Beykoz'da yıkılan camiye dokunulamıyor

  • Güncelleme: 18.10.2017 19:36
  • Okunma: 8377 kez
  • Yorum: 0
Beykoz’un Anadolukavağı Mahallesi’nde fırtına nedeniyle yıkılan ağacın üzerine devrildiği Ali Reis Cami’si Beykoz’a özgü kanunların azizliğine uğradı
Beykoz'da yıkılan camiye dokunulamıyor

Eylül ayında şiddetli lodos nedeniyle Beykoz'un Anadolukavağı Mahallesi'nde bulunan Tarihi Midillili Ali Reis Camisi’nin restorasyonu için Mahalle Muhtarı Serdar Lüleburgaz ve vatandaşların girişimleri devam ediyor.

Konuyla ilgili Beykoz Belediyesi ve Vakıflar Genel Müdürlüğü İstanbul 2. Bölge Müdürlüğü ile sürekli iletişim halinde olduklarını belirten Muhtar Lüleburgaz, geçtiğimiz günlerde devrilen ağacın kaldırıldığını fakat camiinin tarihi bir cami olması nedeniyle her hangi bir müdahale de bulunamadıklarını belirtti.

-"Anıtlar Müdürlüğü hazırlayacak, vakıflar yapacak"

Konuyu Dsot Beykoz'a değerlendiren Anadolukavağı Mahallesi Muhtarı Serdar Lüleburgaz, "Devrilen ağaç kaldırıldı. Midillili Ali Reis Camisi bölgedeki tek camiydi ve ciddi anlamda maddi zarar gördü. Girişimlerimizin sonuçlarını almaya başladık. Restorasyon işini Vakıflar Genel Müdürlüğü İstanbul 2. Bölge Müdürlüğü üstlenecek. Fakat buradaki cami yaklaşık 400 yıllık olduğu için tarihi eser statüsü var. O nedenle caminin restorasyonu için planı Vakıflar Genel Müdürlüğü hazırlayacak fakat Anıtlar ve Müzeler Müdürlüğünün onayı ile yapım süreci bulacak. Projenin çizimi için bir ihale yapılacak, bu sürecin de üç ay kadar süreceği söylendi" dedi.

-"Beykoz Belediyesi'nden mescit istedik"

Sürecin hızlandırılmasıyla ilgili devlet büyüklerinin konuyla ilgilenmelerini istediklerini belirten Lüleburgaz, "Bölge halkımız gerçekten çok mağdur. İnsan sirkülasyonu hafta içi burada çok oluyor ve bizim tek camimizdi. İlk önce bir Kur'an Kursumuz vardı, orayı mescit olarak kullanmaya başladık. Sonra Vakıflar Genel Müdürlüğü İstanbul 2. Bölge Müdürlüğü ile görüşmelerimizin sonucunda sürecin uzayacağını anladık ve Beykoz Belediyesi'nden bizlere bir mescit yapmasını istedik" şeklinde konuştu.

Serdar Lüleburgaz, Beykoz Belediyesi'nin hasarlı caminin yan tarafında yapımına başladığı mescidin ise kısa sürede bitirileceğini söyledi.

Bölge esnaflarından Kemal Düşme'de bu konu hakkında yaptığı değerlendirmesinde, caminin hızlı bir şekilde yeniden eski haline kavuşturulmasını istediklerini fakat yetkili birimlerden alınan cevaplara göre caminin yeniden kullanıma açılmasının iki yıl süreceğini belirtti.

Haber Merkezi

Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz