Beykoz'da yeni bir başlangıç!

  • 17.12.2019 08:34
  • Okunma: 7023 kez

Beykoz'da yeni bir hayata başlama hazırlıkları var. Bu yorumu da, bir çok konuda eleştirdiğim Murat Aydın'ın icraatlarına bakarak yapıyorum. Öncelikle şunu söylemek isterim. Murat Aydın'ın siyaset tarzını çok iyi çözdüğüme inanıyorum. Tek adamlık rejimini hala etkili bir şekilde sürdürme çabası kendini muhafaza ediyor, öte yandan bunu kuvvetlendirmek ve kabullendirmek için çeşitli icraatlar yaptığı gibi almak istediği sonucu da asla şansa bırakmak istemiyor.... Mutlak sonuç almak istiyor. Beykoz'da bir başarı hikayesi yazma iddiasından vazgeçmiş değil.

Bu güne kadar yapmış olduğu işleri oyalama taktiği olarak değerlendirdiğim Beykoz Belediye Başkanı Murat Aydın'ın bana göre  seçildikten sonra en etkili ve en doğru icraatı Beykoz Sempozyumu 2019 olmuştur. Maliyeti yüksek olsa da!

Bende sempozyumda iki oturumu takip ettim. Bir kere organizasyon iyiydi. Dinleyenler ve akademisyenler için ortam çok iyi hazırlanmıştı. Akademisyenlerin verdiği bilgiler, doyurucu olmasına mukabil Beykoz'un bir çok bilinmeyenini de gün yüzüne çıkardı.

Bu sempozyumdan Beykoz'un önde gelen bütün kurumları en iyi şekilde yararlandı... Murat Aydın'ın kapanış konuşmasında söylediği gibi Beykoz'un değeri ortaya çıktı. Evet çok doğru bir söz... Beykoz'un STK'ları, önde gelen insanları, topluma yön veren fikir adamları bilmedikleri bir çok bilgiye sahip olurken, hakkında söz söyledikleri yorum yaptıkları yerin tarihsel önemini de anlamış oldular. Kısa sürede Beykoz'un bir çok alanında bilinmeyenler değer kazandı. Beykoz'da, bu sempozyumda verilen bilgilere tek başına sahip olan kimsenin olduğunu zannetmiyorum.

Murat Aydın'ın Beykoz'a ne yapmak istediğini anlamaya çalışanlar için sempozyum önemli bir ufuk olduğu gibi, toplumun önde gelen insanlarına ve halka Beykoz'daki yeni başlangıca destek olma çağrısı da gür bir sesle ifade edilmiş oldu.

Üç gün gibi kısa bir sürede 107 Akademisyenin sunum yapması 107 farklı konunun gündeme geldiği anlamına gelir ki, ortaya çıkan kültür ve tarih deryasının topluma entegrasyonu sağlanıp, sokağa bu manada fiziksel bir değişim kazandırılabilirse, Murat Aydın gibi Beykoz halkı da yeni bir başlangıca hevesli olabilir.

Sempozyumun amacını analiz ettiğinizde bu sonuca ulaşıyorsunuz. Bir ilçe ile ilgili yapılan sempozyumun başka ne amacı olabilir ki?

Fakat, Murat Aydın'ın hayalini kurduğu Beykoz'u oluşturmak için gerek kültürel, gerek ekonomik, gerek hukuki, gerekse vicdan bakımından yeterli donanıma ve imkana sahip olmadığımız gerçeğini koyacak yerimiz maalesef yok. Çünkü Beykoz'un yüzde 80'lik kesimi emekçi ve kıt, kanaat imkanlarla geçinen insanlardan oluşuyor. Ne yeterli demokrasimiz, ne ekonomik gücümüz ne de sosyal alanımız var.

250 bin olan Beykoz'un nüfusu gündüz 150 bine düşüyor. Yani Beykoz mesai saatleri içinde 100 bin kişilik göç veriyor. Bunu dikkate alıp, öncelikle Beykoz halkını Beykoz'da tutacak alanlar oluşturmak, onun ardından da, festival kenti yapılmak istenen Beykoz'a günü birlik gelmesi sağlanacak insanların memnun ayrılabilecekleri fiziksel alt yapı çalışmalarını da öncelemek gerekir.

Yine aynı şekilde, Murat Aydın'ın Beykoz'da yapmak istediği yeni başlangıca, vatandaşın destek olabilmesi için, gelecekle ilgili endişelerini ortadan kaldırmak, güven ve adalete dayalı bir yönetim bilinciyle hareket etmek lazım. Aksi takdirde, yeni başlangıç boşa kürek çekmek ve rant oluşturma algısından öteye geçemeyecektir.

AK Parti Beykoz İlçe Başkanı Muhammed Hanefi Dilmaç'ın son süreçte ortaya koyduğu demokratik girişimleri de yeni bir başlangıç olarak değerlendirmek mümkündür. 17 yıldır iktidarda olan AK Parti'nin bütün teşkilatlarında olduğu gibi Beykoz'da da küsen, darılan, haksızlığa muhatap olan, dışlanan, bir şekilde ayak oyunlarıyla dışarıda bırakılan binlerce insan var. Bu sayı her geçen gün de artıyor.

İlçe Başkanı Muhammed Hanefi Dilmaç son süreçte yapmış olduğu hamlelerle bu kopmaları önlemek isterken, mevcudunda üstüne koymaya çalışıyor. Dilmaç'ın 2020 yılı Nisan ayında yapılacak kongre delegelerini, kuruluşundan bu güne kadar AK Parti'de aktif görev yapmış insanlardan oluşturması AK Parti içinde Beykoz'da yeni bir başlangıçtır. Hanefi Dilmaç'ın bu girişimiyle verdiği mesajı doğru okumak lazımken, kongre sonrası bunun devamını sağlamak, 2023 Seçimleri için elzemdir.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Beykoz'a birincilik ödülü vermesi de anlamlıdır. Geriye dönük toplam üye sayısı çok dikkate alınmasa da, AK Parti'ye yeni üye kazandırılması adına ortaya konulan bir gayret vardır. Yeni üye kazandırmanın keyfiyle eski üyelerle teması kesmemek lazım gelir ki, aksi takdirde çabalar yerimizde saymaktan başka anlam taşımaz. Gidenlerle, gelenleri karşılaştırırsak ancak denk düşer.

Demem o ki, Murat Aydın'ın Beykoz'da yapmaya çalıştığı yeni başlangıç planları İlçe Başkanı Muhammed Hanefi Dilmaç'ında gündemindedir. Geriye, Beykoz halkını yeni başlangıca adapte etmek ve bunun gereğini yapmak kalmıştır.    

Bizim de Dost Beykoz olarak yeni başlangıçlar yaptığımız olmuştur. Allah'a şükür yayın hayatımızda hiç bir zaman karamsarlığa yer vermedik. Uğradığımız haksızlıklar karşısında, asla pes etmedik. Haklı olduğumuza inandığımız durumlarda yardımını hep yanımızda hissettiğimiz Yüce Mevla'nın adaletinin tecelli ettiğine bir çok kez tanıklık etmişizdir.

Beykoz'da başlatılan yeni başlangıç kargaşası içerisinde Dost Beykoz'da kendisini en sağlam zemine oturtacaktır.

Bundan kimsenin kuşkusu olmasın!

 

Anahtar Kelimeler:

Yorumlar (1 Yorum)

HAYRULLAH AYTAÇ (11 ay önce)

beykoz festivaller yeri olacakmış. inanamıyorum koca beykozda doğru düzgün bir restorant yok çoy.kahve rakı adına ne dersen de bir kaliteli yer yok hepsi gece kondu gibi bir zahmet hemen karşısındaki ilçeye sarıyere bir gezi yapsında görsun medeniyeti ve kaliteyi kaçak köçek yapılarla bu iş olmaz ak partiye üye olmak veya olmamak bunu ölçünün kırıteri .biraz kalite ve medeniyet adına biş şeyler yapmaya uğraşsınlar

Yorum Yaz
Yazarın Yazıları