Beykoz’da yıldızı parlayan spor

  • Güncelleme: 27.04.2016 10:55
  • Okunma: 7781 kez
  • Yorum: 3
Her geçen gün önemli gelişmelerin yaşandığı Beykoz’da tekvandonun yıldızı parlamaya başladı.
Beykoz’da yıldızı parlayan spor

Beykoz Spor Kulübü Tekvando Okulu, eğitim verdiği Çubuklu Atatürk Ortaokulu Spor Salonu’nda  çalışmalarına devam ediyor.

Dost Beykoz Spor Servisi olarak Tekvando eğitimi alan sporcuların antrenmanını izledik. Beykoz Spor Kulübü Uzakdoğu Sporları Sorumlusu ve Tekvando Antrenörü Yaşar Aydınoğlu ile Tekvando Okulunun çalışmalarını, Tekvando sporunu, verdikleri eğitimi ve hedeflerini konuştuk.

Hocam sizi tanıyabilir miyiz?

Adım Yaşar Aydınoğlu.

Beykoz Spor Kulübü Uzakdoğu Sporları Sorumlusuyum. Aynı zamanda Tekvando antrenörüyüm. 1995 yılından beri Halit Avcı hocamızla beraber Beykoz Spor Kulübü çatısı altında tekvando eğitimi veriyoruz. Kulübümüz tekvandoda her zaman söz sahibi olmuştur. Çok sayıda sporcu yetiştirdik. Dünya 3.sü olmuş. Önemli dereceler elde etmiş sporcular yetiştirdik. Çalışmalarımızı yeni yetenekleri ortaya çıkarmak için devam ettiriyoruz.

Kariyerinizden bahseder misiniz?

1980 yılından beri tekvando sporuna hizmet ediyorum. Bir çok şampiyonluklar yaşadım. En son 2012 yılında takım halinde İstanbul Şampiyonluğumuz var. Bende bireysel olarak şampiyon oldum. Tekvando sporuna hizmet etmeye devam ediyorum. Halen Beykoz Spor Kulübünde antrenör olarak bu sporun içerisinde bulunmaktayım.

Tekvando sporu hakkında bilgi verir misiniz?

Tekvando Kore Yarımadasında ortaya çıkmış bir spor dalı. Olimpik bir spor. Kore Yarımadasında 3 krallığın adından ismini almış. 1981 yılında Türkiye Tekvando Federasyonu kuruldu. 2000 olimpiyatlarından beri her olimpiyatta madalya almış bir branş. Olimpiyatlarda en fazla madalya aldığımız branşlardan birisi. Tekvandonun geleceği çok parlak. Olimpik bir branş olması en büyük avantajımız.

Okulunuzda kaç sporcu eğitim alıyor?

Okulumuzda şu anda 40 sporcu eğitim almakta. Bu sayı çok daha fazla olabilir. Okullar hayat olsun projesi kapsamında başladık. Yaklaşık 1 yıldır eğitim veriyoruz. Gençlerimizi  hem ruhen hem de bedenen terbiye ediyoruz. Gençlerimizi sokak kültüründen uzaklaştırıyoruz.

Eğitim ücretiniz ne kadar?

Eğitim ücretimiz 40 lira gibi sembolik bir ücret.  Bu ücretten okulumuza da bir miktar pay veriyoruz.

Eğitimleriniz hangi gün ve saatlerde bilgi verir misiniz?

Haftada Salı ve Cuma günleri saat 18.00-20.00 arasında eğitim veriyoruz. Eğer salonda  vakit bulabilirsek Cumartesi günlerinde de eğitim veriyoruz. Salon çok yoğun olarak kullanıldığı için Cumartesi günleri eğitimimiz salonun durumuna göre yapılmakta.

Eğitiminiz ne zamandan beri  devam ediyor?

Yaklaşık 1 yıldır eğitim veriyoruz. Okullar tatil olunca bizde bir süre ara veriyoruz. Yetişme sürecinde öğrencilere eğitim verdiğimiz için iki gün eğitim veriyoruz. Elit sporcu olmaları için en az 5 gün bu sporu yapmaları gerekiyor. Kabiliyeti olan sporcularımızı takip ediyoruz. Gelişimlerine göre turnuvalarda  yarıştırmayı hedefliyoruz.

Tekvando sporuna başlayacaklara tavsiyeleriniz nelerdir?

Tekvando sporunu yapmak gerçekten bir ayrıcalıktı. Tekvando bir savunma sporu. Tekvando sert bir spor değil.  Sporcu sağlığını korumayı hedef alan bir spordur.  Başımızı koruyacak kask, gövdemizi koruyacak yelek, parmaklarımızı korumak için eldiven, kollarımızı, ayaklarımızı korumak için koruyucular, kaval kemiğimizi korumak için ayaklık, kasık bölgemizi korumak için koruyucu, dişimizi korumak için dişlik kullanıyoruz. Sağlıktan ödün vermeden yapılan bir spor. Herkes gönül rahatlığıyla bu sporu öğrenebilir ve yapabilir. Herkese tavsiye ediyoruz.

Eğitim için herhangi bir yaş sınırınız var mı?

Herhangi bir yaş sınırımız yok. Ama  küçük yaşta başlanmasını tavsiye ediyoruz. 15 yaş bu spor için çok geç bir yaş. Bu yaşta bu spora başlayan bir sporcuyu belli bir yere getirmek kolay değil. Amacımız spor ahlakını ve uzak doğu felsefesini verebilmek. Çocuklarımızı kötü alışkanlıklarda korumaktır.

Ailelere tavsiyeniz nelerdir?

Aileler çocuklarını spora yönlendirsinler. Çocuklarıyla ilgilensinler. Beykoz’da yaklaşık 45.000 okul çağında çocuğumuz var. Bu ve bunun gibi 10 salonumuz var. Devletimizden Allah razı olsun. Spor salonları yapıp halkımızın kullanımına sunuyorlar. Ailelerimize diğer bir tavsiyemiz çocuklarının enerjilerini bilinçli olarak atmaları için spor kulüplerine başvursunlar. Bilinçli olarak spor yaptırsınlar. Sağlıklı bir nesil için bunlar çok önemli. Biz Beykoz Spor Kulübü Tekvando Okulu olarak Atatürk Ortaokulu müdürümüzün yardımıyla  böyle bir proje başlattık. Güzel bir eğitim veriyoruz.

Son olarak ekleyeceğiniz bir şey var mı?

Okulumuza tekvando öğrenmek ve bu sporu yapmak isteyen çocuklarımızı bekliyoruz.  Bu sporu yapmak isteyen herkes okulumuza ve bize başvurabilir. Bizler çalışmalarımıza devam ediyoruz. Yeni yetenekleri ortaya çıkarmak için yolumuza devam edeceğiz. Kapımız herkese açık. Gelsinler  tekvandonun keyfini  bizimle birlikte hem öğrensinler hem de yaşasınlar.

Spor Servisi / Ümit Yılmaz

Yorumlar (3 Yorum)

hande özel (3 yıl önce)

tekvando kursuna oğlumu ve arkadaşını yazdırmak istiyoruz. bu konuda bilgi ve yetkililere ulaşabileceğimiz bir telefon numarası rica ediyorum. Teşekkürler 0532-271 90-84 hande özel

mehtap (4 yıl önce)

Meraba ben kavacıkta oturuyorum oğlum 2008 doğumlu hiperaktıvıtesi var sizcede uygunsa spor için gotusmek isterim cunku birçok spor denemesi yaptık ama istemedi basketbool yuzme gibi ama istemiyor bir tel gonderirseniz sevinirim tesekurler.

Serkan (4 yıl önce)

Hocaya nasıl ulaşabiliriz tel no varmı?

Yorum Yaz