatçı Cihan Ünal'a ve siyasetçi Bülent Ecevit'e kadar çok sayıda ünlünün ise Kastamonulu olduğu biliniyor.

Artvin Derneği

9 Nisan 2016 Cumartesi Saat: 19.00

Başkanlığını Mehmet Uzun'un yürüttüğü Beykoz Artvinliler Derneği, ilçedeki en genç yönetim kuruluna sahip olması bakımından dikkat çekiyor. Özellikle halkoyunlarında ilçeye büyük katkılar sağlayan Dernek, Anneler Günü gibi özel günlerde de Beykozlulara kültürlerini tanıtma fırsatını buluyor. Geçtiğimiz ay Dost Beykoz'un giderek yerinde görüntülediği ve haber yaptığı Artvin, geçen yaz ayında sel felaketine maruz kalmış bir il... Öte yandan Cerattepe'de çıkarılacak madene yönelik halk tepkisi bakımından da Artvin, ülkenin son günlerde gündeminde yer alıyor. Toplamda 7 bin 500 metrekarelik bir alana sahip olan Artvin'de yalnızca 34 bin kişi yaşıyor. Ancak Artvin'in özellikle yaz aylarında, turizm dolayısıyla nüfusunun çok fazla arttığı biliniyor. Öte yandan Artvin’in en tanınmış İşadamlarından olan İsmet Acar, ailesiyle birlikte Beykoz’da yaşıyor.

Batum Havalisi

16 Nisan 2016 Cumartesi Saat 19.00

Başkanlığını Ali Kemal Kılıç'ın yaptığı Beykoz Batum Havalisi Derneği, Anavatanı Gürcistan olan vatandaşların yer aldığı renkli bir dernek olarak biliniyor. Geçtiğimiz yıllarda Gürcistan'dan gelen bir Bilim Heyeti'ni ağırlayan Beykoz Batum Havalisi Derneği, Türkiye'ye yerleştikten sonra harmanladıkları kültürlerini Beykozlulara Nisan ortalarında sunmak için sabırsızlanıyor.

Erzurumlular Derneği

23 Nisan 2016 Saat: 19.00

Başkanlığını Ziya İnik'in yaptığı dernek, kültürlerini Beykozlulara çok anlamlı bir günde tanıtma fırsatı bulacak. Aynı zamanda 23 Nisan Çocuk Bayramı'nın kutlanacağı günün akşamında Erzurumlular, kültürlerini Beykozluların beğenisine ve ilgisine sunacak. Doğu Anadolu Bölgesi'nin Malatya'dan sonra en büyük 2. ili olan Erzurum, 25 bin 355 kilometrekarelik bir yüzölçümüne sahip. Toplamda 762 bin 321 kişinin ikamet ettiği Erzurum, kültür ve sanat konularında zenginliğiyle tanınan bir şehir... Erzurum barlarını oynayan kişilere verilen 'Dadaş' lakabı günümüzde tüm Erzurumlular için kullanılırken, özellikle dadaşların 'şivelerini' korumaları, büyük dikkat çekmektedir.

Doğu Karadenizliler Derneği

30 Nisan 2016 Cumartesi Saat: 19.00

Aynı zamanda Beykoz Belediye Meclis Üyesi de olan Emin Yavuz'un Başkanlığını yürüttüğü Beykozlu Doğru Karadenizliler Derneği, güçlü ve zengin yönetim kurulu üyeleriyle dikkat çekiyor. Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek'in de üyesi olduğu ve zaman zaman Genel Kurul toplantılarına katıldığı Doğu Karadenizliler Derneği, horon ekibinin harikulade performanslarıyla övünüyor. Özellikle Yönetim Kurulu Üyelerinin ve eşlerinin büyük emek sarf ederek hazırladıkları lezzetli Karadeniz yemekleri, her yıl düzenli olarak Beykoz protokolü ve basınıyla paylaşılıyor.

Bayburt Derneği

7 Mayıs 2016 Cumartesi Saat: 19.00

Geçen dönem Belediye Başkan Yardımcılığı görevini üstlenen Metin Torun'un Başkanlığını yaptığı Bayburtlular, Mayıs ayının ilk haftasında Beykozlularla buluşuyorlar. Doğu Karadeniz’in illerinden birisi olan Bayburt, büyük çoğunluğunu Türkmenlerin (Çepnilerin) oluşturduğu bir il olarak biliniyor. Toplamda 3 bin 652 kilometrekarelik yüzölçüme sahip Bayburt'ta 80 bin 607 vatandaşımız ikamet ediyor. Tarihi yerleşkeleri arasında Bayburt Kalesi, Dede Korkut Türbesi bulunan Bayburt, ayrıca ünlü Sırakaya Şelaleleri, Aydıntepe Yeraltı Şehri Bent Hamamı ve mağaralarıyla tanınıyor.

Rize Derneği

14 Mayıs 2016 Cumartesi Saat: 19.00

Başkanlığını BEYTAŞ eski Müdürü Haydar Çelik'in yaptığı Beykoz Rizeliler Derneği, Çayeli'yle İkizderesi'yle Güneysuyu'yla ve Kalkandere'siyle kültürünü ilçede yaşatmaya çalışıyor. Rize, toplamda 3 bin 920 kilometrekarelik alanda 141 bin 250 kişinin yaşadığı bir il... Tarihi, MÖ 760'lı yıllarda bölgeyi ele geçiren Urartulara kadar uzanan Rize, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın memleketi olarak tanınıyor.

Giresun Derneği

22 Mayıs 2016 Cumartesi Saat: 19.00

Eski Başkanı Hasan Karakaya'nın geçtiğimiz günlerde Dost Beykoz'da yazmaya başladığı Beykoz Giresunlular Derneği, Mayıs ayı sonlarına doğru Beykozlularla buluşuyor. Osmanlı Tahrir Defterlerinde Vilayet-i Çepni olarak geçen Giresun halkının çoğunluğunu da Çepniler oluşturuyor. Toplamda 6 bin 934 kilometrekarelik yüzölçümde yaklaşık 430 bin vatandaşın yaşadığı Giresun, Aksu ve Batlama vadileri arasında denize doğru uzanan bir yarımada üzerinde kurulması bakımından dikkat çekiyor.

Ordu Derneği

28 Mayıs 2016 Cumartesi Saat: 19.00

Başkanlığını Özkan Ayduğan'ın üstlendiği Beykozlu Ordulular Derneği, Mayıs ayının sonunda ilçe halkıyla buluşuyor. Toplam 728 bin 949 kişilik nüfusuyla Türkiye'nin en kalabalık 30. şehri olan Ordu, 5 bin 952 metrekarelik bir yüzölüçüme sahip... Osmanlı döneminde 1920 yılına kadar Trabzon'a bağlı olan ve daha sonra il statüsüne kavuşan Ordu, özellikle kültür ve sanat konusunda önemli bir ivme yakalamış durumda... Türkmen - Çepni kültürünün burada da hâkim ve toplamda 33 ürünü için tescil başvurusunda bulunulduğu biliniyor. Bu ürünler arasında Kabataş Helvası, Ordu Fırın Fasulyesi, Sakarca Kavurması, Kokulu Üzüm Şerbeti ve Dut Pekmezi bulunuyor.

Ardahan Derneği

4 Haziran 2016 Cumartesi Saat 19.00

Başkanlığını Yusuf Şit'in yaptığı Beykoz Ardahanlılar Derneği, Yöre Geceleri'nde son kez sahne alacak dernek olarak dikkat çekiyor. Doğu Anadolu Bölgesi'nde yer alan Ardahan, 1992 yılında Türkiye'nin 75. ili olmasıyla önem kazanıyor. Toplamda 19 bin 75 olan nüfusuyla Türkiye'nin en küçük il merkezi olan Ardahan'ın tarihi de oldukça eskilere, MÖ 680'li yıllarda bölgeye hâkim olan İskitlere kadar uzanıyor.

Haber Merkezi

Anahtar Kelimeler: Beykoz Yöre Geceleri, Beykoz Belediyesi, Gümüşhane, Trabzon, Sivas, Çankırı, Kastamonu, Artvin, Batum, Erzurum, Doğu Karadeniz, Batum, Rize, Giresun, Ordu, Ardahan, Yöre geceleri

reklam
0 Yorum

Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı

Yorum yaz

DOST BEYKOZ

"Beykoz'un Hür Gazetesi"