Beykoz’da yaban hayatına darbe vurdular

  • Güncelleme: 16.02.2020 14:59
  • Okunma: 7953 kez
  • Yorum: 0
Niyazi Can isimli doğasever vatandaş hafta sonu Beykoz’da korkunç bir manzara ile karşılaştı.
Beykoz’da yaban hayatına darbe vurdular

Çavuşbaşı Mevkii Elmalı Barajı’nın uzantısı olan bir alanda yürüyüş yapan Niyazi Can’ın karşısında vurularak öldürülmüş, doğa hayvanları çıktı.

Gördükleri karşısında üzüntüsünü dile getiren Can, “Biz bu canılar ile yıllardır iç içe yaşıyoruz, küçüklüğümden beri bu kuşları burada görürüm ve uzaktan o yaradılış harikalığını seyrederim. Hafta sonu gördüğüm bu manzara karşısında adeta şok oldum. İnsanlar bu kuşlardan ne ister? Neden onları öldürür anlamış değilim.. Bizler bu canlıları korumalı ve onlarla beraber yaşamayı öğrenmeliyiz” cümlelerine yer verdi.


Beykoz’un yakından tanıdığı Yaban Hayat ve Kuş Fotoğrafçısı Berat Akkaş’da duruma tepki göstererek, “gördüğüm manzara karşısında şok oldum” dedi.

“Bu katlediş karşısında nutkum tutuldu”

“Yıllardır Beykoz’un yaban hayat ve doğal güzelliğini fotoğraflıyorum öylesine nadir ve harika canlılarla karşılaştım ki böylesine bir katlediliş karşısında nutkum tutuldu... Bizler neden hala öldürme peşindeyiz? Neden bu canlılarla beraber yaşamayı öğrenemedik?” şeklinde konuşan Akkaş, “Doğanın asıl sahibi yaban hayat canlılarıdır bizler ise doğada bir misafiriz. Onları korumak kollamak yardım etmek varken bu öldürme sevdası nereden geliyor? Beykoz kuş popülasyonu açısından dünyanın özel yerlerinden biri; boğaz hattı, gölleri, dereleri, ormanları ile yaban hayatını içinden barındıracak her türlü doğal ortam varken bu tür olayları görmek hiç yakışmıyor’’ dedi.Berat Akkaş, “Gri Balıkçıl, vurulması yasak olan türlerimizdendir” ifadelerine yer verdi.

Haber Merkezi