Beykoz'da yıllar sonra işçi direnişi başladı

  • Güncelleme: 12.03.2020 11:50
  • Okunma: 11767 kez
  • Yorum: 2
Paşabahçe Şişe Cam Sanayi Mersin Fabrikası'nda çalışırken, gerekçesiz bir şekilde işten çıkarılan işçiler Beykoz'da açlık grevi başlattı.
Beykoz'da yıllar sonra işçi direnişi başladı

Paşabahçe Şişe Cam Sanayi Mersin Fabrikası'nda çalışırken, gerekçesiz bir şekilde işten çıkarılan işçiler Beykoz'da açlık grevi başlattı.

İşçi kenti Beykoz yıllar sonra yeni bir direnişle tanıştı....

50 gündür eylem yapan Şişe Cam İşçileri seslerini duyuramayınca Kristal İş Sendikası'nın Genel Merkezi'nin bulunduğu Beykoz Paşabahçe de direniş başlatmaya karar verdi.

İşten çıkarılan 32 işçiden 13'u Kristal İş Sendikası Genel Merkezi'nde açlık grevi başlattı. Beş gündür Beykoz'da açlık grevini sürdüren işçileri ziyaret eden CHP Beykoz İlçe Başkanı Mahir Taştan ve meclis üyeleri direnişe destek verdi.

Temaslardan sonuç çıkmadı

Açlık grevine başlayan 13 işçinin sözcüsü olan Şişe Cam İşçisi İsmail Yılmaz, 50 gündür direnişte olduklarını ve bu süreçte işe geri alınmalarını sağlamak adına çeşitli temaslarda bulunduklarını söyledi.

Türk İş Genel Kurulu'nu, CHP Genel Merkezi'ni ziyaret ettiklerini ve Çalışma Bakanlığı müsteşarı ile de görüştüklerini ifade eden Yılmaz, süreci anlatan bazı basın açıklamaları da yapmış olmalarına rağmen bir sonuç alamadıklarını kaydetti.

Direniş Beykoz'a taşındı...

Ve eylemin 44. gününde Mersin'de açlık grevini başlattıklarını ve o zaman yapmış oldukları açıklama da direnişi İstanbul Beykoz'da bulunan Kristal İş Sendikası Genel Merkezi'ne taşıyacaklarını kamuoyuyla paylaştıklarını dile getiren İsmail Yılmaz, bir gurubun Mersin de direniş çadırında açlık grevine devam ettiğini, 6 işçinin ise Beykoz'da sendika Genel Merkez binasında açlık grevini sürdüreceğini dile getirdi. 

Amaçlarının, işten çıkarılan işçilerin tekrar Şişe Cam çatısı altında istihdam edilmesini sağlamak olduğunu sözlerine ekleyen İsmail Yılmaz, 50 gündür yapmış oldukları direnişe üyesi oldukları Kristal İş Sendikası'nın da iş verenle anlaşarak sahip çıkmadığını belirtti.

Sendika işçilere sahip çıkmıyor mu...

Beykoz Paşabahçe'de bulunan Sendika Genel Merkezi'ne gelmiş olmalarının da, sendika yönetimini göreve davet etmek amaçlı olduğunu ve nihai sonuç alınana kadar Genel Merkez binasını terk etmeyeceklerini söyleyen İsmail Yılmaz, "bu konuda kararlıyız. Açlık grevine de sonuç alınana kadar devam edeceğiz" dedi.

Emekliliğine sekiz yıl, on yıl hatta 20 yıl olan işçilerin işten çıkartıldığını söyleyen Yılmaz, işverenin İş Kanunu'nun 29. maddesine dayanarak kendilerini işten çıkardığını, fakat kanunda kendilerinin işten çıkarılma gerekçesine yer verilmediğini ifade eden Yılmaz, kendilerine emekliliğine 2-3 yıl kalan işçilerin sosyal hakları ödenerek rızaları olması durumunda işten çıkartılacağının söylendiğini dile getirdi...

Kristal İş Sendikası için kara leke olur

"Bizler Şişe Cam fabrikalarından emekli olmak istiyoruz. Bu bizim Anayasal hakkımızdır. Kristal İş Sendikası'nın da bunu sağlamak asli görevidir" şeklinde konuşan İsmail Yılmaz, "Genel Merkez Yöneticilerimizi de görevlerini yapmaya davet ediyor. Kristal İş Sendikası tarihine yakışır bir şekilde bize sahip çıkmalıdır" dedi.

"20 yıldır aidat ödediğimiz, eylemlerine katılarak destek verdiğimiz ve bayrağını taşıdığımız Kristal İş Sendikası'nın bu duyarsızlığını hazmedemiyoruz" diye konuşan Yılmaz, "eğer bu işçilerin iş geri dönüşleri sağlanamazsa bu Kristal İş Sendikası için kara bir lekedir" dedi.

Mahir Taştan sendika yöneticileriyle görüştü

CHP Beykoz İlçe Başkanı Mahir Taştan'da gelmiş olduğu Kristal İş Sendikası Genel Merkez binasında sendika yöneticileri ile bir görüşme yaptı. Görüşmesinin ardından işçilerin yanına çıkan Taştan, Beykoz'un yıllarca bu direnişlere ev sahipliği yaptığını söyledi.

Konuşmasında, CHP Beykoz İlçe Örgütü'nün direnişi desteklediğini ve işçilerin yanında olduklarını söyleyen Taştan, Geçmişte Kristal İş'in yaptığı direnişlere ev sahipliği yapan Beykoz'un, camilerin hoparlörlerinden, 'işçilere saldırıyorlar' denildiğinde, halkın; kazma küreklerini alarak yek vücut şekilde işçilerin yanında olduğunu söyledi.

"Beykoz'da işçilerimizin burnunun kanamaması için gereken ne varsa yapacağız" diyen Taştan, her türlü yardıma ve desteğe hazır olduklarını kaydetti.

Biz bir aileyiz, bizi kimse bölemez

"Biz bir aileyiz, bizi kimse bölemez" şeklindeki sloganlarla sözleri kesilen Mahir Taştan, CHP Genel Merkezi'nin de bu konuya yönelik görüşmeler yaptığını, eylemin işçi kenti Beykoz'da olması nedeniyle de kendilerini yakından ilgilendirdiğini dile getirdi.

Beykoz'da yalnız değilsiniz...

Mahir Taştan, Şişe Cam işçilerine, "Beykoz'da yalnız değildiniz. Beykoz halkı sizleri iyi tanıyor ve Beykoz halkı sizleri her zaman bağrına basar. Beykoz'a hoş geldiniz" dedi.

Açlıktan ölmeyiz, biz bu yoldan dönmeyiz...

İşçiler ise açıklamalar sırasında, "Açlıktan ölmeyiz, biz bu yoldan dönmeyiz" şeklinde slogan attı... Taştan'ın konuşması sırasında ise yanına gelen Kristal İş Sendikası Genel Eğitim Sekreteri İbrahim Öz ise, CHP Beykoz İlçe Başkanı Mahir Taştan'ın kendilerini ziyaret ettiğini ve konuyla ilgili bilgi aldığını açıkladı. Sendikacı Öz, Kristal İş Sendikası'nın bu konuya duyarsız olmadığını ve bu konunun pazartesi günü Sendika Yönetimince görüşüleceğini dile getirdi.

İşçiler sandalyelerin üstünde uyuyor

Öte yandan Kristal İş Sendikası'nın Paşabahçe deki Genel Merkezi'nde açlık gerive devam eden işçilerden birinin daha önce Paşabahçe Fabrikası'ndan Mersin'e gönderilenlerden biri olduğu, aralarında iki engellinin de bulunduğu işçiler geceyi sendika binasında sandalyelerin üstünde geçirdiği öğrenildi.

Haber Merkezi

Yorumlar (2 Yorum)

fatih (6 yıl önce)

hasan mısın nesin bu şişeciler sana o şişeri bi basarlar görürsün arge çalışmasını millet ekmeğinin peşinde boş yorum atma

Hasan Tas (6 yıl önce)

Gecin babam bu cam isini sise isini. Bu insanlar yillardir evde oturup tekrar sise veya cam yapma hayalini mi kurmuslar? Beykoz donup dolasip hala siseye takilip duruyor. Devir Beykoz'da yuksek teknoloji ve ARGE altyapisi olusturma devri. Yeni kopru ile daha da stratejik hale geldi. Savunma sanayii, biyomedikal ve benzeri konularda disayn merkezleri kurma zamani. Sise ile biryere varilmaz.

Yorum Yaz