Kültür

Beykoz'da yer yeşil, gök mavi renkteydi

Beykoz'da yer yeşil, gök mavi renkteydi
11.04.2015 16:35
| | |
31397

Foto galeri Video galeri

Beykozlu Rizeliler, 1000'i aşkın hemşerisini Çavuşbaşı Kasrı'nda bir araya getirdi.

Günlerdir devam eden soğuk ve yağışlı hava Beykoz'da bir gün olsun yerini güneşli ve güzel bir bahar sabahına bırakırken, Beykozlu Rizeliler ilçenin dört bir yanından Çabuşbaşı'na doğru hareket etti. Akşamüstü saatlerinde Çavuşbaşı Kasrı'nda konuklarını karşılamaya başlayan Beykozlu Rizeliler Derneği Başkanı Haydar Çelik, Yönetim Kurulu Üyeleri'yle birlikte uyumlu bir evsahipliği gerçekleştirdi. Rizeli AK Parti Milletvekili Metin Külünk'ün de davetli olduğu gecede, Beykoz'un dışından da konuklar ağırlandı. Horon ve Karadeniz müziğiyle renklenen gecede coşku, samimiyet ve güler yüz vardı.

Çavuşbaşı Kasrı'nda Beykozlu Rizeliler Derneği tarafından düzenlenen geceye, Beykoz Kaymakamı Süleyman Erdoğan, Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, AK Parti İlçe Başkanı Mustafa Gürkan, MHP Beykoz İlçe Başkanı Akif Taşdemir, Beykoz İlçe Emniyet Müdürü Kazım Bozbay, Beykoz İlçe Tapu Müdürü Tevfik Palabıyık, Kağıthane İlçe Emniyet Müdürü Ekrem Gülen, Silivri Rizeliler Dernek Başkanı Esma Tüfekçi Zorer, SP Beykoz İlçe Başkanı Şeref Kaçmaz, AK Parti 1. Bölge Milletvekili Adayı Adem Sefer, BBP 1. Bölge Adayları Kamil Mustafa Bağcılar ve Muammer Atmaca ve sayıları 1000'i aşan Beykozlu Rizeli katıldı. Gecenin ilerleyen saatlerinde AK Parti İstanbul Milletvekili Rizeli Metin Külünk de salona geldi ve kısa bir konuşma yaptı. Rizelilerin 3 Mayıs 2015 tarihinde Sinan Erdem Spor Salonu'nda 40 bin kişiyle bir araya gelecek olmasına dair bilgi veren Metin Külünk, "Sayın Belediye Başkanımız ve Ağabeyimiz Yücel Çelikbilek, 'Eğer 40 bin kişi o gün oraya gelirse, kütüğümü Rize'ye aldıracağım' dedi. Biz de 3 Mayıs günü 40 bin kişi Sinan Erdem'de toplanacak ve Başkanımızın kütüğünü Rize'ye aldıracağız" şeklinde konuştu.

‘Beykozlu Rizeliler Dernek gecesine, Dost Beykoz çıkarma yaptı’

Gecede Dost Beykoz'dan da çok sayıda isim yer aldı. Dost Beykoz'un yazarlarından Beykoz AK Parti Yönetim Kurulu Üyesi Büşra Şen, Asım Özdemir ve Dost Beykoz Genel Yayın Yönetmeni ve Beykoz AK Parti Yönetim Kurulu Üyesi Ömer Kasap da geceye katıldı. Dost Beykoz Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Sinan Kavrak, Beykozlu Rizeliler Dernek Başkan Yardımcısı olması dolayısıyla konukları girişte karşılarken, Dost Beykoz yazarlarından olan ünlü kalp cerrahı Dr. Mahmut Akyıldız da geceye ailesiyle birlikte katıldı. Dost Beykoz Editörü Muhammed Gencebay Gür de stant kuran Rizeli hemşerilerine yardımcı oldu.

Aynı zamanda akşam yemeğinin ikram edildiği gecede ilk olarak sahneye Beykozlu Rizeliler Dernek Başkanı Haydar Çelik çıktı. Tüm Dernek Kurucuları ve Yönetim Kurulu'nu sahneye davet eden Çelik, yoğun katılım nedeniyle konuklara teşekkür ederek, şunları aktardı:

Haydar Çelik: “Beykoz ve Rize arasında maneviyat köprüsü kurduk”

"Vazgeçilmez doğal güzelliklerle, bulutların yamaçlarında dans ettiği, yeşilin pek çok tonunun maviyle buluştuğu, zor hava şartlarına rağmen, sıcakkanlı ve dost canlısı insanların yetiştiği; insanların kanını kaynatan kemençe ve tulumun yer aldığı yağmurun kenti ve çayın başkenti Rize'nin cefakâr insanları... Sevgili Beykozlu Rizeliler... Sizleri saygı, sevgi ve muhabbetle selamlıyorum.

Sevgili hemşerilerim... Dostluklarımı geliştirmek, Anadolumuz’un ve doğduğumuz yerlerin maneviyatını, özünü gençler arasında yaygınlaştırmak, yaşatmak ve gelecek kuşaklara aktarmak, kültürümüze sahip çıkmak için Rize'yle Beykoz arasında bir maneviyat köprüsü inşa etmek için yola çıktık... Bir ağacı canlı tutan yaprakları, dalları ve meyveleridir. İnsanlar da ağaç gibi ailesi, çocukları, yakınları, dostları ve akrabalarıyla birlikte bir güç oluşturursa; toplumda varlık gösterebilir. İnsanlar eğer bundan mahrum olur da toplumdan koparsa, yapraksız, çiçeksiz, meyvesiz bir ağaç gibi kurumuş olur; verimsiz olur.

Sizden öncelikle isteğim şudur: Heyecanımıza heyecan katın. Derneğinize sahip çıkın. Bu iyi niyetli çabalarımıza önce üye olarak, sonra da madden, manen ve fikren destek olun."

Haydar Çelik'in ardından kürsüye Ümraniye Rizeliler Birliği Dernek Başkanı ve Rize Dernekler Federasyonu Başkanvekili Necmettin Birinci geldi. Haydar Çelik gibi katılımcılara ve organizasyonu yapan Beykozlu Rizeliler Derneği Yönetim Kurulu'na teşekkür eden Birinci, şunları söyledi:

Necmettin Birinci: “Beykoz, Rizeliler için çok anlamlı bir yerdir”

"Beykozlu Rizeliler Derneğimiz, inşallah bu güzel çalışmalarını Beykoz'un her köşesinde ve çok daha güzel bir şekilde devam ettirerek, İstanbul' örnek işlerin altına imza atarlar. Beykoz, Rizeliler için apayrı bir yer... Çünkü İstanbul'da Karadeniz'e Beykoz'dan daha iyi benzeyen, Beykoz kadar güzel olan bir ilçe yoktur... Denizi ve doğasıyla geçmişte hemşerilerimizin ilgi odağı olmuş olan Beykoz, bugün de bu özelliğini sürdürmektedir. O bakımdan Beykoz, Rizeliler için ayrı bir yerdedir.

Rize gerçekten de doğal güzelliğiyle eşsiz bir yer. Biz de Rize Dernekler Federasyonu olarak geçtiğimiz hafta Feshane'de Rize Tanıtım Günleri'ni gerçekleştirdik. 'Doğa'nın Başkenti Rize, İstanbul'da...' sloganıyla tertiplediğimiz organizasyon, gerçekten de İstanbul'da yoğun bir ilgi gördü ve yaklaşık 1 milyonu bulan insanımız orayı ziyaret etti."

Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek de geceyi onurlandıran isimler arasındaydı. Oldukça neşeli olan Başkan Çelikbilek, şu konuşmayı yaptı:

Başkan Çelikbilek: “Geceniz hayırlı ve bereketli olsun”

"Bugün buradaki organizasyon ve kalabalık, insanlar arasındaki samimiyeti ve muhabbeti ortaya koyuyor. Bu şekilde birbirinizi daha iyi tanıma imkânı yakalıyorsunuz. Geleneklerinizi, göreneklerinizi hem kendi aranızda hem de dışarıdan gelen misafir kardeşlerimize ifade etme şansını yakalıyorsunuz. Ben burada sizin bu işlerle muhabbetinizin arttığını görüyorum ve bunu söylemek isterim.

Sizlerin zenginliği, ülkenin zenginliğidir. Sizin manevi değerleriniz, hepimizi yücelten ortak değerlerdendir. Ben tekrar hepinize teşekkür ediyorum. Geceniz hayırlı olsun, bereketli olsun. Ömrünüze güzellikler gelsin ve aranızdaki kardeşlik ve muhabbet artsın dileklerimle, hepinize saygılar sunuyorum."

Kürsüye Başkan Çelikbilek'in ardından Beykoz Kaymakamı Süleyman Erdoğan geldi ve şunları kaydetti:

Kaymakam Süleyman Erdoğan: “Bu tür organizasyonlar, yalnız kalmamak için şart!”

"Hem doyduğu yerde organize olmak, hem de doğduğu yerleri unutmamak çok önemli bir iş... Hem İstanbul'da Beykoz'da bir araya geleceğiz, ekmeğimizi aşımızı kazanacağız; hem de anayurdumuzu, doğduğumuz toprakları unutmayacağız. Bu anlamda, bu tür birliktelikleri sağlayan Dernek Başkanı, Kurucu ve Yönetim Kurulu'na teşekkür ediyorum, tebrik ediyorum. Büyükşehirlerde, kalabalık nüfusların içinde yok olmamak, yalnız kalmamak için derneklerin bu tür organizasyonları şart... Olmadığı takdirde, milyonların içinde insanlarımız yalnızlaşıyor; düğünü, cenazesi oluyor ama kendini garip hissediyor."

Konuşmalar sırasında Kaymakam Erdoğan ve Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek'e Dernek Başkanı Haydar Çelik tarafından hediye olarak üzerlerinde isimlerinin yer aldığı birer tabak hediye edildi. Aynı zamanda gecenin düzenlemesi için sponsor olan Hüseyin Yıldız, Ali Yavuz gibi isimlere de yine Beykozlu Rizeliler Dernek Başkanı Haydar Çelik tarafından, üzerlerinde adlarının yer aldığı birer tabak verildi.

Salarhalı İsmail Türüt Rizelileri coşturdu

Gecede ise Karadeniz’in ünlü seslerinden İsmail Türüt sahne aldı. Türüt, Milliyetçilik içere türküleriyle başladığı programına hareketli türküleriyle devam etti. Yaklaşık iki saat sahnede kalan İsmail Türüt, geceye kırmızı güller üzerine beyaz renkli güllerle adının yazılı olduğu bir çelenk gönderen Sedat Peker’den de övgüyle söz etti.

Sedat Peker’in iyi bir adam olduğunu kaydeden İsmail Türüt, geceye katılan konuklara da tek tek isimlerini sayarak, selam gönderdi. Gecenin ilerleyen saatlerinde ise İsmail Türüt’ün türküleriyle coşan Beykozlu Rizeliler saatlerce horon oynadı.

Haber Merkezi

Anahtar Kelimeler: Beykoz Yerel Haber Gazetesi, Birlik, Beraberlik, Eğlence, Beykoz Rizeliler Derneği, Çavuşbaşı Kasrı, İsmail Türüt, Metin Külünk, Yücel Çelikbilek, Haydar Çelik, Akif Taşdemir, Tevfik Palabıyık, Esma Tüfekçi Zorer, Süleyman Erdoğan

reklam
0 Yorum

Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı

Yorum yaz

DOST BEYKOZ

"Beykoz'un Hür Gazetesi"