Beykoz’da yargı yoluyla hak arayışı devam ediyor

  • 18.05.2022 09:56
  • Güncelleme: 18.05.2022 09:57
  • Okunma: 6709 kez
  • Yorum: 0
Beykoz Tokatköy Mahallesinde yapımına başlanan Kentsel Dönüşüm projesi için mahkemelerden her gün yeni kararlar çıkıyor.
Beykoz’da yargı yoluyla hak arayışı devam ediyor

Beykoz Belediyesi kentsel dönüşüm projesini hızlandırmak amacıyla, 20 Haziran itibari ile konutlardan elektrik, doğalgaz ve su akışının kesileceğini ilan etmesine rağmen, projede belirsizlik gören vatandaşlar hukuk mücadelesine devam ediyor.

Beykoz’da kiralık konut azlığı Tokatköy’de yapımına başlanan kentsel dönüşüm projesine direk etki ederken, mağduriyet yaşayan vatandaşlar hukuk yoluyla zaman kazanmaya çalışıyor.

Projeye yönelik detaylar konusunda hala belirsizlik olduğunu söyleyen yöre halkı, yürütmeyi durdurma kararlarıyla çözüm üretebilmenin hesaplarını yapıyor.

Mahkeme her gün yeni bir yürütmeyi durdurma kararı veriyor

Kentsel Dönüşüm alanı içinde konutu olan vatandaşlar bireysel olarak yargıya müracaat ederek, yürütmeyi durdurma kararı çıkartırken, mahkemelerde her gün Beykoz Kentsel Dönüşüm projesine etki edecek yeni kararlar veriliyor.

Öte yandan, 15 Nisan'da yürürlüğü giren yasa kapsamında, 2017 yılı öncesi yapılan yapılarda yapı kayıt belgesi alan kişilere tapularını satın alma hakkı tanınmış olmasından faydalanabilmenin hesapları da yapılıyor.

Beykoz Belediye Meclisi, 7 Nisan 2022 günü yapmış olduğu oturumda, 2022/33 Esas Numaralı kararla, 2017 öncesi yapılan yapılar ve bu yapılar için YAPI KAYIT BELGESİ alanlara tapularını 2022 yılı sonuna kadar satın alma hakkını onaylarken,  bununda vatandaşların elini güçlendireceği yorumları yapılıyor.

Tokatköy Kentsel Dönüşüm Mağdurları adına süreci takip eden Ahmet Kanbur ise yapmış olduğu açıklamada, “Bizler hiçbir zaman kentsel dönüşüm karşıtı olmadık. Bizim davamız yapılacak olan dönüşüm projesinde haklarımızın garanti altına alınması, tarihlerin netleştirilmesi, yetkili kişilerle karşılıklı muvafakat imzalanması ve maddi yükümlülüklerimizin ortaya çıkması yönündedir” dedi.

Beykoz Belediyesinin ısrarla proje detaylarının ve maddi yükümlülükleri paylaşmamasının kendilerini tedirgin ettiğini söyleyen Kanbur, “inanın belediyenin proje sonunda elde edeceği kâr bizi hiç ilgilendirmiyor. Belediye bizim belediyemiz daha fazla kâr etsin ki bizlere hizmet etsin. Fakat proje detaylarının paylaşılmaması ve evlerimizin bedelsiz verilebilme ihtimali var iken bizlerin ödeyemeyeceği rakamların karşımıza çıkması bizleri endişelendirmektedir.” dedi.

Endişelerinde haklı olduklarını davalara verilen belediye cevapları ile gördüklerinin de altını çizen Ahmet Kanbur, ödeyecekleri bedellerin, söylendiği gibi ortalama bedeller olmadığı, proje sonunda ortaya çıkacak maliyetlere göre belirleneceğini öğrendiklerini kaydetti.

Kanbur, Proje detaylarını sorduklarını ve proje alanı tamamen boşaltıldıktan sonra oluşturulacağı cevabını aldıklarını söyledi.

Haber Merkezi