Güncel

Beykoz'da yakalanan haine müebbet

Beykoz'da yakalanan haine müebbet
11.03.2016 15:44
| | |
7941

Beykoz'da, tencere içine yerleştirdiği 8 kilogram patlayıcıyı yola döşemek isterken yakalanan terör örgütü üyesi hakkında müebbet hapis istemiyle dava açıldı.

Beykoz'da, tencere içine yerleştirdiği yaklaşık 8 kilogram patlayıcıyı yola döşemek isterken yakalanan terör örgütü üyesi hakkında müebbet hapis istemiyle dava açıldı.

Beykoz'da yakalanan terör örgütü PKK üyesine; "Devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozmak", "Tasarlayarak kasten öldürmeye teşebbüs","Silahlı örgüte üye olma" gibi suçlardan ağırlaştırılmış müebbet ve 38 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı

Beykoz'da, tencere içine yerleştirdiği yaklaşık 8 kilogram patlayıcıyı yola döşemek isterken yakalanan terör örgütü üyesi hakkında, "Devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozmak", "Tasarlayarak kasten öldürmeye teşebbüs","Silahlı örgüte üye olma" gibi suçlardan ağırlaştırılmış müebbet ve 38 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı 

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı Örgütlü, Kaçakçılık ve Ekonomik Suçlar Soruşturma Bürosunca hazırlanan iddianamede, PKK, KCK, YDG-H silahlı terör örgütünün, geçen yıl temmuz ayından itibaren silahlı terör eylemlerini artırdığı, örgüt mensuplarının bir kısmının kırsal alanda silahlı saldırı ve bombalama eylemlerini gerçekleştirdiği anlatıldı.

Örgütün YDG-H adıyla faaliyet yürüten üyelerinin ise daha ziyade yerleşim yerlerinde silahlı saldırı, bombalı saldırılar ve el yapımı patlayıcılar ile örgütün amacı doğrultusunda eylemlerde bulunduğu aktarılan iddianamede, çok sayıda ölümle sonuçlanan saldırıların da daha ziyade güvenlik güçlerinin bulunduğu veya seyahat ettikleri güzergahlarda, halkın toplu olarak bulunduğu yerlerde planlanıp hayata geçirildiği belirtildi.

İddianamede, örgütün amacı ve stratejileri doğrultusunda gerçekleştirilen bombalı saldırı ile silahlı saldırılarda çok sayıda insanın öldüğü belirtilerek, bombalı saldırılar için örgütün kamplarına veya kırsal alanlarına götürülüp eğitilen örgüt mensuplarının görevlendirildiği, bomba yapımında tahrip gücü yüksek RDX ve TNT gibi profesyonel ordularda bulunabilen patlayıcıların kullanıldığı, tahrip gücünün yüksek olması için el yapımı patlayıcıların metal parçalar ile güçlendirildiği kaydedildi.

Olay tarihinde Beykoz Dereseki Riva güzergahında avlanmak için giden gizli tanıkların, Dereseki Mahallesi Sırmakeş Caddesi'ne yakın olan bir yerde, ağaçların arasına gizlenen birini farkettiği aktarılan iddianamede, gizli tanıkların polisi arayarak şüpheli kişi hakkında ihbarda bulunduğu anlatıldı.

İddianamede, şüphelinin polis ekiplerince gözaltına alındığı belirtilerek, olay yerinde yapılan araştırmada bir adet düdüklü tencere ve kapağı, 5 adet elektrikli infilak kapsülü, bant parçaları, naylon poşet içerisinde civata ve somunlar, naylon poşet içinde gri renkli 8 kilo 200 gram toz madde ve parçalanmış akü parçaları bulunduğu bildirildi.

Ele geçirilen materyaller üzerinde İstanbul Emniyet Müdürlüğü Bomba İmha ve İnceleme Şube Müdürlüğü tarafından yapılan inceleme sonucu düzenlenen rapora da yer verilen iddianamede, şüpheliden ele geçen düdüklü tencerenin parça tesirli dış kap, elektrikli infilak kapsüllerinin başlatıcı, bant parçalarının da bombanın unsurlarını bir arada tutmak amacıyla kullanıldığının belirlendiği aktarıldı.

İddianamede, söz konusu raporda TNT ve RDX ihtiva eden maddenin ana patlayıcı olarak kullanıldığı, el yapımı parça basınç etkili bomba yapıldığının anlaşıldığı ve bu bombanın canlılar üzerinde öldürücü ve yaralayıcı, cansızlar üzerinde ise yakıcı ve tahrip edici özelliği olduğu şeklinde bilgiler verildiği aktarıldı.

- Şüpheli üniversite öğrencisi

Gözaltına alınan terör örgütü üyesi T.A. hakkında yapılan araştırmada, Marmara Üniversitesi Zihinsel Engelliler Bölümüne 3 Eylül 2013 tarihinde kayıt yaptırdığının belirlendiği kaydedilen iddianamede, şüphelinin 2013-2014 yıllarında üniversiteye devam etmediği, 2014-2016 yıllarında da kaydını dondurduğu anlatıldı.

İddianamede, şüpheli ile birlikte ele geçirilen bomba yapımında kullanılan materyaller ile silah ve bıçak göz önüne alındığında, ancak terör örgütünün dağ kadrosuna katılmış ve bomba yapımı ile ilgili eğitim alan birinin hazırlayabileceği bir şekilde bomba hazırladığı kaydedildi.

Şüphelinin terör örgütü olan PKK, KCK, YDG-H üyesi olarak Türkiye'nin bir bölümünü coğrafi olarak Türkiye'den ayırıp başka bir devlet kurmak ve bu amaca hizmet etmek gayesiyle üniversite eğitimine devam etmediği belirtilen iddianamede, şüphelinin bu dönemde yasa dışı yollardan yurtdışına çıkarak terör örgütünün dağ kadrosuna katıldığı değerlendirmesinde bulunuldu.

- Askeri personeli öldürmek amacıyla hareket etti

İddianamede, şüphelinin kendi ismi bulunan sosyal medya hesaplarında terör örgütünün propagandasını yaptığı belirtilerek, üst düzey terör örgütünün üst düzey yöneticilerinin talimatları doğrultusunda hareket ettiği, bu kapsamda Deniz Kuvvetleri Komutanlığına bağlı Beykoz'daki Su Altı Taarruz Komutanlığında görev yapan SAT/SAS komandolarının servislerinin geçiş güzergahında belirtilen askeri personeli öldürmek amacı ile bomba düzeneğini hazırladığı savunuldu.

Şüphelinin hazırlamış olduğu bombanın öldürücü etkisini artırmak ve daha fazla kişiyi öldürebilmek için düzenek içerisine civatalar ve vidalar koyduğu aktarılan iddianamede, ayrıca silahlı saldırı düzenleyebilmek amacıyla da susturucu takılmış silahı yanında taşıdığı, içinde patlayıcı madde bulunan ve civatalarla güçlendirilmiş düdüklü tencereyi de askeri araçların geçişine yakın bir noktaya yerleştirmek istediği bilgisi verildi.

İddianamede, şüphelinin bomba düzeneğini hazırlama tarzı ile eylem hazırlığı sürecinde kendisini gizlemesinin örgüt mensupları tarafından eğitildiğini gösterdiği belirtilerek, şüphelinin bu eyleminin özellikle asker kişileri öldürmeye yönelik olduğu belirtildi.

Şüphelinin eyleminin terör örgütü üyeliği boyutunu aştığı ifade edilen iddianamede, şu bilgilere yer verildi:

"Şüphelinin terör örgütü üyeliğini aşacak şekilde yani terör örgütünün hedefi olan Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin egemenliği altında bulunan topraklardan bir kısmını, devlet idaresinden ayırmaya yönelik fiil kapsamında ve bu amacı gerçekleştirmeye elverişli olarak askeri personeli öldürmeye hazırlık mahiyetinde gerçekleşen eylemin terör örgütü üyeliği boyutlarını aştığı, bu itibarla şüphelinin eyleminin TCK'nın 302. maddesindeki 'Devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozmak' suçu kapsamında kaldığı anlaşılmıştır."

İddianamede, şüpheli T.A'nın "Devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozmak", "Tasarlayarak kasten öldürmeye teşebbüs", "Silahlı örgüte üye olma" ve "Tehlikeli maddelerin izinsiz olarak bulundurulması veya el değiştirmesi" suçlarından ağırlaştırılmış müebbet ve 21 yıldan 38 yıla kadar hapisle cezalandırılması talep edildi.

Anadolu 2. Ağır Ceza Mahkemesince kabul edilen iddianame kapsamında şüpheli T.A'nın yargılanmasına ilerleyen günlerde başlanacak.

AA

Anahtar Kelimeler: Beykoz, Hain, PKK, Terör, Patlayıcı, Bomba

reklam
0 Yorum

Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı

Yorum yaz

DOST BEYKOZ

"Beykoz'un Hür Gazetesi"